Logo General Fresh
General Fresh 20 lipca 2022 4 min czytania
W pralni

Domowe sposoby na zacieki na kanapie

jak usunac zacieki na kanapie

Po czyszczeniu tapicerki pojawiły się nieestetyczne ślady? Zobacz, jak je usunąć. Sprawdź nasze domowe sposoby na zacieki na kanapie. Usuń smugi za pomocą uniwersalnych środków.

Skąd się biorą zacieki na kanapie?

Jak to się stało, że na umytej kanapie powstały zacieki? Powód jest prosty. Na Twojej tapicerce znajduje się nadmiar detergentów, jakie były wcześniej użyte. Wystarczy niedokładne wypłukanie materiału, aby pojawiły się niechciane smugi. Na szczęście są na nie metody. Przeczytaj w naszym artykule, jak się ich pozbyć.

Jak usunąć zacieki na kanapie?

Nieestetyczne zacieki na kanapie rujnują wygląd Twojego salonu? Możesz się ich pozbyć. Wypróbuj nasze sprawdzone sposoby. Do ich użycia potrzebujesz tylko sody oczyszczonej, mąki ziemniaczanej lub octu.

3 domowe sposoby na zacieki na kanapie

Sody oczyszczona

Pisząc o domowych sposobach na zacieki na kanapie, nie możemy nie wspomnieć o sodzie oczyszczonej. W końcu jest to preparat, który otrzymasz w każdym sklepie spożywczym. Co więcej, kosztuje kilka złotych i ma szerokie zastosowanie. Możesz użyć go nie tylko do sprzątania, a także do gotowania.

Jak za pomocą sody oczyszczonej usuniesz zacieki na kanapie? Wystarczy, że dodasz do niej odrobinę olejku cytrynowego i wysypiesz na nieestetyczne plamy. Poczekaj około 2 godzin i odkurz. Po plamach nie powinno być ani śladu.

Mąka ziemniaczana

Tłusta plama po przekąskach na kanapie?  Nie walcz z nią za pomocą wody. Nie wywabi ona tłuszczu z materiału. Może za to powiększyć problem. Co zatem zrobić? Aby usunąć plamę i uniknąć zacieków wypróbuj mąkę ziemniaczaną.

W tym celu przesyp kilka łyżek mąki przez sitko na plamę. Zostaw na około 15 minut i odkurz odkurzaczem. Ten domowy sposób jest skuteczny i pozwala wyciągnąć tłuszcz z kanapy. Jest to także metoda "na sucho", a zatem unikniesz zacieków.

Ocet

Na koniec prezentujemy sposób, który również jest skuteczny. Jednak wiąże się z nieprzyjemnym zapachem. Całe szczęście ulatnia się on po krótkim czasie. Mowa bowiem o occie, który jest niezawodnym domowym środkiem czystości.

Ocet jest metodą na czyszczenia kanapy na mokro. A zatem, aby uniknąć zacieków, rozprowadź go równomiernie po całej powierzchni. Przedtem połącz go z wodą w proporcji 1:1. Nanieś na kanapę za pomocą mokrej ścierki i gotowe.

Specjalistyczne środki do czyszczenia kanapy

Domowe sposoby nie działają? Szukasz czegoś mocniejszego? Sprawdź specjalistyczne pianki czyszczące do tapicerki i dywanów. Nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale także impregnują i zabezpieczają materiał. Dzięki temu na tkaninie nieprędko pojawi się bród. Tego rodzaju środki warto mieć zawsze w domu. Nigdy bowiem nie wiesz, kiedy będą Ci potrzebne.

O czym musisz pamiętać?

Jak już pisaliśmy na początku, aby uniknąć zacieków na kanapie, ważna jest technika. Jak skutecznie wyczyścić kanapę? Zobacz, o czym musisz pamiętać.

Kieruj ruchy do wewnątrz

Zacznijmy od tego, w jakim kierunku czyścisz tapicerkę. Twoje ruchy powinny iść do środka. Dzięki temu nie rozprowadzisz zabrudzenia na większą powierzchnię. Zwróć także uwagę, aby nie pocierać zbyt mocno. Nie chcesz chyba uszkodzić delikatnego materiału, prawda?

Dokładnie wypłucz kanapę

W przypadku metody na mokro, uważaj, aby na kanapie nie został nadmiar detergentu. To właśnie on jest odpowiedzialny za powstawanie niechcianych zacieków. Aby tego uniknąć, wypłucz dokładnie materiał za pomocą mokrej ściereczki. Nasza rada: namocz w ten sposób całą powierzchnię. Nie ograniczaj się tylko do miejsc po plamie.

Sprawdź środek w niewidocznym miejscu

Nie jesteś pewien, czy wybrany sposób nie zniszczy Twojej kanapy? Delikatny materiał może być podatny na działanie chemicznych środków. Warto zatem wypróbować go na niewidocznym miejscu. Unikniesz wtedy sytuacji, kiedy z plamy zostanie nieestetyczny ślad, którego nie da się usunąć.

Podsumowanie

Zacieki na kanapie powstają przez niedokładne umycie tapicerki. Nic jednak straconego. Jeśli już się pojawiły, możesz je prosto usunąć. Specjalistyczne środki poradzą sobie z nimi szybko i skutecznie. Jeśli nie masz ich w domu, wypróbuj domowe sposoby.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania