Logo General Fresh
General Fresh 26 września 2022 5 min czytania
Lifestyle

Generalne porządki w domu – praktyczne porady

generalne porzadki w domu

Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma przygotowanego planu. Dowiedz się, jak podzielić sprzątanie na etapy. Na jakich elementach się skupić? Co robić i w jakiej kolejności? Sprawdź w naszym poradniku.

Generalne porządki w domu - nie popełniaj tych błędów

Kiedy zbliżają się święta lub nadchodzi inna uroczystość, chcemy posprzątać cały dom. Najlepiej jeszcze tego samego dnia. Zaczynamy z samego rana, a w południe orientujemy się, że nie zdążymy do wieczora.

Jeśli znasz ten scenariusz, wiesz, jak ciężko jest o generalne porządki w domu w jeden dzień. Dlatego warto podzielić sobie ten proces na kilka dni. W tym celu rozpisz kluczowe etapy. Jakie? Najważniejsze z nich opisaliśmy w dalszych akapitach.

Mycie okien

Jednym z elementów porządków w domu, który jest nielubiany przez większość osób, jest mycie okien. Jednak kiedy wiesz, jak to robić, czyszczenie okaże się prostsze.

Zacznijmy od tego, aby nie zaczynać mycia okien od samych szyb. Zamiast tego umyj w pierwszej kolejności ramy i parapet. To właśnie na nich jest najwięcej zabrudzeń. Dopiero potem przejdź dalej. Aby uniknąć zacieków, użyj płynu do mycia szyb i ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj, aby nie myć okien, kiedy świeci na nie słońce i jest gorąco. Nie zdążysz bowiem wytrzeć ich do sucha, a pojawią się na nich nieestetyczne ślady.

Sprzątanie łazienki

Dlaczego generalne porządki w łazience zasługują na osobny podpunkt? Ponieważ wymagają większej ilości czasu, środków czystości i uwagi. Warto zatem ich sprzątanie zaplanować na osobny dzień. W ten sposób masz pewność, że niczego nie przeoczysz, a same porządki nie będą zbyt męczące.

Od czego zacząć? Najlepiej od samych podstaw. W przypadku łazienki będzie to wstawienie prania i przegląd przeterminowanych kosmetyków. Pozostałe akcesoria jak gąbki i mydła warto przełożyć do osobnego miejsca, aby nie miały kontaktu z chemią.

Kolejnym krokiem jest umycie armatury. Zlew i prysznic wymagają szczególnej uwagi. Zbiera się bowiem na nich sporo bakterii. Dlatego warto wspomóc się płynem do czyszczenia łazienki. Środki tego typu nie tylko poradzą sobie z zabrudzeniami, ale również usuną rdzę i kamień.

Ważna jest też toaleta. Dedykowane środki są kluczowe są niezbędne, aby zlikwidować bakterie i zadbać o wygląd. Pamiętaj, aby do mycia użyć osobnych akcesoriów. Nie zapomnij także o lustrze. Specjalistyczna pianka do czyszczenia pozwoli Ci umyć je na blask. Na koniec zostaje podłoga i kafelki. Możesz użyć dedykowanych środków lub wypróbować mieszankę octu i wody.

Generalne porządki w kuchni

Kuchnia to kolejne pomieszczenie, które domaga się uwagi. W końcu wiele się w niej dzieje każdego dnia. Nic zatem dziwnego, że nietrudno o zabrudzenia. Jak je usunąć?

Zacznij od umycia naczyń i rozpakowania zmywarki. Sprawdź także lodówkę i poszukaj przeterminowanego jedzenia, które nadaje się do wyrzucenia. Zwróć również uwagę na przyprawy i suche produkty. Warto je przesypać do osobnych pojemników i zadbać o organizację.

Następnie za pomocą zwykłej ściereczki kuchennej przetrzyj blaty. Możesz użyć w tym celu mieszanki z płynem do mycia naczyń lub octu.

Na osobną uwagę zasługuje sprzęt AGD. Do piekarników i płyt indukcyjnych są dedykowane, odpowiednie środki. Za ich pomocą z łatwością usuniesz przypalone jedzenie i zabrudzenia.

Podczas generalnych porządków w domu nie zapomnij o lodówce. Wystarczy ocet i woda, aby usunąć pozostałości jedzenia i nieprzyjemny zapach.

Jeśli korzystasz z okapu, konieczne będzie wyczyszczenie filtra. Sprawdź, czy nadaje się on do mycia w zmywarce. Jeśli nie, przetrzyj go specjalnym preparatem do tłuszczu.

Wycieranie kurzu

Kiedy udało Ci się uporać z największą częścią generalnych porządków przyszła pora na wycieranie kurzu. Nie zapominaj o zakamarkach. Regały, półki z książkami czy parapety to miejsca, gdzie jest go najwięcej! Odpowiednie płyny do pielęgnacji mebli nie tylko usuwają kurz, ale również pozwolą pozbyć się zacieków i innych plam. Ponadto nie zarysują powierzchni i odnowią wygląd.

Po wytarciu kurzu możesz przejść do ostatniej części. Jest nim odkurzanie i mycie podłogi. Jeśli posiadasz odkurzacz, zadanie jest proste. W innym razie musisz sięgnąć po szczotkę.

Podczas mycia podłóg zaś zwróć uwagę na dobór odpowiednich środków. Płytki podłogowe lub wykładziny PCV możesz wyczyścić za pomocą uniwersalnego płynu. Jeśli jednak masz w domu drewniane podłogi, sięgnij po dedykowane preparaty takie jak płyn do mycia drewna i paneli.

Podsumowanie

Czy generalne porządki w domu można polubić? Tak. Jeśli podzielisz je na etapy, a najlepiej wtedy, kiedy pomogą Ci inni domownicy. W ten sposób sprzątanie nie będzie Ci się źle kojarzyło, a rezultat będzie skuteczniejszy.

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 5 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
Gdzie20jest20najwiecej20bakterii20i20jak20dlugo20zyja20na20przedmiotach
Lifestyle
Łazienka, która lśni na błysk, nie znaczy, że jest wolna od chorób. Sprawdź, gdzie jest...
Logo General Fresh
General Fresh
31 marca 2022 5 min czytania