Logo General Fresh
General Fresh 27 stycznia 2022 4 min czytania
W domu

Jak efektywnie sprzątać – praktyczne porady

Jak20efektywnie20sprzatac20 20praktyczne20porady
Porządki od święta czy na co dzień? Wiele osób woli odłożyć myśl o tym obowiązku jak najdalej. Czy słusznie? Poznaj nasze sposoby na to, jak efektywnie sprzątać i zacznij dbać o dom w szybki i łatwy sposób. Jak efektywnie sprzątać - praktyczne porady

Nie od razu Rzym zbudowano

Dlaczego tak wiele osób nie lubi sprzątać? Czy rzeczywiście jest to tak nieprzyjemna czynność, która sprawia ból? Niekoniecznie. Najczęstszą przyczyną niechęci do porządków jest czas, jaki trzeba na to przeznaczyć. Wysprzątanie kuchni, łazienki, salonu i sypialni wydaje się trwać wieki. Kilka godzin może nie wystarczyć, jeśli mamy spore zaległości. Nikt jednak nie mówi, że musisz od razu posprzątać całe mieszkanie. Nie zawsze połowa soboty ma kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Zamiast tego wypróbuj metodę małych kroków. Sprzątaj codziennie, ale krótko. Ustaw sobie przypomnienie w telefonie, aby przez 15 minut zająć się daną czynnością i nie poświęcaj temu ani minuty dłużej. W ten sposób nie odczujesz trudów sprzątania. Kwadrans dziennie nie zmęczy Cię, a pozwoli umyć prysznic, usunąć kurze czy odkurzyć podłogę. W efekcie Twoje mieszkanie dobrze wygląda przez cały czas. Niestraszne będą Ci również przedświąteczne porządki, na które trzeba przeznaczyć niekiedy więcej niż jeden dzień.

Kolejność ma znaczenie

Jak efektywnie sprzątać, aby się nie zmęczyć, a być zadowolonym z rezultatów? Wiesz już, że nie musisz poświęcać całego dnia, aby cieszyć się czystym mieszkaniem. Jednak kolejność, w jakiej robisz poszczególne czynności, ma duże znaczenie. Zdarza Ci się zaczynać sprzątanie od odkurzania? Jeśli tak, zapomnij o tym, że masz w domu coś takiego jak odkurzacz, dopóki nie zbierzesz kurzy z mebli i nie umyjesz ich powierzchni. To naturalne, że kurz i różne zanieczyszczenie opadają na podłogę. Dlatego zacznij od górnych szafek, a następnie umyj dolne powierzchnie. Na koniec zaś - wykładziny oraz panele. Wyjątkiem jest trzepanie dywanu. Jeśli chcesz usunąć z niego nagromadzony kurz, zrób to na samym początku. W trakcie trzepania bród będzie osadzał się na meblach, które potem należy umyć.

Sprzątaj efektywniej i mądrzej

Czyste mieszkanie bez wysiłku? Bez konieczności ciągłego szorowania? Bez długiej i żmudnej pracy? To możliwe. Podstawą jest organizacja, odpowiednie środki do czyszczenia oraz kolejność.

•    Zacznij od najtrudniejszych zadań - może się to nie wydawać zachęcające, ale pomyśl, jak łatwiej się sprząta, kiedy z tyłu głowy nie myślisz już o zabrudzonym piekarniku lub oknach. Zacznij od tego, aby potem było tylko coraz łatwiej i przyjemniej.

•    Nie zapomnij o meblach - nie tylko szafki i blat w kuchni wymagają sprzątania. Na pewno masz w domu znacznie więcej powierzchni, na których gromadzi się kurz, zacieki czy ślady palców. W codziennym czyszczeniu pomoże Ci płyn do pielęgnacji mebli.

•    Posprzątaj kuchnię - codziennie w niej gotujesz, nierzadko również jesz. Nic dziwnego zatem, że wymaga częstszego sprzątania. Oprócz regularnego mycia blatów i kuchenki warto raz na kilka tygodni sprawdzić wnętrza szafek, stan lodówki i czystość zlewaka. Do podstawowych zadań możesz wykorzystać uniwersalny płyn do mycia, który nadaje się do gładkich powierzchni oraz podłóg.

•    Łazienka na błysk - irytujące zacieki na kabinie prysznicowej sprawiają, że łazienka wygląda na brudną i zaniedbaną? Usuwaj nadmiar wody po każdym prysznicu. Kiedy zaś pojawia się rdza, kamień lub osad, nie obejdzie się bez dedykowanych płynów do czyszczenia łazienki. Wypróbuj także ocet, który usunie zabrudzenia i zacieki.

•    Na koniec podłoga - kiedy na blatach i meblach nie ma już śladu po brudzie i kurzu, najpewniej jest on na podłodze. Dlatego zajmij się nią na samym końcu. Wyjmij odkurzacz i dokładnie odkurz parkiety, wykładziny i dywany. Nie zapominaj o powierzchni pod meblami. Następnie zostanie Ci tylko umycie podłogi na mokro.

Podsumowanie

Generalne porządki nie będą ciężkie, kiedy dbasz o mieszkanie na co dzień. Nie musisz poświęcać całego dnia na to, aby przestrzeń dookoła Ciebie była zadbana i czysta. Wystarczą drobne czynności wykonywane każdego dnia. Sekretem efektywnego sprzątania jest regularność.

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 4 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania