Logo General Fresh
General Fresh 26 marca 2024 4 min czytania
W domu

Jak czyścić czarną armaturę? 

pexels kaboompics com 6256 1

Czarna armatura pełni niezwykle stylową funkcję w łazienkach, nadając wnętrzom industrialnego klimatu. Jednak byśmy mogli cieszyć się nią przez długi czas, musimy we właściwy sposób czyścić ją i konserwować, by nawet po dłuższym czasie użytkowania wciąż mogła zdobić pomieszczenie i cieszyć nas swoim unikalnym wyglądem. 

W naszym artykule pokażemy wam, jak w odpowiedni sposób należy czyścić czarną armaturę, by utrzymać jej pierwotną estetykę na długi czas. Podpowiemy jakich środków czyszczących używać oraz czym czyścić wszelkie zabrudzenia z jej powierzchni, by zachować jej wyjątkowy wygląd na długo. 

Dlaczego zabrudzenia na czarnej armaturze są tak widoczne? 

Czarna armatura mimo swojego eleganckiego wyglądu dość szybko ulega zabrudzeniom. Odciski palców, plamy wody czy osad z kamienia są znacznie bardziej widocznie niż na bateriach w jasnym kolorze. Często można się spotkać z brakiem dodatkowej ochronnej powłoki na czarnej armaturze, co powoduje łatwe tworzenie się plam. Dlatego też odpowiednia konserwacja jest niezbędna, by móc zapobiec przedostawaniu się tłuszczu, mydła, kosmetyków oraz resztek żywności (zarówno w łazience, jak i w kuchni) w głąb ciemnej powierzchni, które z czasem tworzą trwałe uszkodzenia powierzchni, matując ją oraz pozostawiając brud. 

Jakie środki sprawdzą się najlepiej do czyszczenia czarnej armatury? 

W przypadku środków czyszczących również należy być ostrożnym, ponieważ niektóre środki są zbyt mocne i mogą uszkodzić powierzchnię. Wśród preparatów, które bezpiecznie można stosować na czarną armaturę, polecamy: 

  • Ocet- skuteczny i ekologiczny środek do usuwania trudnych osadów np. z kamienia na powierzchni armatury. Wystarczy popsikać zabrudzone miejsce mieszanką wody z octem zmieszanej w butelce z atomizerem, a następnie zostawić na kilka minut. W przypadku znacznie bardziej uporczywych zabrudzeń można nasączyć ściereczkę octem i położyć ją na danej powierzchni na kilka minut, po tym czasie wszelki osad powinien zejść. Ważne, by po zastosowaniu octu przetrzeć powierzchnię wodą, by pozostałości octu nie zniszczyły powierzchni! 
  • Sok z cytryny i soda oczyszczona- z połączenia tych dwóch składników, który z pewnością większość z nas ma w domach możemy przygotować niezwykle skuteczną pastę, którą należy rozprowadzić na danej powierzchni, a następnie pozostawić na kilka minut by składniki aktywne mogły zacząć działać. Podobnie jak w przypadku octu, po wyczyszczeniu należy przemyć całość wodą. 
  • Specjalistyczne środki chemiczne do czyszczenia armatury- w sklepach dostać można specjalne żrące środki, które są w stanie szybko i skutecznie rozprawić się z osadami na czarnej armaturze. Należy pamiętać jednak, że są to mocne substancje chemiczne, które mogą wpłynąć niekorzystnie na osoby o wrażliwej skórze oraz podrażnić układ oddechowy. W tym przypadku należy przestrzegać zaleceń producenta i stosować zalecane środki ostrożności w trakcie czyszczenia. 

Czym najlepiej czyścić czarną armaturę? 

Do czyszczenia czarnej armatury najlepiej wykorzystać delikatne ściereczki lub gąbki, które nie posiadają zbyt szorstkiej powierzchni. Dzięki temu możemy być pewni, że w trakcie czyszczenia armatura nie ulegnie uszkodzeniu. Doskonale sprawdzą się ściereczki z mikrofibry, które są łagodne dla powierzchni, świetnie usuną brud z powierzchni, a w dodatku nie spowodują zarysowań. Mogą być stosowane w celu usunięcia zabrudzeń lub nadmiaru wody. Dobrym rozwiązaniem są również gąbki z mikrofibry lub włókna roślinnego, które doskonale rozprawią się z brudem i osadem, jednocześnie nie uszkadzając powierzchni armatury. Do znacznie trudniejszych zabrudzeń warto użyć szczoteczek z miękkim włosiem, dzięki którym uzyskamy dostęp do trudno dostępnych miejsc oraz poradzimy sobie z uporczywym osadem. Można wykorzystać również specjalistyczne ściereczki do polerowania armatury, które zadbają o nią na ostatnim etapie konserwacji, sprawiając, że wasza armatura będzie wyglądać jak nowa. 

Pamiętajcie, że czarna armatura jest dość wymagająca i regularne czyszczenie jest koniecznością, jeśli chcecie zachować ją w jak najlepszym stanie na długie lata. Bez obaw wystarczy co kilka dni przetrzeć ją z nadmiaru kurzu oraz powstałego osadu, dzięki czemu nie dojdzie do cięższych zabrudzeń, które później ciężej będzie wam usunąć. Systematyczne dbanie o kondycję oraz estetykę armatury opłaci wam się, dzięki czemu nie będziecie musieli później martwić się pracochłonnym czyszczeniem.