Logo General Fresh
General Fresh 31 stycznia 2018 5 min czytania
W domu

Jak dbać o powietrze w mieszkaniu?

zrzut ekranu 2018 01 31 o 155236 6189

Czy wiesz, że dorosły człowiek każdego dnia wykonuje około 22 tysięcy oddechów i wchłania od 15 do 20 tysięcy litrów powietrza? Każdy oddech przynosi od 40 do 75 tysięcy cząsteczek kurzu, a jego jeden gram to aż 700 milionów różnych cząsteczek, wśród których czyha wiele potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Twój dom to Twój azyl. Sprawdź, jak zadbać, aby powietrze w mieszkaniu było Twoim sprzymierzeńcem.

Zdrowe powietrze w każdej kuchni

Podstawą dla zachowania czystego powietrza w kuchni jest dobry wyciąg. Wydajny okap z czystym filtrem nie tylko pozwoli uniknąć rozprzestrzeniania się zapachów typowych dla przygotowywania posiłków. Dzięki niemu Twoje ściany, sufit i fronty mebli na dłużej pozostaną czyste – bez tłustych osadów i przebarwień. Dbając o zdrowie warto unikać używania w kuchni odświeżaczy do powietrza w aerozolu. Żelowy odświeżacz można schować do szafki, gdzie znajduje się kosz na śmieci, ale najskuteczniejszych sposobem uniknięcia przykrych zapachów jest pochłaniacz zapachów do kosza na śmieci Arola od General Fresh.
Jeśli chcesz, uzyskać w kuchni naprawdę apetyczny aromat, zawieś w niej bukiety z suszonych (lub właśnie suszących się) ziół. Mięta, rozmaryn, tymianek, majeranek, bazylia – to Twoi najlepsi przyjaciele, nie tylko w kwestiach smakowych. W razie drażniącego zapachu (na przykład po smażeniu ryby lub gotowaniu kapusty) pomoże zagotowanie w garnku wody i wrzucenie do wrzątku garstki mięty, gałązki rozmarynu lub tymianku. Doprowadź zioła do wrzenia, wyłącz kuchenkę, odłóż na bok pokrywkę i pozostaw wywar na całą noc.

Czyste powietrze w łazience

To właśnie w łazience i toalecie najczęściej powstają ekstremalne mieszanki zapachowe. Jeśli stosujesz dezodoranty i perfumy, a do tego używasz żeli czyszczących i kostek do WC, koniecznie zadbaj o drożność wentylacji. Jeśli łazienka/toaleta jest pozbawiona okna, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt ustaw odświeżacz do powietrza w żelu „Kula Fala”. Doraźnie korzystaj z odświeżacza w sprayu lub aerozolu. Wybierz zapach, który naprawdę lubisz, a każde użycie poprawi Ci nastrój. I pamiętaj – General Fresh posiada w swojej kolekcji kilkanaście kompozycji zapachowych.

Nawilżanie powietrza

Suche powietrze jest szczególnie dotkliwe zimą. Mróz wysusza powietrze na zewnątrz, a tę samą „złą robotę” w pomieszczeniach wykonuje ogrzewanie. Twoja skóra piecze i swędzi? Czujesz, jak wysychają śluzówki nosa i gardła? To znak, że wilgotność powietrza wokół Ciebie spadła poniżej 40%. Dla zachowania prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 30 m2, potrzebujesz odparować do 5 litrów wody w ciągu doby. Możesz to zrobić wieszając na kaloryferach mokre ręczniki i/lub pojemniki z wodą, ale najwygodniej byłoby zakupić nawilżacz, który utrzymuje wilgotność powietrza na poziomie 45-55%. Ważne, aby pamiętać, że „co za dużo, to niezdrowo” - wilgotność przekraczająca 60% to raj dla rozwoju bakterii, roztoczy, grzybów i pleśni. Aby tego uniknąć, zadbaj o właściwą cyrkulację powietrza.

Wietrzenie i temperatura

Fundamentem uzyskania i utrzymania czystego, czyli zdrowego, powietrza jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Kilka „sesji” dziennie to absolutne minimum. Każda „sesja” powinna trwać co najmniej pięć minut, a najlepiej kwadrans. Żadne warunki atmosferyczne, poza alertem ogłoszonym przez specjalne służby (smog, duże stężenie dymu po pożarze, itp.) nie mogą stanowić dla Ciebie wymówki. Z obowiązku wietrzenia zwolnieni są jedynie uczuleni na pyłki w okresie ich największego stężenia w powietrzu. Idealna temperatura w ciągu dnia wynosi 21-22°C. Przy tej temperaturze organizm najlepiej funkcjonuje. Do snu właściwa temperatura to 18°C.

Nastrój i aromaterapia

Aromaterapia to sprawdzony sposób na poprawę samopoczucia. Wybierając świece z naturalnych wosków (np. z wosku sojowego), które są wzbogacone o kompozycje zapachowe z naturalnych składników, nie tylko uzyskasz przyjemny zapach, ale również przyczynisz się do oczyszczenia powietrza. Kolejny sposób na lepsze powietrze to stosowanie kominków na naturalne olejki eteryczne lub aromatycznych lampek oliwnych. WAŻNE: kadzidełka to metoda, która jest równie modna, co niezdrowa. Dym, który wydziela się podczas ich żarzenia może okazać się bardziej szkodliwy od dymu tytoniowego!

Teraz, kiedy wiesz jak zadbać o powietrze w swoim domu, nie pozostaje nic innego, jak wyposażyć się w niezbędne akcesoria: pochłaniacz zapachów do kosza na śmieci, odświeżacz powietrza w żelu do łazienki i odświeżacz w sprayu lub aerozolu. Zastanawiasz się jakie wybrać? Koniecznie poznaj nasze produkty z działu Świeżość → (http://generalfresh.pl/swiezosc ). General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!

To może Cię zainteresować

balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 5 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania