Logo General Fresh
General Fresh 26 lutego 2018 5 min czytania
W łazience

Jak czyścić baterie łazienkowe?

zrzut ekranu 2018 02 26 o 103554 6193

Czyste baterie łazienkowe nie tylko potwierdzają dbałość o mieszkanie. Lśniąca bateria dodaje łazience blasku. Ale jak dbać o czystość baterii bez narażania ich powierzchni na zarysowania lub przebarwienia? Każdy zna ten widok: nieestetyczne rysy i plamy, które są niechlubnym śladem po źle dobranym sposobie czyszczenia. Czy wobec tego warto ryzykować? Jeśli chcesz uniknąć tego efektu w swojej łazience, wcale nie musisz godzić się na osad i zacieki. Dowiedz się, czym czyścić baterie łazienkowe (i kuchenne!) i ciesz się ich pięknym wyglądem każdego dnia.


Bateria łazienkowa – mocna, ale wrażliwa 


Korpusy baterii łazienkowych są zwykle wykonane z mosiądzu. To sprawia, że są one trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Większość baterii jest wykańczana poprzez nałożenie warstwy niklu, a następnie chromu z wybłyszczaczem, który odpowiada za przyjemny dla oka połysk. Warto pamiętać, że zarówno nikiel, jak i chrom, są wrażliwe na tarcie, szorowanie i działanie żrących środków chemicznych (między innymi na chlorowe wybielacze, rozpuszczalniki, kwasy fosforowe, solne i ich pochodne). Wysokie stężenie lub długotrwała interakcja z chemikaliami może spowodować nieodwracalne przebarwienia, ciemne plamy i zacieki (to skutki końcowe wypalenia warstwy chromu lub nawet niklu). Efekt? Bateria zaczyna wyglądać nieestetycznie i staje się bardziej podatna na osadzanie kamienia i zabrudzeń (tendencja wywołana porowaceniem powierzchni). Co ciekawe, podobne konsekwencje, choć na mniejszą skalę, niesie dla baterii częsty kontakt z niektórymi kosmetykami, jak na przykład antyperspiranty i dezodoranty. Ponieważ uszkodzonej powierzchni chromu nie sposób „naprawić”, podczas zakupu wyposażenia łazienki warto dokładnie zapoznać się z poradami producenta dotyczącymi pielęgnacji.


Jak czyścić baterie łazienkowe? 


Naczelna zasada czyszczenia baterii brzmi: nie szoruj! Jak już wspominaliśmy, zewnętrzna powierzchnia jest bardzo czuła na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego zapomnij o korzystaniu z ostrych powierzchni zmywaków. Nie sięgaj też po twarde szczotki i czyściki kuchenne. Do czyszczenia nie używaj środków, które mogą rysować powierzchnię (proszki do szorowania lub prania, pasty czyszczące, mleczka z granulkami szorującymi).


Druga ważna zasada to: czyść baterie regularnie. Co to oznacza? Najskuteczniejszym sposobem zachowania blasku baterii jest wycieranie zabrudzeń i zacieków na bieżąco. Najlepiej mieć zawsze pod ręką miękką ściereczkę lub ręczniki papierowe. Niestety, codzienność boleśnie weryfikuje słuszne idee. Dlatego przyjmij, że baterie wycierasz co drugi dzień: w parzyste lub nieparzyste dni miesiąca. Stosuj tę zasadę, a do czyszczenia nie będziesz potrzebować niczego ponad miękką ściereczkę/ręcznik papierowy i płyn do okien Splash od General Fresh, który idealnie dba również o lustra łazienkowe. Wystarczy, że spryskasz powierzchnię płynem i przetrzesz ściereczką. Następnie spłucz ją letnią wodą i wytrzyj baterię do sucha. Proste prawda?


Zapytasz, co robić, kiedy powyższy sposób nie działa, bo Twoja bateria jest już „po przejściach” lub po prostu nastąpił chwilowy kryzys w regularnych porządkach? Wtedy sięgnij po Spray Splash "Lśniąca łazienka". Ten nowoczesny środek skutecznie usuwa osad z mydła, a nawet kamień i rdzę. Ponadto, pozostawia przyjemny zapach i idealny połysk. Dzięki ekonomicznemu i poręcznemu opakowaniu, korzystanie ze Sprayu Splash "Lśniąca łazienka" jest równie wygodne, jak używanie płynu do szyb. Aby przywrócić baterii należny jej blask, spłucz zabrudzenia ciepłą wodą i przetrzyj miękką ściereczkę. Tak przygotowaną powierzchnię baterii spryskaj Splash "Lśniąca łazienka" i wytrzyj miękką stroną gąbki. W razie potrzeby – powtórz. Na koniec obficie spłucz baterię ciepłą wodą i wytrzyj do sucha – w ten sposób unikniesz śladów po wodzie.


Liczy się wnętrze, czyli jak zadbać o trwałość baterii łazienkowych


Jeśli chcesz, żeby Twoje baterie, zarówno łazienkowe, jak i te w kuchni, były nie tylko ładne, ale i trwałe, musisz zadbać również o ich wewnętrzne części. Dlatego przynajmniej raz w roku trzeba wyczyścić głowicę regulacyjną i przełącznik natrysk/wanna w bateriach wannowych. Regulator przepływu należy wykręcić i wyczyścić pod bieżącą wodą raz na pół roku. Warto również pamiętać o czyszczeniu filtrów montowanych przed baterią i kontrolowaniu stanu uszczelek.


Choć czyszczenie baterii może wydawać się nieco skomplikowane, to dzięki systematyczności i korzystaniu z odpowiednich środków, nie będzie to ani męczące, ani czasochłonne. Dlatego, jeśli zawsze chcesz czuć dumę z blasku swoich baterii, zarówno łazienkowych, jak i kuchennych – pamiętaj o nas. General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!



 

To może Cię zainteresować

pexels karolina grabowska 4239013 1
W łazience
Czystość w domu – czy jest jedynie obowiązkiem, rutyną, którą wykonujemy bez refleksji? A może to...
Logo General Fresh
General Fresh
13 listopada 2024 5 min czytania
toilet 1284608 1280
W łazience
Systematyczne czyszczenie bidetu to klucz do utrzymania higieny i estetyki w łazience. Zastanawiasz ...
Logo General Fresh
General Fresh
15 października 2024 8 min czytania
szafka pod zlewem
W łazience
Każdy, kto kiedykolwiek stanął przed wyzwaniem organizacji szafki pod zlewem, wie, że to nie lada...
Logo General Fresh
General Fresh
14 grudnia 2023 5 min czytania
kamien w toalecie
W łazience
Kamień w toalecie to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Nie tylko szpeci...
Logo General Fresh
General Fresh
11 grudnia 2023 5 min czytania