Logo General Fresh
General Fresh 24 lutego 2021 3 min czytania
W pralni

Jak często zmieniać pościel, ręczniki i piżamy?

zakladanie poscieli na lozko

Co ile zmieniać pościel, ręczniki czy piżamę? Pozornie jest to pytanie błahe, bo przecież wszyscy intuicyjnie wiedzą, kiedy zabrać się za pranie. W praktyce okazuje się jednak, że wiele osób ma problem z regularnością. Nie każdy zdaje sobie też sprawę z tego, dlaczego systematyczna zmiana pościeli czy ręczników jest konieczna.

Dlaczego pościel i ręczniki trzeba zmieniać?

Pościel i ręczniki są doskonałym miejscem do rozwoju roztoczy i bakterii. W obu przypadkach mikroorganizmy żywią się naskórkiem, a ciepło i wilgoć tylko im sprzyjają. Oznacza to, że pościel i ręczniki należy zmieniać, aby ograniczyć kontakt z brudem oraz alergenami.

Ma to szczególne znaczenie dla osób ze skórą wrażliwą i alergików, ale nie tylko. Jeśli tkaniny nie będą prane regularnie, może to zwiększyć podatność na choroby i dolegliwości takie jak katar czy łzawienie oczu. Roztocza i bakterie wbite w pościel oraz ręczniki nie służą też skórze; cera może się pogorszyć.

Co ile zmieniać pościel?

Każdy ma nieco inne przyzwyczajenia, ale zaleca się, aby zmieniać pościel co ok. 2 tygodnie. Jeśli użytkownik często się poci, np. w sezonie letnim, warto robić to częściej. Ponadto, zmiana pościeli jest konieczna po każdej chorobie.

Pościel pierzemy według zaleceń producenta, najlepiej w dość wysokiej temperaturze. Roztocza umierają dopiero w praniu 60 stopni lub więcej.

Wietrzenie pościeli

Warto pamiętać, że zmiana pościeli to nie wszystko. Bardzo ważne jest także wietrzenie jej, dzięki czemu można pozbyć się kurzu i wilgoci. Latem wystarczy otworzyć okna na oścież, natomiast zimą warto wyrobić sobie nawyk wystawiania pościeli na mróz. Roztocza umierają w minusowych temperaturach. Warto też pamiętać, że pościeli nie należy wietrzyć na pełnym słońcu.

Dobrym sposobem na zabicie roztoczy jest również prasowanie pościeli.

Co ile zmieniać ręczniki?

Ręczniki, tak samo jak pościel, należy zmieniać regularnie. Zalecenia są jednak inne, bo ręczniki zmieniamy w zależności od potrzeb. Niemniej, w trosce o higienę i zdrowie warto robić to co najmniej raz w tygodniu. Osoby z problemami skórnymi np. trądzikiem powinny robić to jeszcze częściej, być może nawet codziennie.

Ręczniki pierzemy zgodnie z zaleceniami na metce.

Jak często zmieniać piżamę?

Pisząc o zmianie pościeli i ręczników, nie można zapomnieć o piżamie. To kolejny materiał, który codziennie ma styczność z naszą skórą. Na nim również zbiera się naskórek, a więc zbierają się też roztocza i bakterie oraz po prostu brud. W większości przypadków wystarczy zmieniać piżamę raz na 5-7 dni, ale jeśli użytkownik dużo się poci, powinien robić to nawet co 2 dni.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania