Logo General Fresh
General Fresh 12 września 2023 4 min czytania
W kuchni

Jak domyć przypalony garnek?

garnekprzypalony

Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila nieuwagi i spalony garnek gotowy. To nic strasznego, zdarza się najlepszym i nawet zawodowi kucharze często borykają się z tym problemem. Zawsze warto być przygotowanym na tego typu sytuacje, by wiedzieć, jak poradzić sobie z przypalonym garnkiem, kiedy zajdzie taka potrzeba. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na pozbycie się uporczywego przypalenia i przywrócenie garnkowi wcześniejszego blasku i czystości.

W tym artykule skupimy się na tym, jak doczyścić przypalony garnek za pomocą domowych sposobów z wykorzystaniem sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, czy octu, które nie dość, że są skuteczne to jeszcze ekologiczne. Pokażemy wam również jak doczyścić przypalone garnki wykonane z różnych tworzyw, by nie uszkodzić ich powierzchni, ponieważ każdy rodzaj garnka wymaga innej pielęgnacji i jest wrażliwy na innego rodzaju substancje.

Przygotujcie się na poznanie naszych sprawdzonych metod na to, jak wyczyścić przypalony garnek, dzięki którym będziecie mogli wciąż cieszyć się gotowaniem, jednocześnie zachowując swój ulubiony sprzęt w nienagannym stanie.

Czym czyścić przypalony garnek ze względu na tworzywo

Sposób czyszczenia garnków należy dopasować do tworzywa, z którego są one zrobione. Poniżej przedstawiamy tworzywa, które najczęściej są używane do produkcji garnków wraz z zalecanymi metodami czyszczenia.

Czym wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej są wytrzymałe i odporne na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych. Dlatego też czyszczenie warto rozpocząć od zalania przypalonego dna garnka wrzątkiem, a następnie wsypać sodę oczyszczoną i dolać ocet (w proporcji 1:1 z wodą). Miksturę tę należy zostawić na kilka godzin do odmoczenia, a następnie spróbować wyczyścić za pomocą gąbki do mycia naczyń, nie zapominając o założeniu rękawiczek ochronnych!

Przypalony garnek emaliowany- czym do doczyścić?

W przypadku garnków emaliowanych należy znacznie bardziej uważać ze względu na delikatną powierzchnię, która może łatwo ulec zniszczeniu poprzez środki czyszczące. Aby uratować przypalony garnek emaliowany, w pierwszej kolejności użyj płynu do mycia naczyń oraz miękkiej gąbki. Jeżeli przypalone resztki jedzenia nie zejdą, wtedy zalej dno garnka wodą z octem, doprowadź substancję do wrzenia, a następnie spróbuj wyczyścić przypalony garnek w standardowy sposób.

Jak uratować przypalony garnek żeliwny?

W przypadku garnków żeliwnych czyszczenie wygląda jeszcze inaczej- należy zalać przypalone dno garnka wodą z solą kuchenną, a następnie doprowadzić do wrzenia i gotować kilka minut. Roztwór soli powinien rozmoczyć spaleniznę, dzięki czemu potem bez problemu uda Ci się usunąć przypalenie za pomocą gąbki. Możesz wypróbować także metody czyszczenia przypalonego garnka na sucho, wsypując szklankę soli do niego, a następnie szorować dno za pomocą gąbki lub szczotki, aż do całkowitego zejścia spalenizny.

Domowe sposoby na silne przypalenia

Często przypalony garnek jest tak silnie zabrudzony, że jednorazowe czyszczenie powyższymi metodami nie przynosi zamierzonych rezultatów. Mamy na to swoje sposoby, które są znacznie bardziej skuteczne, jednak podczas ich stosowania nie należy zapominać o dopasowaniu konkretnej substancji czyszczącej do tworzywa garnka.

  • Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia- z pomocą sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia oraz wody można stworzyć pastę, którą następnie należy nałożyć w przypalone miejsce i zostawić na kilka godzin, a następnie zmyć za pomocą gąbki. Jeśli zabrudzenie jest znacznie silniejsze, możesz zagotować roztwór wody z sodą oczyszczoną i w międzyczasie próbować zeskrobywać go drewnianą łyżką lub szpatułką. Metoda ta nadaje się do czyszczenia każdego rodzaju garnków, z wyjątkiem aluminiowych.

  • Kwasek cytrynowy- pomoże wyczyścić przypalony garnek szybko i skutecznie. Wystarczy wsypać kilka łyżeczek kwasku do garnka, zalać wodą i gotować przez kilka minut. Gdy roztwór ostygnie, bez problemu usuniesz przypalone pozostałości jedzenia za pomocą gąbki. Uważaj jednak, ponieważ ten sposób sprawdzi się wyłącznie podczas mycia garnków ze stali nierdzewnej!

Jeżeli domowe sposoby na to jak wyczyścić przypalony garnek Cię nie przekonują, skorzystaj z naszej oferty profesjonalnych środków do czyszczenia kuchni oraz grilla. Znajdziesz tu detergenty, które skutecznie rozprawią się z nie tylko z przypalonym garnkiem, ale także brudnymi powierzchniami w twoim domu.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 4 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
nieprzyjemny zapach z lodowki1
W kuchni
Kuchnia to jedno z pomieszczeń w domu o które należy regularnie dbać. To właśnie tutaj codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
2 sierpnia 2023 7 min czytania