Logo General Fresh
General Fresh 12 września 2022 4 min czytania
W domu

Jak dokładnie wyczyścić glazurę i kafelki?

jak wyczyscic glazure i kafelki

W Twojej kuchni lub łazience dominuje glazura? Tego rodzaju płytki są bardzo efektowne. Jak jednak zadbać o ich czystość? Dowiedz się, jak dokładnie wyczyścić glazurę i kafelki. Jakich środków użyć? Czym myć fugi? Sprawdzisz to w naszym artykule.

Jak wyczyścić glazurę?

W Twojej łazience lub kuchni najprawdopodobniej posiadasz glazurę. Skąd o tym wiemy? Ponieważ jest to najpopularniejszy rodzaj płytek stosowany od wielu lat. Są one popularne ze względu na połysk, a także łatwe utrzymanie czystości.

Przejdziemy zatem do tego, jak dokładnie wyczyścić glazurę. Być może ucieszy Cię fakt, że do jej umycia nie potrzeba wiele. Wystarczy miękka ścierka i płyn do glazury. Jeśli nie masz takiego środka, możesz posłużyć się płynem do mycia szyb lub mycia łazienki. Do porządków na co dzień zaś możesz użyć płynu uniwersalnego.

Wystarczy zwilżyć ściereczkę i przetrzeć nią glazurę w łazience. Płytki powinny od razu odzyskać dawny blask. Co jeśli kiedy masz kafelki z innego materiału?

Jak myć terakotę?

Z kafelkami z terakoty najczęściej można się spotkać w przypadku podłóg. Są one jednak podatne na zarysowania. Z tego powodu warto czyścić je dedykowanymi środkami od producenta chemii gospodarczej.

Zdecydowanie unikaj środków czystości, które mają działanie ścierające. Osiągniesz nimi efekt odwrotny od zamierzonego. W taki sam sposób postępuj z płytkami z gresu. Mają one bowiem podobne właściwości.

Domowe sposoby na czyszczenie kafelek

Niezależnie od tego, jakie masz płytki, warto znać domowe sposoby na ich czyszczenie. Jeśli chcesz szybko pozbyć się zabrudzeń i nie masz czasu na zakupy, takie środki będą pomocne.

Soda oczyszczona

Jednym z najczęściej polecanych sposobów jest soda oczyszczona. Dzięki niej Twoje kafelki w kuchni i łazience będą lśniły. Ma ona właściwości czyszczące i zmiękczające. Nie tylko upora się z zabrudzeniami, ale również usuwa kamień i inne osady. Jak jej użyć?

Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą w stosunku 3:1. Powstanie wtedy pasta, którą możesz wyszorować płytki. Jeśli zabrudzenie jest silne, warto odczekać kilkanaście minut po jej nałożeniu.

Ocet

Kolejnym niezawodnym sposobem na to, jak dokładnie wyczyścić glazurę i kafelki jest ocet. Niektóre osoby jednak wolą go unikać. Ma bowiem nieprzyjemny zapach. Jak go usunąć? Wystarczy dodać do wody z octem kilka kropel aromatu.

Ocet należy rozpuścić w wodzie stosunku 1:1. Następnie nanieś go na płytki i przetrzyj miękką ścierkę. Usunie on zabrudzenia, a także przywróci połysk kafelkom. Co więcej, odkazi i pomoże w walce z kamieniem.

Jak wyczyścić fugi?

Kafelki kafelkami. Ale co z fugami? To w końcu one decydują o efekcie. Często jest tak, że płytki są czyste, a fugi brudne. Nie wygląda to ciekawie. Jednak nie ma co się dziwić. Kiedy nie znasz dobrych sposobów, możesz nie wiedzieć, jak sobie poradzić z tym problem.

Jak zatem skutecznie czyścić fugi? Zacznijmy od narzędzi. Zwykła ściereczka może nie być skuteczna. Warto posłużyć się czymś, co będzie bardziej precyzyjnie. W tym celu użyj np.: zużytą szczoteczkę do zębów. Za jej pomocą naniesiesz detergent i wyszorujesz brudne miejsca. Jakich środków użyć do fug? Jeśli potrzebujesz silnego działania, sięgnij po płyn do czyszczenia WC. Pamiętaj jednak, aby na koniec umyć fugi wodą i przetrzeć je do sucha. Nie zostawiaj na nich detergentu, ponieważ może on być groźny w kontakcie ze skórą.

Co jeśli nie płyn do WC? Domowe metody nie zawodzą także w tym przypadku. Soda oczyszczona może pomóc Ci wyczyścić fugi w prosty i ekologiczny sposób. W tym celu użyj roztworu takiego samego jak ostatnio. Nanieś na wybraną powierzchnię, odczekaj kilka minut i przetrzyj szczoteczka do zębów.

W podobny sposób możesz wykorzystać też ocet. Dobrym zamiennikiem sody oczyszczonej jest również proszek do pieczenia.

Podsumowanie

Jak dokładnie wyczyścić glazurę i kafelki? Jak widzisz, nie jest to takie trudne. Kiedy wiesz, jakie środki Ci w tym pomogą, sprzątanie pójdzie jak z płatka. Dlatego warto zaopatrzyć się w niezbędną chemię domową.

To może Cię zainteresować

balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 4 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania