29 Czerwca 2018

Jak dbać o materac?

Skoro „sen to zdrowie”, to warto zadbać o miejsce, w którym śpisz, czyli o łóżko i jego otoczenie. Zastanawiasz się, czy poza częstym wietrzeniem pomieszczenia i regularnym zmienianiem pościeli, możesz zrobić coś jeszcze, aby zachować czystość i świeżość w tym miejscu? Oczywiście – jest jeszcze materac. Poznaj cztery kroki, które pozwolą Ci dbać o materac. Zastosuj je i przedłuż życie swojego materaca, a co najważniejsze – popraw jakość Twojego wypoczynku.

 

Kiedy czyścić materac?

Pełne czyszczenie, które uwzględnia wszystkie cztery kroki, może zostać wykonane dwa razy do roku (na przykład przy okazji jesiennych i wiosennych porządków). Warto je połączyć ze zmianą pościeli. Całą akcję możesz rozłożyć ”na raty”: zacznij rano od zdjęcia poszewek. W czasie na wietrzenia pościeli odśwież materac, a wieczorem załóż czyste tekstylia.

 

Odkurzanie

To podstawowy krok, który jest niezbędny dla zachowania materaca w dobrym stanie. Dla osób, które mają skłonność do alergii, zalecamy, aby wykonywać go przy każdej zmianie pościeli. Każdy materac zasługuje na odkurzenie raz na 4-6 tygodni. W ten prosty sposób usuniesz kurz, roztocza, okruszki, paproszki itp.. Najważniejsze jest, aby materac odkurzać czystą szczotką, bo przecież nie chcesz brudnych śladów na materacu, a tym bardziej nie chcesz przenosić zanieczyszczeń z podłogi na miejsce snu, prawda?

 

Obracanie

Generalne porządki, to idealny czas na obrócenie materaca. Zamiana stron dwa razy do roku pozwoli na bardziej równomierne ugniatanie powierzchni, co przedłuży jego żywotność. Dzięki temu Twój wygodny materac pozostanie takim na dłużej. Przy tej okazji pamiętaj również o odkurzeniu i wytarciu ramy łóżka.

 

Odświeżanie

Twój materac pochłania różne zapachy i nie sposób tego uniknąć. Z tego względu, przynajmniej raz na pół roku, warto wykonać zabieg odświeżania przy użyciu sody oczyszczonej. Soda nie tylko zneutralizuje zapachy, ale i  wyeliminuje bakterie. Po odkurzeniu materaca, posyp powierzchnię sodą i równomiernie rozprowadź przy użyciu miękkiej szczotki (lub dłoni). Całość zostaw na 15-30 minut. Po upływie tego czasu odkurz materac raz jeszcze. I gotowe!

 

Plamy

Niestety, zdarza się, że plama nie zatrzyma się na prześcieradle i zabrudzi również materac. Pamiętaj jednak, że materace nie lubią wody. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup maty, która zabezpieczy powierzchnię przed bezpośrednimi plamami. Jeśli jednak już zdarzyło Ci się poplamić materac, najlepiej sprawdza się tutaj piana z płynu uniwersalnego. Nałóż ją za pomocą miękkiej strony zmywaka kuchennego i pocieraj. Bardzo ważne jest, aby użyć jej najmniej jak to tylko możliwie. Po zakończeniu czyszczenia koniecznie pozostaw materac do całkowitego wyschnięcia.

 

Sposoby na zachowanie czystości materaca sprawdzają się również przy łóżkach wielofunkcyjnych, czyli wersalkach i kanapach, które w dzień służą jako wypoczynek. A jeśli chcesz szybko odświeżyć swoje meble tapicerowane, sięgnij po odświeżacz do tkanin Arola od General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!