Logo General Fresh
General Fresh 4 lutego 2022 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak myć lustro bez smug? Kilka sprawdzonych trików

Jak20myc20lustro20bez20smug

Myjesz lustro i zostają na nim nieestetyczne zacieki? Nieodpowiednie środki czystości mogą być nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne. Czego używać podczas sprzątania? Dowiedz się, jak myć lustro bez smug w naszym artykule.

Jak myć lustro bez smug

Mycie lustra a domowe sposoby

Lustra to nie szyby. Chociaż wydaje się to oczywistym stwierdzeniem, warto je podkreślić już na samym początku. Z tego powodu niektóre sposoby mycia nie sprawdzą się w przypadku luster. Dotyczy to zwłaszcza środków kuchennych.

W internecie można znaleźć niejeden artykuł z poradami o tym, jak myć lustro bez smug. Wiele z nich proponuje domowe sposoby. Amoniak czy ocet mają sprawić, że w kilka sekund pozbędziesz się zanieczyszczeń. Czy tak jest w rzeczywistości?

Faktycznie. Roztwór wody z amoniakiem lub octem spowoduje, że szybko umyjesz lustro. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie w tym, jakie skutki mogą spowodować takie metody.

Jak pisaliśmy, lustro nie jest tym samym, co szyba. Zawiera warstwę srebra, dzięki której ma właściwości zwierciadła. To samo srebro może wejść w reakcję chemiczną z octem lub amoniakiem. W efekcie powstają nieestetyczne plamy, a nawet uszkodzenia.

Dlatego w naszym artykule skupimy się na innych, dedykowanych metodach mycia luster. Jak się przekonasz, są one nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne.

Czego używać do mycia luster?

Dochodzimy do sedna tego, jak umyć lustro bez smug. Odpowiednie środki czystości są podstawą czystej i nieskazitelnej powierzchni. Skoro domowe sposoby nie są bezpieczne, czego używać w zamian?

Czasem nie warto kombinować i wymyślać koła na nowo. Tak też jest w przypadku sprzątania. Dedykowane preparaty o różnym przeznaczeniu nie są chwytem marketingowym. To specjalnie opracowane składniki, które pozwalają usunąć brud i zabezpieczyć daną powierzchnię.

Jak wiesz, nie powinno się stosować octu i amoniaku. Powodem jest między innymi odczyn pH. Odpowiedni płyn jest neutralny, aby nie zniszczyć powierzchni. Dedykowana specjalistyczna pianka do czyszczenia szyb i luster nie tylko usunie zabrudzenia, ale także zapobiegnie osadzaniu się kurzu i pary wodnej.

Ręcznik kuchenny czy ściereczka?

Znaczenie mają również ściereczki, których używasz do mycia luster. Niegdyś stosowano zwykłe gazety. Jednak techniki drukarskie uległy zmianie i takim sposobem wywołamy więcej szkód.

Inni są zwolennikami papierowych ręczników kuchennych. Na ich korzyść przemawia ich chłonność. Nie są jednak wolne od wad. Przede wszystkim są nieekologiczne. Do umycia jednego lustra, musisz wykorzystać kilka listów. Ponadto mogą one zostawiać na powierzchni nieestetyczne pyłki, które trudno jest później usunąć.

Czego zatem używać? Najprostsze sposoby są czasem tymi najlepszymi. Dlatego do mycia luster użyj ściereczki z mikrofibry. Najlepiej, aby była ona cienka, co zmniejszy ryzyko pylenia i nie pozostawi po sobie śladów.

Taka ściereczka z mikrofibry pomoże Ci również podczas regularnego usuwania kurzu z lustra. Wystarczy przetrzeć jego powierzchnię, a ściereczkę wytrzepać. Pamiętaj, aby była ona czysta, zanim jej użyjesz.

Czym zmyć silne zabrudzenia?

Plamy po kosmetykach nie są łatwe do usunięcia. Tłuszcz zamiast schodzić tylko bardziej się rozmazuje i powoduje więcej problemów. Co wtedy zrobić?

Aby usunąć tłuste plamy na lustrze, wystarczy ciepła woda. Zanurz w niej ściereczkę i umyj jego powierzchnię. Następnie wytrzyj do sucha inną ścierkę. To powinno wystarczyć. W innym razie możesz sięgnąć po specjalistyczne środki.

Na koniec pamiętaj, że lustra co prawda są odporne na wilgoć, jednak źle znoszą nadmiar wody na swojej powierzchni Z tego powodu staraj się, aby nie były one mokre. Zwróć zwłaszcza uwagę na łazienkowe lustra. Po umyciu wytrzyj je zawsze do sucha.

Podsumowanie

Mycie luster to dla niektórych znienawidzona czynność. Jednak, kiedy masz odpowiednie środki czystości, nie powinna ona sprawić Ci większych problemów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przekonał Cię, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, a sprzątanie może być lekkie i proste.

To może Cię zainteresować

pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 4 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania