Logo General Fresh
General Fresh 13 listopada 2019 4 min czytania
W łazience

Jak czyścić baterie w łazience?

shutterstock 559170985 6530

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez baterii – to konieczność, dzięki której możemy korzystać z wody w sposób wygodny i dostosowany do naszych potrzeb. Aczkolwiek każdy przyzna, że lśniąca i czysta bateria stanowi jednocześnie ozdobę łazienki. Jej pielęgnacja jest zatem niezwykle ważna. Doradzamy, jak czyścić baterie łazienkowe, aby cieszyły oko i długo nam służyły.

Skuteczne czyszczenie baterii łazienkowej

Nowe baterie wyglądają pięknie. Lśniące i czyste sprawiają, że całe pomieszczenie wydaje się równie zadbane, nawet jeśli to tylko złudzenie. Niestety, tak samo, jak czyste baterie dodają łazience czystości, tak brudne sprawiają, że łazienka wydaje się zaniedbana, nawet jeśli problem dotyczy tylko baterii.

Aby uniknąć tego koszmarnego efektu, trzeba skutecznie czyścić baterię łazienkową. Jak to zrobić? Podobnie do czyszczenia innych powierzchni w naszym domu, baterie również należy czyścić regularnie, co najmniej raz na 2 dni. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że bateria łazienkowa nie będzie brudna od osadu z mydła lub na stałe nie osiądzie na niej kamień.

Inną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, są oczywiście środki chemiczne używane do czyszczenia baterii łazienkowej. To od nich zależy efektywność pielęgnacji i nawet żywotność baterii. Trzeba bowiem podkreślić, że bateria czyszczona niewłaściwymi środkami szybciej traci swój urok, a jej żywotność skraca się.

Jakie środki chemiczne używać do czyszczenia baterii? Odpowiedź jest prosta: te, które są do tego przystosowane. Chociaż istnieją alternatywne metody czyszczenia baterii łazienkowej, należy pamiętać o tym, że ich skuteczność często idzie w parze z uszkodzeniem powierzchni baterii. Lepiej więc nie ryzykować, zwłaszcza że dobre środki do czyszczenia baterii kosztują niewiele ponad 5 zł np. płyn do czyszczenia łazienki General Fresh za 5,31 zł.

Pamiętaj też, że najlepsze efekty uzyskasz, czyszcząc baterię łazienkową po każdym użyciu. Nie musisz zawsze aplikować środków czyszczących (to zrób w wolnej chwili), ale wytarcie baterii z wody, kiedy już skończysz jej używać, naprawdę się opłaci. W ten sposób zapobiegniesz osadzaniu się kamienia. Wycierać baterię możesz zwykłą ścierką, ale pamiętaj, żeby była dobrej jakości.

Plamy i przebarwienia na baterii - jak się ich pozbyć?

Czasami na baterii łazienkowej widoczne są różnego rodzaju plamy i przebarwienia. Ich wyczyszczenie może być trudne lub nawet niemożliwe. Z tego powodu, aby sprostać temu zadaniu, trzeba najpierw określić rodzaj plamy, z jaką masz do czynienia. Dopiero wtedy możesz prawidłowo określić, jak czyścić baterię łazienkową.

Jeśli bateria łazienkowa jest po prostu bardzo brudna, czyli znajduje się na niej biało-szary osad i brakuje jej połysku, spróbuj silniejszego środka czyszczącego do armatury, jakim jest żel General Fresh. Powinien bez problemu poradzić sobie nawet z bardzo zaniedbaną baterią łazienkową.

Natomiast jeśli na baterii widnieją szaro-brązowe plamy i przebarwienia, najprawdopodobniej uszkodzona została jej chromowana powierzchnia. Może to być wynikiem zaniedbania lub niewłaściwego czyszczenia. W takim przypadku niestety nic już nie da się zrobić. Bateria nie odzyska swojego uroku i trzeba ją wymienić na nową.

Czego nie wolno używać do czyszczenia baterii?

Wielu ludzi czyści baterie łazienkowe, używając do tego silnie żrących środków czyszczących przeznaczonych np. do toalety. To prawda, tego typu środki na pewno wyczyszczą powierzchnię baterii, ale przy okazji ją uszkodzą. Może być to proces początkowo niewidoczny dla oka, lecz z czasem bateria czyszczona kwasami zacznie ciemnieć, straci połysk i nabierze brązowych przebarwień.

Czyszcząc baterię, należy też unikać kwasów fosforowych i związków chloru, które znajdują się m.in. w antyperspirantach i dezodorantach oraz w kwasie solnym i jego pochodnych. Ponadto, szkodliwie na baterię łazienkową wpływa też chlor i słona woda. Unikaj zatem tych potencjalnie szkodliwych składników, a na pewno będziesz długo cieszyć się czystą baterią. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz ją prawidłowo czyścić.

To może Cię zainteresować

szafka pod zlewem
W łazience
Każdy, kto kiedykolwiek stanął przed wyzwaniem organizacji szafki pod zlewem, wie, że to nie lada...
Logo General Fresh
General Fresh
14 grudnia 2023 4 min czytania
kamien w toalecie
W łazience
Kamień w toalecie to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Nie tylko szpeci...
Logo General Fresh
General Fresh
11 grudnia 2023 5 min czytania
wanna prysznic
W łazience
Prysznic czy wanna? To pytanie, przed którym stoi każda osoba, która decyduje się na...
Logo General Fresh
General Fresh
6 grudnia 2023 4 min czytania
czyszczenielazienki
W łazience
Sprzątanie łazienki to dla Ciebie nieprzyjemny i czasochłonny obowiązek? Nie musi dłużej tak być....
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2023 4 min czytania