Firany – jak o nie zadbać?
Zadbane firanki to czyste firanki. Regularne pranie i wybielanie to podstawa. Nie wiesz, od czego zacząć? Nie chcesz zniszczyć delikatnego materiału? Masz niewiele czasu? Sprawdź nasz artykuł, w którym podpowiemy Ci, jak dbać o firanki.
Jak często prać firany?
Ludzi można podzielić na 2 typy: na tych, którzy piorą firany tak często, jak się da, i na tych, którzy udają, że temat nie istnieje. Jak znaleźć złoty środek?
Mówi się, że najlepiej jest prać firany dwa razy do roku. Inni zaś sugerują pranie przed i po sezonie grzewczym. Te rady są jak najbardziej słuszne. Jednak częstotliwość prania powinna być uzależniona od tego, jak szybko brudzi się materiał.
Firanka, która wisi w kuchni i jest narażona na opary z gotowania, smog z ulicy i dym papierosowy powinna być prana częściej niż firanka w sypialni. Oprócz widocznych zabrudzeń znakiem ostrzegawczym mogą być żółte plamy. Pojawiają się na skutek promieni słonecznych lub papierosów. Jeśli je zauważysz, przejdź od razu do naszych wskazówek, jak zadbać o firanki.
Jak dbać o firanki?
Tak naprawdę wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Większość z nas posiada firanki ze sztucznych włókien. Ich pranie i czyszczenie jest proste. Wystarczy wrzucić je do pralki, wsypać proszek do prania i włączyć delikatny tryb.
Co jednak, kiedy firanki są wykonane z bawełny albo lnu? Pranie w pralce nie wchodzi w grę. Zamiast tego warto postawić na pranie ręczne z dodatkiem proszku do prania lub płatków mydlanych i soli kuchennej. Wcześniej firanki warto też namoczyć. Podczas prania unikaj pocierania, które może zniszczyć tkaninę.
Suszenie i prasowanie firanek
Jeśli decydujesz się na pranie firanek w pralce, pamiętaj, aby nie włączać wirowania. Szybkie obroty mogą spowodować zagniecenia, a do tego wywołać rozerwanie tkaniny. Dotyczy to nie tylko firanek naturalnych, ale także syntetycznych.
Po zakończonym praniu najlepiej wysuszyć firanki rozłożone, aby woda mogła z nich ściekać. Możesz je również od razu powiesić na karniszach i tym samym uniknąć prasowania.
Domowe sposoby na firanki
Nie ma co ukrywać, że wyżej wymienione sposoby są z nami od niedawna. Pierwszy proszek do prania powstał w XIX wieku. A co dopiero mówić o wybielaczach czy odplamiaczach. Czy zatem kiedyś wszyscy mieliśmy brudne, żółte i nieświeże firanki? Bynajmniej. Poznaj domowe sposoby na ich pranie i czyszczenie.
Soda i proszek do pieczenia
Jedną z najlepszych substancji do wybielania jest soda oczyszczona. Chociaż ma żrące właściwości, jest na tyle delikatna, że możesz stosować ją do czyszczenia tkanin.
Jak zadbać o firanki? Wystarczy dodać do zwykłego prania łyżeczkę sody. Możesz również przygotować roztwór sody i wody (500 g sody na 10 litrów wody) i moczyć przez kilka godzin.
Jeśli nie posiadasz akurat sody oczyszczonej w domu, sięgnij po proszek do pieczenia. Jest on mieszaniną sody i mąki ziemniaczanej. Zadziała on w podobny sposób i pomoże wybielić Twoje firanki.
Sól kuchenna
Chociaż na co dzień używasz jej do gotowania i przyprawiania potraw, warto poznać inne jej zastosowania. Sól kuchenna ma wiele zaskakujących właściwości. Jedną z nich wybielanie firanek.
Jak ją wykorzystać? Wstaw normalne pranie. W tym czasie zrób roztwór z soli. Na 3 litry wody przygotuj 4 łyżki stołowe soli. Kiedy wyjmiesz firanki z pralki, namaczaj przez kilka godzin w roztworze. Efekt? Błyszczące i śnieżnobiałe firanki.
Ocet
Niektóre osoby polecają ocet. Ten wodny roztwór sprawdza się nie tylko przy gotowaniu, ale również podczas sprzątania. Czy pomoże również w praniu firan? Tak, ale trzeba być ostrożnym i używać go tylko na materiały syntetyczne.
Aby namoczyć firanki, wlej pół szklanki octu do wody z proszkiem i nastaw pranie. Może Ci się on również przydać do namaczania. Pół szklanki na 10 litrów wody wystarczy, aby wybielić materiał.
Podsumowanie
Śnieżnobiałe firanki to znak, że ktoś się o nie zatroszczył. Jeśli Twoim firankom daleko od ideału, możesz to zmienić. Wystarczy wyprać je ręcznie lub w pralce, a w razie konieczności sięgnąć po domowe sposoby. Przekonaj się, jakie to łatwe.