Logo General Fresh
General Fresh 20 kwietnia 2018 3 min czytania
Lifestyle

Domowe BHP – jak zachować bezpieczeństwo podczas sprzątania

zrzut ekranu 2018 04 20 o 110922 6212

Chociaż skrót BHP kojarzy się przede wszystkim z miejscem pracy, to zasady, które gwarantują bezpieczeństwo i higienę powinny towarzyszyć Ci także podczas prac wykonywanych w domu. Jeśli chcesz, aby Twoje sprzątanie było zarówno skuteczne, jak i bezpieczne, koniecznie zapoznaj się z naszą listą domowego BHP.

Zasada pierwsza – nie mieszaj środków czystości

Każdy środek czystości ma ściśle określony skład, który pozwala na skuteczne wykonanie konkretnych prac porządkowych. Wiele osób uważa, że mieszając ze sobą dwa lub więcej środków, może osiągnąć lepszy efekt. Jest to bardzo ryzykowny eksperyment, zarówno dla Ciebie, jak i czyszczonej powierzchni. Podczas łączenia różnych składników może dojść do silnej reakcji chemicznej, a wydzielające się podczas niej opary, mogą podrażnić lub nawet uszkodzić śluzówki, skórę lub oczy. Ponadto, powstała mieszanka może okazać się silnie żrąca, przez co zamiast skuteczniej oczyścić powierzchnię, uszkodzisz ją.

Zasada druga – nie zamieniaj opakowań

Przelewanie środków czyszczących do innych, na przykład mniejszych, ale nie oryginalnych opakowań może zakończyć się tragicznie, ponieważ po jakimś czasie możesz zapomnieć, co jest w danym pojemniku. Poza tym, warto pamiętać, że oryginalne opakowania są dostosowane do konkretnych chemikaliów. To zabezpiecza przed uszkodzeniem pojemnika, a tym samym przed wyciekiem, który w najlepszym wypadku oznacza dodatkowe sprzątanie.

Zasada trzecia – bezpieczne przechowywanie środków czystości

Jeśli w Twoim domu są dzieci lub jesteś właścicielem zwierząt, wszelkie środki chemiczne koniecznie trzymaj w niedostępnym dla nich miejscu. Najlepsze są wysokie półki i szafki zamykane na klucz. Pamiętaj też o właściwej temperaturze i zacienieniu w miejscu, gdzie składujesz środki czystości.

Zasada czwarta – postępuj zgodnie z instrukcjami

Na opakowaniach znajdują się dokładne instrukcje postępowania z danym środkiem. Zawsze je czytaj i stosuj się do zaleceń. Nie lekceważ też informacji podanych na akcesoriach do sprzątania i sprzęcie AGD, który ma pomóc Ci utrzymać czystość (odkurzacz, pralka, zmywarka). Zasada ta obowiązuje również, kiedy podczas porządków korzystasz z drabiny – nigdy nie lekceważ zasad jej ustawienia i przeznaczenia.

Zasad piąta – myj i wycieraj ręce

Jeśli instrukcja środka czystości sugeruje stosowanie rękawiczek podczas jego używania – nie ignoruj jej. Nie mniej, po każdej czynności porządkowej dokładnie umyj ręce ciepłą wodą i mydłem. Po zakończeniu mycia wytrzyj dłonie do sucha. Nie tylko dbasz w ten sposób o higienę, ale unikasz przykrych wypadków (znasz ten stres, kiedy coś wypadnie z mokrych rąk?).
PAMIĘTAJ – nigdy nie korzystaj z urządzeń elektrycznych, kontaktów czy gniazdek, jeśli masz mokre dłonie.

Jak widzisz, skrót BHP można rozwinąć także jako „bezpieczeństwo i higiena porządków”. Mamy nadzieję, że tak naprawdę znasz i stosujesz te zasady od dawna. Bo sprzątać warto równie dokładnie, co bezpiecznie! A w zadbaniu o efekty porządków pomoże Ci General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 3 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania