Logo General Fresh
General Fresh 2 września 2021 4 min czytania
W domu

Jak nadać połysk matowym płytkom?

Jak20nadac20polysk20matowym20plytkom

Matowe płytki podłogowe znajdują się w wielu mieszkaniach. Sprawdzą się zarówno w łazience, w kuchni, jak i w przedpokoju. Wielu konsumentów ceni sobie ich naturalny design oraz trwałość.

Ponadto, cechą tego rodzaju płytek nie jest efektowny błysk, więc może się wydawać, że czyszczenie ich jest nieco prostsze. Czy jest to prawdą? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem, dlatego poświęcony mu będzie cały artykuł. Okazuje się bowiem, że matowe kafelki wymagają specjalnych metod pielęgnacji.

Jak nadać połysk matowym płytkom

Matowe płytki podłogowe vs. tradycyjne płytki podłogowe

Przewaga kafelek matowych polega na tym, że nie wymagają one nadmiernego czyszczenia. Tak jak zostało to napisane wyżej – ich zadaniem nie jest efektowne błyszczenie. Urok, jaki mają, polega właśnie na matowości oraz szorstkości.

Sprawia on, że płytki te wyglądają bardziej naturalnie, niemalże jak kamień. Tym samym wszelkie smugi lub zabrudzenia występujące na ich powierzchni są mniej widoczne.

Natomiast tradycyjne śliskie płytki ceramiczne ze względu na swój połysk mogą być bardziej efektowne. Ponadto, odbijane przez nie promienie świetlne przyczyniają się do wywołania optycznego złudzenia, przez które pomieszczenie wydaje się większe.

Mycie matowych płytek przy użyciu octu

Ocet to jednej z najbardziej uniwersalnych domowych środków czyszczących. Nie sposób jednym tchem wymienić jego wszystkich zastosowań. Jak się okazuje, ocet skutecznie wyczyści także matowy gres tworzący płytki podłogowe.

Jest on dobry do usuwania zanieczyszczeń różnego typu, natomiast należy wiedzieć, że nie powinno się stosować go zbyt często. Nie tylko z powodu jego intensywnego zapachu, ale także dlatego, że jego nadmiar może przyczynić się do powstania pleśni na fugach płytek. Ponadto, ocet nie powinien być stosowany na metalowe, akrylowe lub plastikowe powierzchnie.

Ocet do mycia należy pomieszać z wodą w proporcjach 1:3. Dopiero taki roztwór można wlać do wiadra i czyścić matowe płytki przy użyciu mopa.

Mycie matowych płytek wodą

Jeśli na powierzchni matowych płytek pojawiły się niewielkie zabrudzenia, to można się ich pozbyć przy pomocy wody lub zwilżonej nią szmatki. Szczególnie poleca się stosowanie gorącej wody, ponieważ jej czas parowania jest stosunkowo krótki, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko powstania zacieków.

Skórka pomarańczy lub kwasek cytrynowy do czyszczenia matowych kafelek

Płytki z gresu mogą być czyszczone także za pomocą cytrusów. Zwłaszcza wtedy, gdy pojawiły się na nim zacieki wapienne. Nie tylko skutecznie się ich pozbędą, ale także nadadzą przestrzeni łazienki lub kuchni bardzo miły zapach.

Czyszczenie matowych płytek przy użyciu specjalnych preparatów

Bardziej zaawansowaną formą pielęgnacji gresowych ścian lub podłóg jest mycie ich specjalnymi preparatami chemicznymi. Są one dostosowane do czyszczenia tego typu powierzchni, przez co robią to skutecznie i co najważniejsze – nie zniszczą struktury matowych płytek.

Bardzo skutecznym i wydajnym preparatem do mycia matowych kafelek jest płyn do czyszczenia łazienki Splash. Można nim konserwować kabinę prysznicową, lustra, baterie i właśnie płytki. Skutecznie usuwa smugi, osad, rdzę oraz kamień. Mało tego, jeśli zastanawiasz się, jak nadać lekki połysk matowym płytkom, to płyn Splash z pewnością będzie skutecznym rozwiązaniem.

Niektórzy do nabłyszczania gresowych płytek używają płynu do nabłyszczania karoserii samochodowej. Natomiast przed użyciem go na kafelki, warto wcześniej na niewielkim fragmencie wypróbować jego działanie, by nie narazić płytek na szwank.

To może Cię zainteresować

balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 4 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania