Logo General Fresh
General Fresh 10 czerwca 2016 4 min czytania
W domu

Jak dbać o podłogi?

wooden floor 1336166 640 1628

 

Czysta podłoga to podstawa. I to dosłownie. Kiedy widzisz na niej kurz i plamy, na pewno nie masz ochoty przyjmować gości. Nie ważne, czy Twoja podłoga jest wyłożona panelami, drewnem, kamieniem, płytkami, czy wykładziną. Nie wiesz, jak dbać o podłogę, żeby zawsze była czysta i wciąż wyglądała jak nowa? Oto kilka podpowiedzi.

Dywan i wykładzina dywanowa

W przypadku podłóg wyłożonych dywanami i wykładzinami dywanowymi podstawą jest odkurzanie. Najlepiej wykonywać je dwa razy w tygodniu. Plamy najskuteczniej usuniesz zaraz po ich powstaniu. Ręczniki papierowe doskonale wchłaniają ciecze, a wilgotny zmywak kuchenny i kropelka płynu do naczyń pomoże Ci szybko usunąć tłustą plamę. Jeśli coś zaschnie na Twoim dywanie, najpierw spróbuj to zdrapać lub zeskrobać z pomocą noża, a potem dopiero wyczyść ślad na mokro. Czyszczenie specjalnymi preparatami zalecane jest raz na kwartał, a nawet pół roku.

Drewno

Podłoga drewniana może być wykończona na dwa sposoby. Pierwszy to lakierowanie, drugi – olejowanie. W obu przypadkach odkurzanie lub ewentualne zamiatanie pozwala zniwelować zarysowania. Pamiętaj, że piach jest wrogiem parkietu. Drewno, nawet dokładnie zalakierowane czy zaolejowane, nie lubi wody. Dlatego zapomnij o mokrym mopie sznurkowym i zastąp go wilgotną szmatką (możesz wykorzystać ścierki kuchenne General Fresh) i zastąp tradycyjne mycie wycieraniem. Ponadto podłogi olejowane raz na pół roku powinny być poddane ponownemu zabezpieczaniu specjalnym środkiem uzupełniającym.

Kamień

Podłogi wykonane z kamienia, szczególnie polerowanego, mają mikroszczeliny i pory, w które będzie przenikać brud. Dlatego zazwyczaj poddaje się je impregnacji. Proces ten jest szczególnie zalecany przy marmurach, granitach i trawertynach. Zabieg powinieneś wykonywać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu środka impregnującego. Pamiętaj: nigdy nie kładź impregnatu na brudną podłogę. Na co dzień wystarczy ją zmiatać/odkurzać i zmywać wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Poważniejsze plamy usuwaj z pomocą specjalnych preparatów.


Płytki ceramiczne

Płytki są wyjątkowo wygodne w utrzymaniu czystości. Zmywaj je tak często, jak uznasz za stosowne. Oczywiście, warto zamieść podłogę przed myciem. Możesz korzystać z tradycyjnego mopa. Aby uporać się z tym zadaniem szybko i bez zbędnego wysiłku dolej do wody uniwersalny płyn do mycia General Fresh. Przeznaczony do gładkich i zmywalnych powierzchni bez trudu usunie każde zabrudzenie. Twoje płytki będą lśnić jak nowe, a w mieszkaniu poczujesz piękny świeży zapach.

Panele laminowane

Panele wydają się wyjątkowo łatwe w utrzymaniu, ale wszystko na swoje plusy i minusy. Tu wadą jest elektryzowanie się i przyciąganie kurzu jak magnes. Bez odkurzania co kilka dni nie sposób utrzymać paneli w dobrej kondycji. Do czyszczenia najlepiej używać szmatki lub płaskiego mopa. Pamiętaj, że panele, szczególnie na łączeniach, nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. Mop/szmatkę wykręcaj dokładnie. Jeśli chcesz, aby Twoje panele zawsze wyglądały jak nowe, do ich mycia wybierz specjalistyczny płyn do mycia paneli General Fresh. Składniki myjące szybko usuną wszelkie zabrudzenia, a zawarte w płynie woski nadadzą Twojej podłodze wspaniały połysk, który ukryje zarysowania i przywróci piękny naturalny kolor.


A czy wiesz, że płynem do mycia paneli marki General Fresh możesz myć również wykładziny PCV, a nawet drewniane parkiety? Nasz płyn znacznie ułatwi Ci sprzątanie, jeśli w domu posiadasz kilka rodzai podłóg. Z General Fresh zadbasz o każdą z nich.

To może Cię zainteresować

balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 4 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania