Logo General Fresh
General Fresh 1 lutego 2019 2 min czytania
W pralni

Jak czyścić dywan?

shutterstock 534245917 6435

Jak czyścić dywan – ozdobę salonu i przyjemną powierzchnię dla stóp? Okazuje się, że pranie dywanów nie jest wcale takie proste. Wszystko zależy od rodzaju włosia i jego stanu. Podpowiadamy, jak czyścić dywan, żeby było szybko i łatwo!

Dywan wełniany

Dobrym pomysłem na czyszczenie wełnianego dywanu jest posypanie go sodą oczyszczoną. Nie jest to ani pracochłonne, ani czasochłonne. Sodę należy po nocy zwyczajnie wciągnąć odkurzaczem. Taki zabieg odświeży dywan. Zimą można zaś wynieść dywan na śnieg (niezbyt mokry) i go wytrzepać. To sposób na odzyskanie żywego koloru.

Wykładzina i dywan syntetyczny

Jeśli chodzi o czyszczenie syntentyków, poza naturalnymi środkami, takimi jak soda oczyszczona, dobrze sprawdzą się preparaty piankowe. Rozpuszczają one brud i czyszczą dywan. Po aplikacji środka dywan wystarczy odkurzyć. 

Futrzane i ze skór

Jak czyścić dywan futrzany? Wystarczy posypać na niego trochę talku albo kredy, a po upływie kilku godzin wytrzepać. Jeśli masz zaś dywan ze skórą możesz go odświeżyć wodą z płynem do wełny. Musisz mieć jednak na uwadze, aby nie przemoczyć skóry.

Uniwersalny sposób czyszczenia dywanów

Większość dywanów można wyczyścić z pomocą prostej miksutury. Wystarczy ciepła woda (ok. 200 ml), łyżeczka płynu do mycia naczyń, łyżeczka sody i łyżka octu. Taki roztwór należy rozprowadzać delikatną gąbką.

Jak odświeżyć dywan bez czyszczenia?

Jeśli dywan wymaga tylko odświeżenia, możesz skorzystać ze sprawdzonych produktów, np. z odświeżacza do tkanin General Fresh. Preparat wystarczy spryskać na powierzchni dywanu i to wszystko!

Ładny zapach dywanu na stałe

Pamiętaj, że regularne odkurzanie dywanu odpowiada za jego czystość. Warto więc przyjrzeć się tej czynności i ją nieco ulepszyć za pomocą specjalnych wkładów zapachowych, np. Arola General Fresh. Dzięki temu dywan będzie nie tylko odświeżony, ale również zyska zupełnie nowy, lepszy zapach. 

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 2 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania