Logo General Fresh
General Fresh 19 sierpnia 2016 3 min czytania
W domu

Jak dbać o drewno w mieszkaniu?

zrzut ekranu 2016 08 19 o 150002 1688

Drewniane meble i podłogi sprawiają, że wnętrze domu zyskuje niepowtarzalny klimat, pełen ciepła i przytulności. Aby cieszyć ich pięknem przez długie lata, ważna jest właściwa pielęgnacja. Dlatego dziś podpowiemy Ci, jak dbać o drewno w Twoim mieszkaniu.

Odpowiednia ekspozycja

Drewno to najprościej rzecz ujmując „martwe drzewo”. Jednak przedmioty drewniane mają w sobie pewien pierwiastek życia. Tym samym mają swoje kaprysy i wymagania. Największym wrogiem drewna jest wilgoć. Pod jej wpływem może dojść do wypaczenia, zmiany koloru, a nawet gnicia. Kolejnym czynnikiem, który może zniszczyć drewno są duże zmiany temperatury. Gwałtowne rozgrzanie jest najczęstszym powodem powstania spękań w strukturze. Drewno najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej (15-22ºC).

Pielęgnacja dostosowana do rodzaju drewna

Najważniejszym elementem dbania o drewno jest utrzymanie go w czystości. I nie chodzi tu tylko o usuwanie ewentualnych plam. Nawet zwykły kurz może okazać się szkodliwy. Ten nie tylko tworzy lepki osad, który z czasem coraz trudniej usunąć, ale także nie pozwala drewnu „oddychać”, co może doprowadzić do przebarwień i utraty naturalnego piękna. Dlatego podstawą dbania o czystość jest regularne odkurzanie z użyciem odpowiedniej ssawki (z miękkim włosiem). Jednak drewno drewnu nierówne. Zanim przystąpisz do sprzątania, sprawdź z jakim rodzajem wykończenia mebli, czy podłogi, masz do czynienia.

Drewno lakierowane jest najłatwiejsze w utrzymaniu. Do jego czyszczenia wystarczy ściereczka domowa wypłukana w wodzie z dodatkiem płynu do mycia drewna i paneli General Fresh. Ściereczka powinna być jedynie wilgotna – nie mokra. Ten sposób czyszczenia sprawdzi się również przy meblach oklejonych fornirem (pamiętaj, aby nie stawiać na takich meblach nic gorącego – mogą zostać białe ślady). Jeśli nie masz czasu na porządki, wystarczy użyć chusteczek nawilżanych do mebli General Fresh.

Drewno olejowane wymaga czyszczenia roztworem ze specjalistycznym środkiem. Pamiętaj, że przynajmniej co pół roku powinieneś nałożyć nową warstwę oleju. Choć olejowane drewno wymaga więcej uwagi podczas sprzątania, to w przypadku zarysowań wystarczy je delikatnie zeszlifować papierem ściernym i zaolejować raz jeszcze, aby nie pozostał ślad po uszkodzeniach. Jak wiesz, meble z fornirem i lakierowane nie pozwalają tak szybko pozbyć się skaz powstałych w czasie użytkowania.
 

Wiemy, jak jest ważne dla Ciebie, aby Twój dom był nie tylko czysty i świeży, ale również piękny. Właśnie dlatego przygotowaliśmy specjalistyczny płyn do mycia drewna i paneli, który czyści i jednocześnie pielęgnuje drewno. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak poradzić sobie z czyszczeniem różnych materiałów, które są obecne w Twoim domu – napisz do nas. Odpowiedzi udzielimy w artykule z serii „Pytania i Odpowiedzi”, który może pomóc nie tylko Tobie!

 

To może Cię zainteresować

balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 3 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania