Logo General Fresh
General Fresh 25 października 2022 4 min czytania
W domu

Jak pozbyć się kurzu na dłużej?

kurz

Kurz jest wszędzie. Walka z nim zaś wydaje się syzyfową pracą. Czy w ogóle można się z nim uporać? Mamy na to sposoby. Dowiedz się, jak pozbyć się go na dłużej. Poznaj niezawodne metody, które możesz zastosować jeszcze dzisiaj.

Skąd się bierze kurz?

Zacznijmy od tego, skąd się bierze kurz? Dlaczego jest on wszechobecny? Aby to zrozumieć, musisz wiedzieć, czym on jest. Kurz jest bowiem mieszaniną niewielkich cząsteczek. Są to np.:

 • włosy
 • sierść zwierząt
 • złuszczony naskórek
 • roztocza
 • bakterie
 • grzyby
 • pyłki roślin
 • martwe owady
 • jaja owadów
 • piasek
 • ziemia

Co więcej, składnikami kurzu mogą być również pozostałości po środkach czystości czy kosmetykach. Jak zatem widzisz, problem jest bardziej złożony. Kurz nam towarzyszy nieustannie. Są jednak metody, aby pozbyć się go na dłużej. Jakie?

Sposoby na to, jak pozbyć się kurzu na dłużej

Na pewno znasz to uczucie. Udało Ci się skończyć sprzątać mieszkanie. Nie mija jednak jeden dzień, a widzisz, jak kurz z powrotem osadza się na Twoich meblach. Skąd się on bierze? Znając przyczynę, możesz z nią skutecznie walczyć.

Zwróć uwagę na wentylację

Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest wentylacja. Na co dzień o niej zapominamy. Jednak ma ona kluczowe znaczenie w walce z kurzem. Brudne kratki wentylacyjne są częstym powodem, dlaczego nie możesz pozbyć się kurzu. Ponadto powodują niedostateczną cyrkulację powietrza.

Co zatem zrobić? To proste. Regularnie przecieraj wentylację ściereczkę. Od czasu do czasu możesz zdjąć kratkę i umyć ją pod wodą. Zadbasz nie tylko o czystość, ale również o powietrze w mieszkaniu.

Regularnie sprzątaj

Nie ma co ukrywać. Gruba warstwa brudu wskazuje na to, że mieszkanie dawno nie było sprzątane. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni mebli, na których kurz łatwo się osiada. Dlatego kluczowe jest, aby przecierać ich powierzchnię. Zachowując regularność, kurz rzadziej będzie Ci doskwierał.

Do wycierania blatów użyj domowej ściereczki. Kurz łatwiej do niej przylega. Dzięki temu zapobiegniesz unoszeniu go w powietrze. Jakich detergentów użyć? Najlepiej sprawdzą się dedykowane płyny do pielęgnacji mebli. Dbają one o ich powierzchnię, usuwają kurz, a także inne plamy i zacieki.

Aby pozbyć się kurzu na dłużej, zwróć uwagę na właściwości antystatyczne danego środka. Taką funkcją może pochwalić się specjalistyczna pianka do czyszczenia mebli Splash. Jej formuła nada się idealnie do powierzchni drewnianych, a także do materiałów drewnopodobnych.

Ułatw sobie sprzątanie dzięki aranżacji

Nie bez znaczenia jest również aranżacja mieszkania. Może ona sprzyjać osadzaniu się kurzu, a do tego utrudniać sprzątanie. Co zdecydowanie odradzamy? Wystawianie wszystkich przedmiotów na blaty. Zastawa, zdjęcia czy pamiątki z wakacji mogą zdobić wystrój. Jednak szybko się kurzą, a ich regularne czyszczenie jest uciążliwe.

Dlatego warto, aby nie wyjmować wszystkiego na zewnątrz. Jeśli zależy Ci, aby mieć niektóre rzeczy na widoku, możesz schować je za szklaną przesłoną. W ten sposób zniknie problem zakurzonych bibelotów.

Odkurzanie i jeszcze raz odkurzanie

Na koniec musimy poruszyć jeden ważny temat. Odkurzanie. Wiele osób nie wyobraża sobie, aby nie używać odkurzacza kilka razy w tygodniu. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Zanim jednak go włączysz, upewni się, czy suwak przy uchwycie oraz rura ssąca są szczelne. W innym razie kurz wróci na podłogę i meble.

Kiedy posiadasz w domu dywany, sprawa lekko się komplikuje. Ich odkurzanie powoduje, że sporo kurzu osadza się dookoła. Warto zatem zrobić to na samym początku sprzątania, a nie na końcu.

Zdecydowanie prościej jest pozbyć się kurzu, kiedy na podłodze są panele lub płyty. Posiadając w domu dywany, musisz pamiętać o regularnym odkurzaniu i czyszczeniu. Inaczej będzie on nie było siedliskiem kurzu, ale również bakterii czy roztoczy.

Podsumowanie

Jak pozbyć się kurzu na dłużej? Chociaż wydaje się, że sprawa nie jest prosta, warto wiedzieć jak z nim walczyć. Odpowiednia wentylacja, aranżacja mieszkania oraz regularne odkurzanie pozwolą Ci uporać się z kurzem w mieszkaniu.

 

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 4 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania