Logo General Fresh
General Fresh 19 czerwca 2023 5 min czytania
W kuchni

Jak dokładnie wyczyścić płytę indukcyjną?

plytaindukcyjna

Chcesz zachować swoją płytę indukcyjną w nienagannej czystości? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, co zrobić, aby przywrócić jej blask. Dowiedz się, czym myć płytę indukcyjną, poznaj sprawdzone sposoby i przetestowane produkty do jej czyszczenia.

Czyszczenie płyty indukcyjnej - co warto wiedzieć?

Płyta indukcyjna to jedna z najczęściej wybieranych płyt grzewczych. Swoją popularność zdobyła dzięki prostocie, minimalizmowi i efektywności. Pozwala ona bowiem na szybkie podgrzewanie potraw przy mniejszym zużyciu energii. Jednocześnie pozostaje chłodna w obszarach niebędących bezpośrednio pod naczyniami. 

Ponadto jest prosta do czyszczenia. Na płycie indukcyjnej bowiem nie ma żadnych dodatkowych elementów, które trzeba zdejmować na czas sprzątania. Z drugiej strony jej powierzchnia może być podatna na uszkodzenia, a zaschnięte resztki jedzenia mogą być trudne do usunięcia. Dowiedz się, jak i czym czyścić płytę indukcyjną, aby zachowała swój połysk na dłużej. 

Czym czyścić płytę indukcyjną?

Czego użyć do czyszczenia płyty indukcyjnej? Przygotuj przede wszystkim:

  • miękką szmatkę lub gąbkę;

  • łagodne detergenty;

  • dedykowane środki do płyty indukcyjnej (w przypadku cięższych zabrudzeń).

Miękka szmatka i gąbka to podstawowa rzecz, po którą warto sięgnąć w trakcie mycia powierzchni płyty indukcyjnych. Są one bowiem wystarczająco delikatne, aby jej nie porysować.

Codzienne czyszczenie płyty indukcyjnej

Do codziennego sprzątania warto skorzystać z łagodnych detergentów. Może to być np.: płyn do mycia naczyń lub uniwersalny płyn do różnych powierzchni kuchennych. Powinny one być wolne od agresywnych, chemicznych składników, które mogłyby uszkodzić indukcję.

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Kiedy na powierzchni płyty pojawią się trudne do usunięcia plamy, zaschnięte resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia, warto mieć pod ręką dedykowane środki czystości. Pamiętaj jednak, aby używać ich tylko z założonymi rękawiczkami ochronnymi. Mogą one bowiem powodować podrażnienia skóry! 

Polecane produkty do mycia płyty indukcyjnej

Chcesz szybko i skutecznie wyczyścić płytę indukcyjną? Sięgnij po Super Odtłuszczacz General Fresh z linii SPEC. Usuwa on nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Zaschnięty tłuszcz? Przypalone potrawy? To nie problem. Spryskaj zabrudzoną powierzchnię płyty i zaczekaj kilka minut. Następnie przetrzyj mokrą szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Szukasz czegoś sprawdzonego, a jednocześnie dobrego dla środowiska? Wypróbuj Eco Płyn do Czyszczenia Kuchni. To wolny od fosforanów środek czyszczący, które zawiera w swoim składzie składniki roślinnego pochodzenia z odnawialnych źródeł. Oczyść płytę indukcyjną i zatroszcz się o środowisko!

Czyszczenie płyty indukcynej - czego nie używać?

Musimy poruszyć jeszcze jeden temat, czyli czego nie używać. Niektóre produkty mogą bowiem szkodzić płycie indukcyjnej. Dotyczy to zwłaszcza druciaków i innych gąbek lub czyścików o chropowatej powierzchni. 

Zwróć także uwagę na chemiczne środki czyszczące. Niektóre z nich mogą nie nadawać się do danej powierzchni. Warto zatem używać produktów dedykowanych dla płyt grzewczych lub uniwersalnych środków do czyszczenia kuchni. 

Domowe sposoby na mycie płyt indukcyjnych

Do czyszczenia płyty indukcyjnej możesz wykorzystać również domowe środki. Niektóre produkty bowiem sprawdzają się bowiem doskonale do usuwania zanieczyszczeń i przypalonych resztek. 

Sprawdź płyn do mycia naczyń

Jednym z najprostszych rozwiązań jest płyn do mycia naczyń. Jeśli akurat nie masz innych środków w domu, możesz przetrzeć nim powierzchnię płyty. Będzie on skuteczny w przypadku tłustych i ciężkich plam.

Czyszczenie płyty indukcyjnej sodą oczyszczoną

Do innych domowych sposobów możemy zaliczyć także sodę oczyszczoną. Jest ona skuteczna, a jednocześnie delikatna dla płyt indukcyjnych. Z tego powodu może być z powodzeniem stosowana do takich powierzchni. Połącz ją z wodą, aby uzyskać gęstą konsystencję, a następnie nałóż na płytę na około 20 minut. Po tym czasie przetrzyj kuchenkę mokrą ścierkę i wytrzyj do sucha. 

Jak wyczyścić płytę indukcyjną octem?

Warto również wypróbować ocet. Wbrew pozorom ma on dość silne działanie. Przygotuj roztwór z wodą w proporcji 1:1. Następnie przetrzyj nim płytę indukcyjną, aby usunąć zanieczyszczenia. W ten sposób możesz skutecznie umyć indukcję, a także inne powierzchnie w kuchni lub w łazience.

Podsumowanie

Twoja powierzchnia płyty indukcyjnej może wyglądać jak nowa. Kluczem jest jej regularne czyszczenie delikatnymi środkami. Płyn do naczyń, a także dedykowane preparaty pozwolą Ci zachować jej czystość i blask na dłużej.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 5 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania