Domowe metody na zatkany odpływ
Zapchany odpływ wody w zlewie, prysznicu lub wannie zaburza codzienne funkcjonowanie.
Czy możemy poradzić sobie sami z tym problemem, czy też lepiej od razu wzywać hydraulika? Okazuje się, że najczęściej nie jest to poważna awaria i obejdziemy się bez pomocy specjalisty.
Domowe metody na zatkany odpływ
Resztki jedzenia, włosy i kawałki papieru potrafią sprawić, że woda spływa wolniej niż zwykle i słychać charakterystyczne bulgotanie w rurach.
Może wówczas dojść do całkowitego zatkania odpływu. Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne, jednak z pewnością warto je wypróbować, zwłaszcza przy pierwszych objawach zmniejszonej drożności rur.
Jednym z rozwiązań jest zastosowanie sody kuchennej z octem. Bierzemy trzy porcje sody i dolewamy do nich jedną porcję wody.
Mieszankę wlewamy do odpływu, a po 15 minutach zalewamy obficie wrzątkiem. Możemy także rozmontować syfon pod zlewem i go oczyścić. Przed rozkręceniem należy podstawić pojemnik pod zlew, by woda z rur nie spłynęła na ziemię lub szafkę.
Urządzenia
Jeżeli mieszanka sody z octem i czyszczenie syfonu nie pomoże, zatkany odpływ w zlewie możemy udrożnić przepychaczem.
Może to być gumowa przyssawka z trzonkiem lub bardziej nowoczesny przepychacz działający na zasadzie pompy ssąco-tłoczącej.
Wlot odpływu należy nasmarować wazeliną, przystawić przepychacz, a następnie nim pompować. Wytworzone w ten sposób ciśnienie powinno przepchnąć zator.
Otwór przelewowy trzeba w tym czasie zatkać, a w przypadku, gdy zlew jest dwukomorowy, konieczne jest zatkanie również odpływu drugiej komory.
Gdy i ta metoda okaże się nieskuteczna, można skorzystać ze spirali hydraulicznej, popularnie nazywanej żmijką.
Wymaga to jednak współdziałania dwóch osób. Jedna z nich wkłada końcówkę spirali do odpływu, natomiast druga kręci korbą w przeciwnym kierunku.
Spirala usunie zanieczyszczenia i odetka zlew pod warunkiem, że zator powstał w miejscu, do którego ona dotrze.
Może jednak okazać się, że blokada umiejscowiona jest znacznie dalej od zasięgu żmijki.
Środki chemiczne
Znacznie prostszym i skuteczniejszym sposobem na odetkanie odpływu są gotowe preparaty.
Specjalistyczny środek Nurek marki General Fresh skutecznie rozpuści zalegające w odpływie włosy, odpadki, tłuste osady oraz złogi.
Preparat jest bezpieczny i łagodny dla rur. Wystarczy zalać go zimną wodą. Jego aktywne składniki działają szybko i skutecznie. Należy wsypać do odpływu dwie nakrętki środka i zalać je szklanką wody.
Po 15 minutach spłukujemy dużą ilością wody. Warto stosować środek do udrażniania regularnie, co zapobiegnie niedrożności.
Systematyczne stosowanie udrażniacza sprawia, że rury pozostają czyste i nie gromadzą się w nich złogi. Nieczystości są rozpuszczane i usuwane na bieżąco, a z kanalizacji nie wydobywa się nieprzyjemny zapach.
Którą metodę wybrać?
Najczęściej awaria przydarza się niespodziewanie i nie jesteśmy na nią przygotowani. Nie zawsze posiadamy w domu przepychacz lub żmijkę, a domowe metody bywają zawodne.
Dlatego specjalistyczny środek do udrażniania rur jest najprostszym i najszybszym sposobem na przywrócenie drożności odpływu.
Ta metoda jest znacznie tańsza od usług hydraulika, gdyż środek kosztuje tylko kilka złotych. Jedno opakowanie będzie nam służyło przez długi czas.
Zawsze jednak należy pamiętać, że lepiej zapobiegać awarii. Dlatego należy stosować preparat regularnie.
Warto także zadbać o odpływy w naszym mieszkaniu i wyposażyć je np. w specjalne sitka lub młynek do odpadów.
Produkty te nie uchronią jednak przed gromadzeniem się w rurach osadu z tłuszczu.
Zapchany odpływ rzadko wymaga pomocy hydraulika. Zazwyczaj można udrożnić go samodzielnie, gdyż czynność ta nie wymaga profesjonalnej wiedzy i narzędzi.
Warto jednak minimalizować ryzyko wystąpienia zatoru, stosując regularnie odpowiednie preparaty.