23 Stycznia 2020

Jak myć drewnianą podłogę?

Drewniane podłogi zapierają dech w piersiach, ale niestety łatwo jest je zniszczyć. Aby temu zapobiec, trzeba dbać właściwą pielęgnację drewna, która zależy od jego rodzaju. Podpowiadamy, jak myć drewnianą podłogę i jak zapobiegać powstawaniu rys na niej.

Odkurzanie drewnianej podłogi

Największym sprzymierzeńcem w walce o zadbany parkiet jest regularne odkurzanie. Dlaczego? Nie każdy wie, ale mycie drewnianej podłogi to jedynie część sukcesu. Niezwykle ważne jest bowiem zapobieganie zabrudzeniom i rysom dzięki odkurzaniu. Wszelkie drobinki brudu (zwłaszcza piasek i ziemia) mogą ścierać powierzchnię drewnianej podłogi, tworząc zarysowania. Ich usunięcie bez cyklinowania jest natomiast niemożliwe, więc staraj się odkurzać regularnie, co najmniej raz w tygodniu.

Do odkurzania drewnianej podłogi możesz użyć zwykłego odkurzacza, ale zwróć uwagę na jego końcówkę. Najlepiej, aby była to końcówka z miękkim włosiem, bo plastik bez żadnego zabezpieczenia może porysować parkiet. Niektóre odkurzacze posiadają też specjalną końcówkę stworzoną właśnie od odkurzania podłóg drewnianych. Sprawdź więc, czy przypadkiem i ty takiej nie posiadasz lub kup uniwersalną końcówkę tego typu w sklepie z urządzeniami do domu.

Jak myć drewnianą podłogę?

Jeśli zastanawiasz się, jak myć drewnianą podłogę, musisz przede wszystkim uzmysłowić sobie, że parkiet to podłoga raczej delikatna. Nie lubi wilgoci i dlatego mycie powinno odbywać się na zasadzie przecierania powierzchni. Nie należy zostawiać na podłodze kałuż. Niedopuszczalne jest też zostawienie wody między szczelinami parkietu. W związku z tym trzeba zainwestować w dobry mop, który nie zbiera wody lub którego można łatwo wycisnąć. Uważaj jednak na mopy parowe – chociaż pozornie nie zostawiają wody, oddziałują na parkiet parą o wysokiej temperaturze, co nie jest dobre dla drewna. 

Niezawodne jest mycie drewnianej podłogi z wykorzystaniem ściereczki nasączonej odpowiednim środkiem. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tzw. mycie na kolanach może być czasochłonne i pracochłonne, więc w wielu przypadkach lepiej sprawdzi się zwykły, dobry mop sznurkowy.

Aby prawidłowo myć drewnianą podłogę, trzeba też dobrać środek czyszczący do rodzaju zabezpieczenia parkietu. Czym innym należy myć podłogę lakierowana i czym innym podłogę olejowaną. Preparat do pierwszej nie powinien zawierać dodatku tłuszczów, a drugi powinien na nich bazować.

Uniwersalny płyn do drewna

Szukając środka do mycia drewnianej podłogi, z pewnością natkniesz się na produkt uniwersalny – taki jak płyn do mycia drewna i paneli General Fresh. Wielu producentów wychodzi bowiem naprzeciw drogim preparatom przeznaczonym osobno do parkietu olejowanego i osobno do lakierowanego. Nie wszystkie tego produkty są jednak naprawdę dobre. Warto więc postawić na uniwersalny płyn do drewna ze sprawdzonym, bezpiecznym składem. My polecamy płyn General Fresh ze względu na jego właściwości i niską cenę (ok. 5 zł). Produkt ten pielęgnuje i chroni drewno oraz nadaje mu połysku. Wybierając go, zyskasz pewność, że twoja podłoga będzie w idealnym stanie przez długie lata.