10 Października 2018

Jak dbać o lodówkę?

Obsługa lodówki wydaje się banalna - ot, wystarczy umieścić w niej produkty i raz na jakiś czas umyć półki i szuflady. W rzeczywistości warto znać jednak zasady konserwacji i obsługi, by po pierwsze uniknąć awarii, a po drugie - nie generować wyższego zużycia prądu. Warto wiedzieć, że lodówka jest urządzeniem odpowiedzialnym za najwyższe zużycie prądu w mieszkaniu!

Jak ustawić temperaturę?

Poleganie na ustawieniu temperatury na panelu chłodziarko-zamrażarki to nie wszystko - w Twojej lodówce powinien znajdować się termometr, który wskaże aktualne warunki panujące w lodówce. Optymalna temperatura w lodówce to 5 stopni C, a w zamrażarce - 18 stopni C. Pamiętaj - im wyższa cyfra na panelu ustawień, tym niższa temperatura we wnętrzu lodówki!

Zadbaj o czystość obwodu kondensacyjnego lodówki

W tylnej części lodówki znajduje się obwód kondensacyjny. Kiedy jest zakurzony, lodówka działa mniej efektywnie. Raz na kilka miesięcy należy odsunąć lodówkę od ściany, odłączyć od prądu i przy pomocy odkurzacza i ścierki oczyścić obwód. 


Szczelne drzwi

Czy jesteś pewna, że Twoja lodówka jest szczelna? Nawet niewielka nieszczelność wpływa na podwyższenie temperatury w lodówce. Jak sprawdzić, czy lodówka jest szczelna? Umieść kartkę papieru w drzwiach i zamknij je. Jeśli kartka wypadnie - drzwi są nieszczelne, a uszczelki do wymiany. Na szybsze zużycie uszczelek wpływa nieprawidłowe otwieranie drzwi lodówki - zawsze należy otwierać je w wyznaczonym do tego miejscu. 

Wyczyść otwór odpływowy 

Jeśli lodówka jest czysta, a mimo to utrzymuje się w niej nieprzyjemny zapach, należy oczyścić otwór odpływowy znajdujący się na tylnej ścianie lodówki. 

Prawidłowe przetrzymywanie żywności

W lodówce bardzo istotna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. Należy pamiętać o tym podczas układania produktów na półkach. Lodówka nie powinna być przeładowana - zimą warto korzystać z balkonu lub ganku. Produkty w lodówce powinny być odpowiednio zapakowane - dobrze sprawdzają się szklane pojemniki, w których przechowywać można ser, szynkę etc. Nie zalecane jest przechowywanie produktów w otwartych puszkach metalowych oraz wkładanie do lodówki ciepłych potraw. Ciepłe potrawy w lodówce podwyższają temperaturę we wnętrzu, a co za tym idzie - lodówka pracuje na zwiększonych obrotach by wyrównać temperaturę i pobiera znacznie więcej prądu. 

Jak wyczyścić wnętrze lodówki?

Raz na tydzień lub dwa wyjmij z lodówki wszystkie szuflady i półki i umyj pod bieżącą, ciepłą wodą. Następnie wysusz i umieść ponownie w lodówce. Jeśl przechowujesz w lodówce dużo potraw, na przykład przy okazji zbliżających się Świąt, przenikanie zapachów może być nieuniknione. W takiej sytuacji warto zastosować węglowy pochłaniacz zapachów General Fresh. Jest w pełni naturalny i skutecznie pochłania zapachy w lodówce.