Logo General Fresh
General Fresh 11 lipca 2022 4 min czytania
W kuchni

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Biały osad w czajniku nie wygląda estetycznie? Dowiedz się, jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?  Sprawdź, co musisz wiedzieć o właściwościach kwasku.

Dlaczego warto odkamienić czajnik?

Biały osad w czajniku nie wygląda dobrze. Możesz coś z nim zrobić albo udawać, że problem nie istnieje. My zdecydowanie polecamy tę drugą opcję. Dlaczego?

Zacznijmy od tego, skąd bierze się kamień w czajniku. W końcu nie pojawia się zawsze, a tylko w niektórych gospodarstwach. Cóż, przyczyny trzeba szukać w wodociągach, a konkretnie w twardej wodzie. To ona jest sprzymierzeńcem powstawania osadu. Jest niczym innym jak wytrąconymi minerałami takimi jak wapń i magnez.

Czy woda z takiego czajnika jest zdrowa? Wspomniane minerały są potrzebne organizmowi. Dlatego dostarczone nawet w takiej postaci, nie zaszkodzą.

Pomimo tego warto odkamienić czajnik. Kamień wpływa bowiem na smak i zapach wody. Co więcej, uszkadza grzałkę urządzenia. Na domiar złego powoduje większe zużycie energii elektrycznej - czajnik musi dłużej podgrzewać wodę.

Nie masz zatem powodu, aby nie odkamieniać czajnika. Możesz to zrobić za pomocą odkamieniacza, jak też przy użyciu naturalnych metod np.: kwasku cytrynowego.

Jak odkamienić czajnik kwaskiem?

Kwasek cytrynowy to koszt około kilku złotych. Chociaż najczęściej jest stosowany jako regulator kwasowości produktów, znajdzie zastosowanie także podczas sprzątania. Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

W tym celu potrzebujesz:

  • 2-3 łyżeczki kwasku cytrynowego;
  • 2 szklanki wody.

Wsyp kwasek cytrynowy do naczynia i wlej do czajnika. Dokładnie wymieszaj, aby proszek się rozpuścił. Następnie zagotuj wodę i odczekaj około 10 minut. Po tym czasie możesz wylać roztwór z urządzenia.

Pamiętaj, że kwasek cytrynowy zostawia specyficzny smak. Jeśli zatem nie chcesz mieć kwaśnej kawy lub herbaty, dokładnie wypłucz czajnik po odkamienianiu.

Kiedy nie masz pod ręką kwasku cytrynowego, możesz sięgnąć po zwykłą cytrynę. Jedna szklanka soku pozwoli usunąć kamień z urządzenia. Musisz jednak odczekać co najmniej godzinę. Sama cytryna jest bowiem mniej skuteczna niż kwasek. Może nie dać takich samych efektów.

Jakie jest zastosowanie kwasku cytrynowego?

Odkamienianie czajnika chemicznymi preparatami zawsze przynosi wątpliwość, czy to na pewno zdrowe. Jak to jest z kwaskiem cytrynowym? Jak się okazuje, to jeden z  najbezpieczniejszych sposobów. Jednak na jego temat powstało wiele mitów. Pora je obalić.

Jeśli w składzie produktu widzisz skrót E330, wiesz, że chodzi o kwasek cytrynowy. Jest on organicznym związkiem chemicznym. Znajduje się w dużych ilościach w cytrusach np.: w cytrynach.

Kwasek cytrynowy można pozyskiwać naturalnymi metodami. Wystarczy proces fermentacji, cukier i bakterie z rodziny Aspergillus niger. Dzisiaj jednak coraz częściej używa się syntetycznego sposobu. Został on opatentowany jeszcze w 1913 roku w Stanach Zjednoczonych. Dzięki niemu nie trzeba czekać na fermentację, aby wyprodukować jego znaczne ilości.

Właściwości kwasku cytrynowego

Musisz wiedzieć, że odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym, to nie jedyny jego sposób użycia. Jego właściwości są bowiem znacznie szersze.

Kwasek cytrynowy jest najczęściej wykorzystywany w kuchni. Służy jako regulator kwasowości. Obniża pH produktu, zmienia jego smak oraz wydłuża trwałość. Znajdziesz go w słodyczach, sosach czy napojach.

Czy kwasek cytrynowy jest bezpieczny?

Czy zatem jest bezpieczny? Kwasek cytrynowy sprawia, że składniki odżywcze produktu są bardziej przyswajalne. Dotyczy to zwłaszcza witaminy C i przeciwutleniaczy. Dlatego widząc skrót E330 w składzie, nie musisz się bać o zdrowie. Wręcz przeciwnie. Kwasek cytrynowy to Twój sprzymierzeniec.

Co więcej, kwasek cytrynowy znajduje się często w składzie środków czystości. Ma on działanie wybielające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Sprawdzi się podczas:

  • wybielania białych ubrań w praniu;
  • usuwaniu osadów;
  • odkamienianie sprzętów;
  • nabłyszczania naczyń;
  • czyszczenia armatury;

Jeśli jeszcze nie masz kwasku cytrynowego, dopisz go do listy zakupów. Pomoże Ci podczas codziennych czynności.

Podsumowanie

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym to skuteczny i naturalny sposób na usuwanie osadu. Jest w pełni bezpieczny i szybki. Warto wykorzystać jego właściwości.

To może Cię zainteresować

pexels rohanmuzafar 3054690 1
W kuchni
Chrupiący kurczak z ryżem jak z Tajlandii? Większość dań kuchni azjatyckiej o wiele łatwiej przygotować,...
Logo General Fresh
General Fresh
24 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 5 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania