Logo General Fresh
General Fresh 5 sierpnia 2016 4 min czytania
W pralni

Jak dbać o tapicerkę?

zrzut ekranu 2016 08 05 o 104616 1684

W każdym domu i mieszkaniu można znaleźć takie miejsce, gdzie stoi kanapa, sofa lub przynajmniej fotel. Tak zwany „wypoczynek” kojarzy się przede wszystkim z meblami tapicerowanymi. Jeśli chcesz, aby Twoje meble cieszyły swoją wygodą i pięknym wyglądem przez długie lata, pora o nie zadbać. Jak? Oto kilka prostych podpowiedzi.

Zacznij, zanim kupisz

Początek dbania o meble tapicerowane zaczyna się jeszcze przed ich zakupem. Zastanawiasz się jak to możliwe? Już wyjaśniamy. To, jakie meble kupisz zależy od miejsca, w jakim je postawisz. Meble tapicerowane nie lubią być eksponowane w punktach o dużym nasłonecznieniu. Dlaczego? Pod wpływem promieni słonecznych tkaniny tracą swoje kolory (blakną), a skóra naturalna i eko-skóra przesuszają się. Z tego samego względu lepiej nie ustawiać mebli tapicerowanych w bezpośrednim sąsiedztwie punktów grzewczych (grzejniki, kominki, itp.). Ponadto to właśnie przy grzejnikach i kaloryferach gromadzi się najwięcej kurzu, z którym tapicerka na pewno się nie polubi. Kiedy wybierzesz już miejsce, możesz sprawdzić maksymalne wymiary Twoich przyszłych mebli i iść na zakupy.

Podstawa, czyli odkurzanie

Jak już wspomnieliśmy, meble tapicerowane nie lubią kurzu. Ten nie tylko stanowi miejsce  rozwoju roztoczy, które szkodzą zdrowiu, ale może znacznie przyspieszyć powstanie efektu „starych mebli”. Tapicerka pod warstwą kurzu traci swój naturalny kolor, staje się lepka i nieprzyjemnie pachnie. Właśnie dlatego regularne odkurzanie to absolutna podstawa. Najlepiej wykonywać je co tydzień. Jeśli chcesz zrobić to dobrze, wybierz odpowiednią ssawkę. Niemal każdy odkurzacz posiada w zestawie taką, która jest stworzona z myślą o tapicerce z tkanin. Do odkurzania tapicerki ze skór najlepiej stosować ssawkę, której używasz do odkurzania powierzchni mebli drewnianych – unikniesz w ten sposób zarysowań. Po odkurzaniu użyj odświeżacza do tkanin Arola. Jego zapach podkreśli efekt Twojej wcześniej pracy.

Jaki materiał, takie czyszczenie

Tapicerka z tkaniny nie wymaga częstego mycia specjalnymi preparatami. Wystarczy raz na kilka miesięcy zastosować delikatne mycie roztworem wody z mydłem. Najlepiej wykonać je wilgotną (nie mokrą!) miękką gąbką, a następnie osuszyć ręcznikiem.
Meble ze skóry naturalnej to luksus, który zobowiązuje. Raz w tygodniu, po odkurzaniu, wytrzyj skórę ściereczką domową zwilżoną samą wodą. Następnie osusz ją ręcznikiem i nawilż  specjalistycznym środkiem. Raz w miesiącu skóra powinna zostać poddana impregnacji.
Tapicerka ze skóry ekologicznej łączy w sobie łatwość utrzymania z eleganckim wyglądem. Aby je utrzymać, eko-skóry nie wystarczy jedynie odkurzać. Powinieneś również wycierać ją zwilżoną ściereczką, a następnie suchym ręcznikiem (może być papierowy). Do czyszczenia używaj wody z niewielką ilością płynu do naczyń lub z dodatkiem mydła.

Plama? Działaj natychmiast!

Niezależnie od tego, jaki rodzaj tapicerki wybrałeś pamiętaj: każda plama wymaga natychmiastowej reakcji. Pierwszą pomoc niosą ręczniki papierowe i ściereczki domowe. Kiedy osuszysz już miejsce warto pamiętać, że podczas usuwania plam liczy się spryt – nie siła. Wiele plan usuniesz z pomocą gąbki nawilżonej wodą i kilkoma kroplami płynu do naczyń, do innych będzie Ci potrzebny specjalistyczny środek odplamiający lub rozpuszczalnik. Wybierając sposób usuwania plam, pamiętaj zarówno o tym, czego chcesz się pozbyć, jak i o tym, z jakiego materiału została wykonana tapicerka.

Meble wypoczynkowe to zwykle główny element wyposażenia salonu. Na pewno chcesz, aby każdy podziwiał ich piękno i chwalił wygodę. Regularne dbanie o ich kondycję sprawi, że przez całe lata będziesz z dumą zapraszał swoich gości do zajęcia miejsc na swoim „wypoczynku”. A z produktami General Fresh będzie to o wiele łatwiejsze.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania