Logo General Fresh
General Fresh 21 listopada 2019 5 min czytania
W domu

Jak posprzątać po remoncie?

shutterstock 709302517 6529

Kiedy zbliża się koniec remontu, chcemy jak najszybciej cieszyć się nowo urządzonym mieszkaniem, ale niestety czeka nas jeszcze sprzątanie. Jak się za to zabrać, aby nie dołożyć sobie dodatkowej pracy? Czy sprzątanie po remoncie zawsze musi być trudne? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy, jak posprzątać po remoncie.

Najpierw porządki w trakcie remontu

Ten punkt może ci się wydać nieprzydatny, jeśli właśnie kończysz remont, ale na pewno pomoże ci w przyszłości. O co chodzi? Sprzątanie po remoncie należy zacząć jeszcze w trakcie remontu, a nawet przed jego rozpoczęciem. Tyczy się to zabezpieczenia mebli i powierzchni, których nie chcesz zabrudzić.

Jeśli masz takie możliwości, przenieś wszystkie meble do pokoju, w którym nie odbywają się prace remontowe albo będą się odbywać dopiero pod koniec remontu. Dzięki temu oszczędzisz sobie ciężkiego czyszczenia mebli z pyłu i innych zabrudzeń. 

Pamiętaj też o tym, aby przed brudem zabezpieczyć podłogi, nawet jeśli remontujesz tylko jedno pomieszczenie. Dlaczego? Pył z remontowanego pomieszczenia będzie się unosił nie tylko w powietrzu, więc samo zamknięcie pokoju nie ograniczy zabrudzeń. Pył będzie bowiem przenoszony też na ubraniach i przede wszystkim na butach. Z tego powodu warto zabezpieczyć podłogę folią lub specjalną wykładziną remontową.

Sprzątanie po remoncie: nigdy na mokro!

Częstym błędem popełnianym w trakcie sprzątania po remoncie jest sprzątanie na mokro. Tymczasem wszystkie nawilżone mopy i ściereczki powinny pójść w odstawkę, jeśli pomieszczenie ciągle jest pełne pyłu i kurzu. W innym przypadku dodasz sobie pracy, ponieważ zabrudzenia tego typu w połączeniu z wodą zamieniają się po prostu w błoto. Co więcej, błoto to może być bardzo trudne do usunięcia. W niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie niektórych prac remontowych, np. malowania.

Jeśli chcesz tego uniknąć, sprzątanie po remoncie zacznij od sprzątania na sucho. Pomoże ci w tym odkurzacz, dzięki któremu pozbędziesz się większości pyłu i kurzu. Warto też zastanowić się nad wypożyczeniem specjalnego odkurzacza przemysłowego. Za jego pomocą usuniesz nie tylko pył, ale również drobny gruz, który może zalegać na podłodze np. po wyburzeniu ściany.

Część zabrudzeń możesz usunąć bez odkurzacza, wykorzystując do tego szczotkę i szufelkę. Będzie to jednak dość pracochłonne, zwłaszcza jeśli remont odbywał się w całym mieszkaniu.

Mycie ścian i podłóg

Kiedy już odkurzysz wszystko na sucho, pora na mycie poszczególnych powierzchni. Trzeba jednak podkreślić, że sprzątanie po remoncie wymaga namysłu. Dla przykładu – czy powinno się myć ściany z resztek kurzu? Intuicyjnie wielu ludzie odpowiedziałoby, że tak. Przecież kurz już teraz nie zamieni się w błoto, a usunąć go trzeba. To niestety po części prawda. Jeśli ściany były malowane, należy zrezygnować z ich mycia na okres co najmniej 4 tygodni lub nawet dłużej. Informację o tym znajdziesz z pewnością na opakowaniu farby.

Zbyt wczesne i zbyt intensywne mycie świeżo malowanych ścian może uszkodzić farbę. Nie zmyje jej wprawdzie zupełnie, ale istnieje ryzyko, że w niektórych miejscach kolor ulegnie zmianie, co będzie wymagało poprawek. Pamiętaj zatem, aby sprzątanie po remoncie rozłożyć w czasie – ściany umyj delikatnie zwilżoną ścierką dopiero po miesiącu.

Natomiast podłogi możesz umyć właściwie od razu i to bez zachowania specjalnych środków ostrożności. Jedyne na co musisz uważać, to wcześniej wspomniane ściany - nie pochlap ich detergentem ani wodą. Do mycia podłóg użyj najlepiej skutecznego środka uniwersalnego typu płyn General Fresh. Dzięki temu będziesz w stanie umyć jednym środkiem większość podłóg w mieszkaniu, również tych w nieremontowanych pomieszczeniach. Wyjątek stanowią podłogi drewniane i panele; je najlepiej umyć płynem do drewna.

Umycie okien i wniesienie mebli

Po umyciu podłóg i ścian należy umyć jeszcze okna, co na szczęście nie wymaga dużego wysiłku, o ile użyjesz dobrego płynu do mycia okien, który nie zostawia smug.

Sprzątanie po remoncie należy zakończyć wniesieniem mebli. Dobrze jest je wyczyścić jeszcze kiedy stoją w innym pomieszczeniu, dzięki czemu nie ubrudzisz już czystej podłogi. W tym celu użyj chusteczek czyszczących do mebli lub płynu pielęgnacyjnego General Fresh. 

Po wyczyszczeniu i wniesieniu mebli możesz już odetchnąć z ulgą. Sprzątanie po remoncie dobiegło końca. Pora na aranżację wnętrz i radość z ich nowej odsłony!

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania