Logo General Fresh
General Fresh 29 czerwca 2018 3 min czytania
W domu

Jak dbać o materac?

girl 1245773 640

Skoro „sen to zdrowie”, to warto zadbać o miejsce, w którym śpisz, czyli o łóżko i jego otoczenie. Zastanawiasz się, czy poza częstym wietrzeniem pomieszczenia i regularnym zmienianiem pościeli, możesz zrobić coś jeszcze, aby zachować czystość i świeżość w tym miejscu? Oczywiście – jest jeszcze materac. Poznaj cztery kroki, które pozwolą Ci dbać o materac. Zastosuj je i przedłuż życie swojego materaca, a co najważniejsze – popraw jakość Twojego wypoczynku.

 

Kiedy czyścić materac?

Pełne czyszczenie, które uwzględnia wszystkie cztery kroki, może zostać wykonane dwa razy do roku (na przykład przy okazji jesiennych i wiosennych porządków). Warto je połączyć ze zmianą pościeli. Całą akcję możesz rozłożyć ”na raty”: zacznij rano od zdjęcia poszewek. W czasie na wietrzenia pościeli odśwież materac, a wieczorem załóż czyste tekstylia.

 

Odkurzanie

To podstawowy krok, który jest niezbędny dla zachowania materaca w dobrym stanie. Dla osób, które mają skłonność do alergii, zalecamy, aby wykonywać go przy każdej zmianie pościeli. Każdy materac zasługuje na odkurzenie raz na 4-6 tygodni. W ten prosty sposób usuniesz kurz, roztocza, okruszki, paproszki itp.. Najważniejsze jest, aby materac odkurzać czystą szczotką, bo przecież nie chcesz brudnych śladów na materacu, a tym bardziej nie chcesz przenosić zanieczyszczeń z podłogi na miejsce snu, prawda?

 

Obracanie

Generalne porządki, to idealny czas na obrócenie materaca. Zamiana stron dwa razy do roku pozwoli na bardziej równomierne ugniatanie powierzchni, co przedłuży jego żywotność. Dzięki temu Twój wygodny materac pozostanie takim na dłużej. Przy tej okazji pamiętaj również o odkurzeniu i wytarciu ramy łóżka.

 

Odświeżanie

Twój materac pochłania różne zapachy i nie sposób tego uniknąć. Z tego względu, przynajmniej raz na pół roku, warto wykonać zabieg odświeżania przy użyciu sody oczyszczonej. Soda nie tylko zneutralizuje zapachy, ale i  wyeliminuje bakterie. Po odkurzeniu materaca, posyp powierzchnię sodą i równomiernie rozprowadź przy użyciu miękkiej szczotki (lub dłoni). Całość zostaw na 15-30 minut. Po upływie tego czasu odkurz materac raz jeszcze. I gotowe!

 

Plamy

Niestety, zdarza się, że plama nie zatrzyma się na prześcieradle i zabrudzi również materac. Pamiętaj jednak, że materace nie lubią wody. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup maty, która zabezpieczy powierzchnię przed bezpośrednimi plamami. Jeśli jednak już zdarzyło Ci się poplamić materac, najlepiej sprawdza się tutaj piana z płynu uniwersalnego. Nałóż ją za pomocą miękkiej strony zmywaka kuchennego i pocieraj. Bardzo ważne jest, aby użyć jej najmniej jak to tylko możliwie. Po zakończeniu czyszczenia koniecznie pozostaw materac do całkowitego wyschnięcia.

 

Sposoby na zachowanie czystości materaca sprawdzają się również przy łóżkach wielofunkcyjnych, czyli wersalkach i kanapach, które w dzień służą jako wypoczynek. A jeśli chcesz szybko odświeżyć swoje meble tapicerowane, sięgnij po odświeżacz do tkanin Arola od General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!

 

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 3 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania