Logo General Fresh
General Fresh 21 września 2020 3 min czytania
W pralni

Jak dbać o pościel?

shutterstock 1523035292 6812
Zdaniem specjalistów przysypiamy nawet 1/3 życia. Szkoda by było zmarnować ten czas na niewystarczający odpoczynek i płytki sen. Dbanie o pościel, nocą najbliższą skórze warstwę, jest więc bardzo ważne. Tylko jak robić to prawidłowo?

Czyszczenie pościeli

Dbanie o pościel to pojęcie dość szerokie, na które składa się wiele czynności. Jedną z nich jest oczywiście czyszczenie, od którego zależy to, czy komplet będzie wolny od roztoczy, brudu i bakterii oraz czy długo nam posłuży. Jak skutecznie czyścić pościel? Na początek należy zapoznać się z instrukcją prania, którą znajdziesz na metce. To podstawa, do której należy dopasować pozostałe kryteria (temperaturę prania, tryb itp.). Inną rzeczą, na jaką trzeba zwróć uwagę, jest środek piorący. Odradzamy proszki agresywne i niskiej jakości. Mogą bezpowrotnie uszkodzić pościel, co wpłynie zarówno na jej właściwości, jak i komfort użytkowania. Skutecznym i bezpiecznym środkiem jest proszek do prania Splash.

Wybierając rodzaj proszku oraz przygotowując pościel do prania, musisz także pamiętać, aby oddzielić kolory jasne i ciemne. Zapnij wszystkie zamki i guziki, nie pchaj pościeli na siłę do bębna. Komplet powinien mieć trochę luzu w pralce, bo inaczej nie wypierze się właściwie. Może też uszkodzić urządzenie. Pościel należy czyścić raz w tygodniu. Warto jednak pamiętać, że nie każdy komplet można prać w domu. Niektóre wymagają prania chemicznego. Informację o tym znajdziesz na metce.

Odświeżanie pościeli

Dbanie o pościel to także jej regularne odświeżanie. W tym przypadku za kluczowe należy uznać zaś wietrzenie. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na przywrócenie kompletowi świeżości oraz, co ważne zwłaszcza dla alergików, ograniczenie rozwoju roztoczy. Nie ma jakichś szczególnych wytycznych co do wietrzenia pościeli, jednak niewątpliwie najbardziej sprzyjające są dwie pogody: mróz i upał. Zarówno ostre słońce, jak i minusowe temperatury zabijają drobnoustroje oraz roztocza. Niemniej, pościel warto wietrzyć o każdej porze roku, najlepiej przez kilka godzin. W odświeżeniu pościeli mogą nam pomóc także specjalne preparaty. Polecamy np. odświeżacz do tkanin General Fresh. To świetny sposób na nadanie kompletowi pięknego, świeżego zapachu.

Odświeżacz do tkanin Arola (6,84 zł)

Jak dbać o pościel na co dzień?

Codzienne dbanie o pościel wymaga wyrobienia sobie pewnego nawyku, ale na szczęście nie jest to nic skomplikowanego. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby po każdej nocy rozkładać kołdrę i obrócić poduszki. Dlaczego? Pościel pognieciona czy zwinięta w kłębek nie wietrzy się należycie. Wilgoć w niej gromadzi się, a to sprzyja rozwojowi roztoczy i bakterii. Pamiętaj więc, aby każdego dnia ścielić łóżko, a wszystko będzie w porządku.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania