Logo General Fresh
General Fresh 26 września 2022 4 min czytania
W pralni

Jak dbać o białe ubrania i tkaniny?

jak dbac o biale ubrania i tkaniny

Wiele osób nie wie, jak dbać o białe ubrania i tkaniny. Z tego powodu szybką tracą one biel i robią się szare. Jakich błędów nie popełniać? Jak usunąć plamy na materiale? Dowiedz się, jak poprawnie prać białe rzeczy.

Nie pierz wszystkiego razem

Wydaje się, że jest to oczywista rada. Warto jednak pochylić się nad nią dłużej. Każdy z nas ma bowiem swoje grzeszki podczas segregacji ubrań. Czego się wystrzegać?

Przede wszystkim nie wrzucaj wszystkich ubrań razem. Oddzielenie kolorów od bieli to podstawa, zanim przejdziemy dalej. Nie ufaj także chusteczkom wyłapującymi kolor. Mogą one nie uratować Twojej ulubionej koszuli od zafarbowania.

Na tym jednak nie koniec segregacji. Bądź ostrożna w przypadku silnie zabrudzonych ubrań. Istnieje ryzyko, że zafarbują one pozostałą część prania. W miarę możliwości pierz je oddzielnie.

Wyższa temperatura, nie oznacza lepszego prania

Kolejny problem, jaki napotykamy, to temperatura. Jak dbać o białe ubrania, jeśli wybieramy zły program? Niestety, zbyt rzadko czytamy oznaczenia na metce. A szkoda. Mogę one wiele nam powiedzieć.

Jeśli przy danym ubraniu jest oznaczenie 40 stopni, nie pierz w wyższej temperaturze. Chociaż jest taka pokusa, kiedy materiał jest brudny, są inne rozwiązania. Opisaliśmy je w dalszej części artykułu. Na pewno jednak nie dotyczą one wysokiej temperatury, która może nieodwracalnie uszkodzić delikatną tkaninę.

Pamiętaj o czyszczeniu pralki

Wkładasz białe ubrania do pralki, wsypujesz proszek do prania i ustawiasz program. Po zakończeniu cyklu prania nie jesteś zadowolona z efektu? Jeśli ubrania są brudniejsze po praniu, winowajcą może być bęben pralki.

Pamiętaj, że detergenty, kurz i zanieczyszczenia z tkanin mogą osadzać się we wnętrzu urządzenia. Następnie przenoszą się ona na praną odzież. Jak temu zapobiegać? Aby Twoje ubrania nie brudziły się w czasie prania, zadbaj o czystą pralkę. Pomogą Ci w tym płyny do czyszczenia pralki. Usuwają one nieczystości i osady. Jednocześnie zapobiegają rdzy i kamieniu. Dzięki temu przedłużają żywotność urządzenia.

Jak usunąć plamy z białych ubrań?

Wiesz już, jak dbać o białe ubrania i tkaniny podczas prania. Co, jeśli pojawiają się na nich plamy, z którymi nie radzi sobie proszek? Jak pisaliśmy, wyższa temperatura może im tylko zaszkodzić. Warto zatem skorzystać z innych rozwiązań. Jakich?

Odplamiacz do tkanin - Zacznijmy od tradycyjnego odplamiacza do tkanin. Pomoże on pozbyć się nawet najbardziej uciążliwych plam. Bądź jednak ostrożna. Nie nadaje się do wszystkich ubrań.

Aby się upewnić, że możesz z niego skorzystać, sprawdź oznaczenie na metce. Jeśli nie ma nim symbolu z przekreślonym trójkątem, możesz używać odplamiaczy i wybielaczy.

Soda oczyszczona

Jeśli odplamiacze do tkanin nie wchodzą w grę, wypróbuj domowe sposoby. Jednym z nich jest soda oczyszczona. Jest to metoda, którą znały już nasze babcie.

Aby jej użyć, wystarczy przygotować roztwór. Potrzebujesz do niego 4 litry wody i 1 filiżanka sody oczyszczonej. Wymieszaj składniki ze sobą w misce. Włóż zabrudzone ubrania i zaczekaj kilka godzin. Następnie wstaw normalne pranie.

Ocet

Innym sposobem na wybielenie ubrań jest ocet. Działa on podobnie jak soda oczyszczona. Nie tylko usunie zabrudzenia, ale również zmiękczy tkaniny. Możesz namoczyć w nim ubrania i odczekać około godziny. Ocet możesz także wlać do środka pralki.

Wrzątek

Pisaliśmy, że pranie w wysokich temperaturach nie jest najlepszym sposobem w przypadku delikatnych ubrań. Co w takim razie z wrzątkiem? Krótkie i miejscowe działanie wrzącej wody pozwoli Ci uratować poplamioną odzież. Dotyczy to zwłaszcza uciążliwych plam po kawie czy owocach. Wystarczy polać miejsce wrzątkiem, a następnie wyprać w pralce z proszkiem do prania.

Podsumowanie

Jak dbać o białe ubrania i tkaniny? Dokładna segregacja, właściwe pranie i ostrożne wybielanie to podstawa. Pamiętaj, że za wygląd Twojej odzieży odpowiadają detergenty, jakich używasz, a także stan pralki. Zaniedbując jedną z tych rzeczy, ubrania mogą zacząć się szarzeć.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 4 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania