Logo General Fresh
General Fresh 12 maja 2022 4 min czytania
W domu

Drewniana podłoga i jej pielęgnacja

Drewniana20podC582oga20i20jej20pieleCCA8gnacja

Wiele osób nie wie, jak dbać o drewniane podłogi. W efekcie ich posadzki tracą blask i zaczynają się niszczyć. Wystarczy jednak używać odpowiednich środków czystości. Dowiedz się na czym polega pielęgnacja drewnianej podłogi i ciesz się jej pięknem na dłużej.

drewniana podłoga i jej pielęgnacja

Dbaj o nią codziennie

To nie przesada, a dobra rada. Pomimo tego, że drewniana podłoga uchodzi za trwałą i odporną na zniszczenia ma kilku przeciwników. Jest to woda i piasek. A jak wiadomo, w domu o nie nietrudno.

Dlatego, jeśli masz drewnianą podłogę w przedpokoju, koniecznie zadbaj o wycieraczki. Najlepiej poszukaj modeli o większych rozmiarach i właściwościach higroskopijnych. Zatrzymają one większość kurzu i błota, nanoszonego na butach.

Odkurzanie i wycieranie ściereczką

Nawet największa wycieraczka wejściowa nie ochroni Twoich drewnianych podłóg od piasku. Działa on jak papier ścierny. Dlatego, w miarę możliwości sięgaj jak najczęściej po odkurzacz.

Uważaj jednak na końcówki do wykładzin i dywanów, które są wyposażone w kółka. Są one prostym sposobem na powstanie zarysowań. Zaopatrz się za to w specjalne szczotki z miękkim włosiem.

Kiedy potrzebujesz wytrzeć drewnianą podłogę, sięgnij po delikatne ściereczki. Staraj się, aby nie były one mokre, a delikatnie zwilżone lub suche. Dzięki temu usuniesz ewentualne zabrudzenia i nie pozostawisz nadmiaru wody, który może spowodować odklejenie się podłogi od posadzki.

Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Zacznijmy od tego, że do pielęgnacji drewnianej podłogi nie nadaje się każdy środek. Z całą pewnością unikaj uniwersalnych detergentów. Mają one silne składniki, które mogą okazać się szkodliwe dla drewna.

Niewskazany jest również ocet. Może on uszkodzić warstwę zabezpieczającą. Zamiast tego sięgnij po dedykowane preparaty jak płyny do mycia drewna i paneli. Zawierają one środki czyszczące, w tym także wosk. Dzięki temu nie tylko usuną zabrudzenia, ale również zatuszują rysy i zabezpieczą strukturę drewna.

Pielęgnacja podłogi lakierowanej

Podłoga lakierowana jest częstym wyborem z uwagi na odporność na uszkodzenia, wilgoć i zarysowania. Pomimo swoich właściwości wciąż należy o nią dbać, aby zachowała świetność na lata.

Częste odkurzanie to podstawa. Dopiero po usunięciu kurzu przejdź do właściwego mycia. Najlepiej sięgnij po dedykowane produkty do podłogi lakierowanej, które zabezpieczą jej warstwę ochronną.

Podczas mycia używaj płaskiego mopa z mikrofibry. Zwykły mop sznurkowy może nanieść dużo wody, która wejdzie między deski. W efekcie podłoga zacznie pęcznieć. Płaski mop zabezpieczy Cię przed taką sytuacją.

Co kilka miesięcy zaś warto zdecydować się na lakierowanie parkietu. Dzięki temu zabiegowi podłoga będzie: wzmocniona, nabłyszczana i odświeżona. Do tego zadbasz o jej naturalny kolor.

Pielęgnacja podłogi olejowanej

Podłogi lakierowane są pokryte dodatkową warstwą oleju, który wnika w pory drewna. Dzięki temu chroni go przed wilgocią i zachowuje jego naturalną strukturę. Jest jednak mniej trwały od powierzchni lakierowanej.

Pielęgnacja podłogi olejowanej jest podobna jak w przypadku podłogi lakierowanej. Tutaj również należy zadbać o regularne odkurzanie i mycie dedykowanym detergentem.

Co więcej, powierzchnie olejowane można raz na miesiąc umyć specjalnym mydłem i natłuszczaczem. Raz do roku zaś sięgnij po wosk do parkietu olejowanego. Zabezpieczy on podłogę przed wilgocią i odświeży jej wygląd.

Pielęgnacja drewnianej podłogi na co dzień

To, jak długo podłoga drewniana zachowa swój blask, zależy od tego, jak będziesz o nią dbał na co dzień. Na pozór nieistotne szczegóły mają duże znaczenie w dłuższej perspektywie.

Pisaliśmy już o wycieraczkach przed wejściem. Do listy zakupów warto dodać także filcowe podkładki. Nakleja się je pod meble. Sprawdzą się one zwłaszcza w przypadku krzeseł, które są często odsuwane i mogą powodować zarysowania na drewnianej powierzchni.

Zadbaj również o to, aby podłoga nie była mokra. Kiedy coś się na nią wyleje, czym prędzej przejdź do osuszania. Nie zostawiaj tego na później, ponieważ woda może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia drewna.

Podsumowanie

Pielęgnacja drewnianej podłogi nie wydaje się trudna, kiedy wiesz, jakich środków użyć. Odpowiednie detergenty nie tylko usuną zabrudzenia, ale również zabezpieczą delikatną powierzchnię. Ciesz się drewnianą podłogą na lata.

To może Cię zainteresować

balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 4 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania