Logo General Fresh
General Fresh 17 marca 2022 4 min czytania
W kuchni

Jak i czym czyścić sztućce?

Jak20i20czym20czyscic20sztucce

Chociaż posługujemy się nimi na co dzień, często zapominamy o ich prawidłowej pielęgnacji. Jednak służą nam latami i z czasem ich blask blednie z powodu naszych zaniedbań. Chcesz wiedzieć, jak i czym czyścić sztućce? Sprawdź, czym się różni ich pielęgnacja w zależności od rodzaju i materiału, z jakiego są wykonane.

Jak i czym czyścić sztućce?

Sztućce ze stali nierdzewnej a sztućce srebrne

Możliwe, że na co dzień nie zwracasz na nie za dużej uwagi. Posługujesz się nimi przy każdym posiłku. Nie zastanawiasz się nad tym, czym różnią się między sobą i jak powinno się je czyścić. Aby się tego dowiedzieć, warto sprawdzić, z jakich sztućców korzystasz.

Sztućce ze stali nierdzewnej zdecydowanie najczęściej goszczą w naszym domach. Są dostępne w każdym sklepie z artykułami do domu i kosztują niewiele. Ponadto są odporne na uszkodzenia, rdzę i zarysowania. Nie wchodzą w reakcję z żywnością i można je w łatwy sposób czyścić.

Innym typem sztućców, z jakimi można się spotkać, są sztućce posrebrzane. Są wykonane ze szlachetnego metalu, dzięki któremu wyglądają elegancko na każdej zastawie. Jednocześnie trzeba na nie uważać podczas mycia. O tym, jak to zrobić, napisaliśmy poniżej krok po kroku.

Kolejnym typem sztućców są sztućce platerowane, które przypominają sztućce srebrne. W przeciwieństwie do nich są pokryte cienką warstwą tego metalu. Dlatego mówi się o nich „posrebrzane”. Pomimo tego wiele osób decyduje się na nie z uwagi na ich odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Jak czyścić sztućce za stali nierdzewnej?

Przewagą sztućców ze stali nierdzewnej jest to, jak łatwo można je wyczyścić. Jeśli nie są pokrytą warstwą metalu szlachetnego (srebra lub złota), można myć je podobnie jak w przypadku pozostałych naczyń.

Podczas regularnego czyszczenia sztućców, możesz sięgnąć po tradycyjny płyn i gąbkę do mycia naczyń. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby sztućce ze stali nierdzewnej włożyć do zmywarki. Tabletka czy sól do zmywarki nie zaszkodzi im, a pozwoli zachować ich blask.

Ponadto możesz wypróbować kilka domowych sposobów, które usuną zacieki czy ślady korozji. Będziesz do tego potrzebować zwykłej ściereczki, ocet i kwasek cytrynowy.

Domową ściereczką, najlepiej flanelową, bawełnianą lub z mikrofibry, usuniesz zacieki i wypolerujesz sztućce. Ważne, aby robić to po każdym zmywaniu. Pozostałości wody niestety sprzyjają powstawaniu nieestetycznych zacieków.

Z kolei roztwór wody z octem umożliwi odzyskać sztućcom ich połysk. Wystarczy włożyć je do gotującej się wody i trzymać około 15 minut. Po tym czasie, Twój ulubiony zestaw sztućców powinien być jak nowy.

Kwasek cytrynowy zaś pomoże Ci w usunięciu korozji i osadów. Podobnie jak ostatnio, przygotuj roztwór z wodą. Jeśli nie masz kwasku, możesz wykorzystać sok z cytryny, który także pomoże Ci w walce z rdzą.

Jak czyścić sztućce ze srebra?

Czyszczenie sztućców ze srebra i sztućców platerowanych jest czymś innym. Jeśli korzystasz w domu z takiego zestawu, zapomnij o niektórych metodach. Mogą one tylko bezpowrotnie uszkodzić Twoją cenną zastawę. Jak czyścić sztućce ze srebra? Odpowiadamy!

Przede wszystkim zapomnij o zmywarce. Silny strumień wody, tabletka i płyn nabłyszczający to nie są odpowiednie warunki dla srebrnej zastawy. Pozostaje zatem mycie ręczne, przy czym warto pamiętać o kilku zasadach.

Podczas zmywania nie sięgaj po gąbkę czy druciak. Mogą one zarysować powierzchnię sztućców. Do tego unikaj środków czystości zawierających mikrogranulki. Na ogół są one skuteczne, jednak mogą być niebezpieczne dla srebra.

Aby wyczyścić srebrne lub platerowe sztućce można wykorzystać domowe sposoby. Omawiany wcześniej roztwór z octem lub kwaskiem cytrynowym, również sprawdzi się w tym przypadku. Do tego można wykorzystać wodę po gotowanych warzywach. Kwas askorbinowy, który znajduje się w ziemniakach czy szpinaku, pozwoli wyczyścić srebrne sztućce i usunąć przebarwienia.

Podsumowanie

Jak widzisz, czyszczenie sztućców to nie jest banał. W zależności od tego, jaką masz zastawę, myj je środkami, które są do tego przeznaczone. Dzięki temu masz pewność, że na dłużej zachowają one swój blask i efektowny wygląd.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 4 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania