Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki?
Pralka jest jednym z najczęściej używanych urządzeń w naszych domach, pełniąc niezastąpioną rolę w codziennym życiu. Jej wszechstronność sprawia, że trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niej. Jednak, jak każde urządzenie AGD, pralka wymaga specjalnej dbałości, aby zapewnić niezawodne oraz bezpieczne użytkowanie. Z uwagi na to, żeby móc prać wykorzystujemy wodę oraz różnego typu detergenty, pralki po pewnym czasie mają tendencję do wydzielania nieprzyjemnych zapachów.
Rozmaite środki mogą rozwiązać sprawę, jednak jeżeli zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach, możemy wykorzystać domowe sposoby na czyszczenie pralki i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Jeśli również borykacie się z tym problemem i jesteście ciekawi jak sobie z nim poradzić, zapraszamy do naszego artykułu, w którym omówimy, skąd bierze się nieprzyjemna woń z pralki, oraz jak sobie z nią poradzić.
Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z pralki?
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pralki mogą być różnorodne, a rozpoznanie konkretnego problemu może pomóc w skutecznym jego rozwiązaniu. Oto kilka często występujących przyczyn:
Zostawianie mokrego prania w bębnie pralki
Mokre ubrania po zakończeniu cyklu prania należy jak najszybciej wyjąć z bębna i rozwiesić na suszarce. W ten sposób unikniemy odoru skiśniętego prania, które nie tylko utrzymuje się we wnętrzu pralki, ale także przechodzi na nasze ubrania.
Zamknięte drzwiczki pralki po praniu
Po każdym praniu zaleca się pozostawić otwarte drzwiczki, aby bęben pralki mógł wyschnąć. W przeciwnym razie wilgoć, która znajduje się w pralce, może przyczynić się do powstania charakterystycznego zaduchu, którego później trzeba będzie się pozbyć.
Używanie zbyt dużej ilości detergentów
Na każdym opakowaniu detergentów piorących znajdziemy informację odnośnie ilości, jaką producent zaleca dodać do prania. Zbyt dużo proszku lub płynu może poskutkować osadzaniem się jego drobinek w bębnie, które z biegiem czasu zaczynają rozkładać się, wydzielając nieprzyjemny zapach.
Nieregularne czyszczenie bębna pralki
Pralka, tak jak każde urządzenie AGD, musi być raz na jakiś czas odpowiednio wyczyszczona i zakonserwowana. Zaleca się, aby konserwować i czyścić pralkę co najmniej raz na pół roku.
Pleśń w pralce
Wilgoć i ciepło w pralce przyczyniają się do powstawania pleśni wewnątrz pralki, najczęściej na gumowym kołnierzu przy drzwiczkach. By temu zapobiec, należy po każdym praniu wietrzyć pralkę, zostawiając otwarte drzwiczki i bęben do wyschnięcia.
Brudny filtr pralki
Filtr zbiera wszelkie drobne elementy, które nie przedostały się do odpływu (tj. włosy, nitki, kurz, czy sierść). Z czasem drobinki te zaczynają gnić, co wytwarza bardzo nieprzyjemny zapach. Aby temu zapobiec, zaleca się, aby czyścić filtr co kilka miesięcy. Nie powinno być z tym większego problemu z uwagi na to, że zazwyczaj jest on umiejscowiony w łatwo dostępnej części pralki, tak by bez problemu można było go wyjąć i wyczyścić.
Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?
W ostatnim czasie popularne stało się ekologiczne czyszczenie różnego typu powierzchni i sprzętów za pomocą domowych sposobów. Coraz częściej szukamy skutecznych rozwiązań, które zapewnią nam czystość oraz świeżość w naszych domach. Nie inaczej jest z czyszczeniem bębna pralki i pozbyciem się nieprzyjemnych zapachów, które się z niego wydobywają.
Przedstawiamy Wam kilka sprawdzonych sposobów na to, jak uporać się z odorem z pralki oraz jak wyczyścić jej wnętrze z użyciem sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego oraz octu, by móc cieszyć się świeżością prania na dłużej.
Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona zmiękcza wodę i doskonale radzi sobie z kamieniem oraz wszelkimi mikroorganizmami zalegającymi w bębnie pralki. Dodatkowo z jej pomocą możemy pozbyć się osadu z tłuszczu, który również osadza się w pralce i często jest powodem odoru wydobywającego się z pralki. By wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną, zalecamy wsypać szklankę sody do bębna i nastawić maksymalną temperaturę prania.
Proces czyszczenia pralki za pomocą octu
Wystarczy wlać około 200-500 ml octu do dozownika detergentów i nastawić pralkę na program z najwyższą temperaturą (80-90℃). Ocet w połączeniu z wysoką temperaturą rozprawi się z pleśnią, grzybem oraz osadem powstałym w pralce, a wnętrze pralki pozostanie czyste i świeże.
Można także przygotować roztwór octu i wody, a następnie dokładnie przetrzeć gumowy kołnierz przy drzwiczkach pralki za pomocą nasączonej w nim ściereczki. To pomoże dodatkowo usunąć osad, który może gromadzić się w tym obszarze.
Ważne jest, aby bęben pralki był pusty podczas korzystania z octu lub roztworu do przetarcia gumowego kołnierza. Nieumyślne umieszczenie ubrań w pralce w trakcie korzystania z tych środków czyszczących może spowodować uszkodzenie odzieży.
Specjalistyczne płyny do czyszczenia pralki
Na rynku dostępne są także specjalne płyny do czyszczenia pralek. Produkty zostały stworzone, aby zapewnić skuteczne usuwanie pleśni, grzybów oraz osadu z wnętrza pralki. Ich formuła jest często opracowana tak, aby nie tylko oczyścić urządzenie, ale także chronić je przed uszkodzeniami i zachować pełną wydajność. Korzystając z takich płynów można uniknąć konieczności mieszania składników czy dopasowywania temperatury.
Podsumowanie
Regularna konserwacja, czyszczenie i przestrzeganie wskazówek producenta to klucz do zachowania pralki w dobrej kondycji i wyeliminowania potencjalnych źródeł nieprzyjemnego zapachu. Działania te przyczynią się do utrzymania świeżości prania oraz wydłużą żywotność pralki, zapewniając jej skuteczną pracę przez wiele lat.