Harmonogram sprzątania przed Świętami
Do świąt pozostało już tylko kilka tygodni, więc najwyższa pora wziąć się za świąteczne porządki! Co, jak i kiedy – tego dowiesz się z naszego harmonogramu sprzątania. Wypróbuj go i przekonaj się, że świąteczne porządki mogą być łatwe!
Pierwszy tydzień – 01-07.12
Początek grudnia to idealny moment na pierwsze porządki. Nim jednak zajmiesz się szorowaniem podłogi czy myciem okien, odetchnij i… pójdź na zakupy! Mało kto bierze to pod uwagę, ale harmonogram sprzątania przed świętami powinien zacząć się od przygotowań do porządków.
Oto uniwersalna lista środków czystości i akcesoriów, w które należy się zaopatrzyć:
- chusteczki czyszczące do mebli,
- ściereczki do prac na sucho i mokro,
- wydajny płyn do mycia okien i luster,
- uniwersalny płyn do czyszczenia łazienki,
- silny płyn do WC,
- płyn do czyszczenia kuchni,
- ręczniki papierowe,
- uniwersalny płyn do podłóg lub płyn do mycia drewna i paneli.
Zaproponowane przez nas produkty są wydajne i tanie (większość kosztuje ok. 5 zł), ale możesz wybrać dowolne środki czystości. Pamiętaj jednak, aby kierować się ich skutecznością.
W tym samym tygodniu należy zrobić drobne porządki w szafach i na półkach. Odłóż wszystko na swoje miejsce, ale nie zajmuj się odkurzaniem czy myciem. Pierwszy tydzień grudnia to przede wszystkim czas na porządkowanie. Zadbaj o to, aby ubrania były pochowane, książki odłożone, przeterminowana żywność wyrzucona itp.
Drugi tydzień – 08-14.12
Harmonogram sprzątania przed świętami jest najbardziej napięty w drugim tygodniu. To teraz, kiedy nic nie rozprasza już twojej uwagi i masz wszystkie niezbędne rzeczy, możesz wytoczyć ciężkie działa.
- Zdejmij wszystkie zasłony i firanki. Wypierz je.
- Umyj okna we wszystkich pomieszczeniach. Nie zapomnij o ramach i parapetach.
- Na szczotkę na kiju przymocuj ściereczkę. Zwilżoną umyj ściany i sufity z tapetą lub farbą. W przypadku glazury i ścian kuchennych możesz ściereczkę zamoczyć w płynie do czyszczenia. Uwaga! Zanim zaczniesz czyścić ściany, sprawdź na małym fragmencie, czy im to nie zaszkodzi. W przeciwnym razie usuń kurz i zabrudzenia na sucho.
- Zrób porządki w łazience: wyczyść armaturę, szafki i lustro.
- Zrób porządki w kuchni: wyczyść blaty, zlew, przetrzyj fronty szafek, umyj kuchenkę.
- Na koniec zostaw lodówkę. Opróżnij ją i rozmroź, umyj dokładnie półki, szuflady i obudowę.
Trzeci tydzień – 15-21.12
W trakcie trzeciego tygodnia należy skupić się na pomieszczeniach, których wcześniej nie warto było generalnie czyścić, bo do czasu świąt zdążyłyby się na nowo zabrudzić. Mowa tutaj o sypialniach i salonie.
- Wymień i wypierz pościel.
- Dokładnie wytrzyj wszystkie meble z kurzu. Opróżnij je, każdą rzecz wyczyść osobno.
- Używając odkurzacza, odkurz kanapy i fotele. Na koniec odkurz podłogę.
- Umyj podłogi w całym domu. W tym celu użyj odpowiedniego środka.
- Wyczyść wszystkie drzwi (zwłaszcza wejściowe). Możesz użyć do tego płynu do mycia naczyń rozcieńczonego z wodą lub, jeśli masz drzwi z litego drewna, płynu do podłóg drewnianych.
Ostatnie porządki – 22-23.13
Kiedy pozostały ci już tylko dwa dni do świąt, możesz skupić się na kosmetycznych poprawkach. Chwyć za chusteczki do mebli i pozbądź się ostatnich drobinek kurzu. Wyczyść wycieraczkę, zadbaj o wystrój domu. Na stole połóż świąteczny obrus. Zapal świeczki.
Pamiętaj, aby w trakcie przygotowywania kolacji wigilijnej sprzątać na bieżąco. Naczynia myj od razu, a blaty wycieraj po każdym użyciu. Jeśli coś spadnie ci na podłogę, przetrzyj ją ścierką nawilżoną odpowiednim środkiem, a potem wytrzyj na sucho ręcznikiem papierowym.