Logo General Fresh
General Fresh 19 czerwca 2018 4 min czytania
W pralni

Jak prać firanki?

Zrzut20ekranu202018 07 0220o2009 04 20

Białe firanki to jeden z najpopularniejszych i zdecydowanie najbardziej klasyczny sposób na aranżację okien. Delikatny materiał wprowadza do pokoju lekkość, a jednocześnie daje poczucie intymności, chroniąc przed spojrzeniami przechodniów, którzy mimowolnie spoglądają w okna. Ale nie sposób w pełni cieszyć się z zalet firanek, kiedy są brudne. Zastanawiasz się jak prać firanki, aby przywrócić im idealną czystość, a jednocześnie nie zniszczyć materiału? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Jaki materiał, takie pranie

Wszystkie tekstylia obowiązuje jedna podstawowa zasada: sposób prania zależy od rodzaju materiału. Dlatego, zanim przystąpisz do prania firanek, sprawdź, z jakiej tkaniny zostały wykonane. 
Lniane, bawełniane i tiulowe najbezpieczniej jest prać w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie z dodatkiem mydła. Dla idealnego ułożenia podczas upinania wypłucz je na koniec w letniej wodzie z krochmalem. 
Firany satynowe, żakardowe i wykonane z markizety możesz wyprać w pralce, jeśli tylko ta posiada program „pranie ręczne”. 
Firanki z woalu należy prać jedynie ręcznie, zaczynając od godzinnego namaczania. Użyj do tego letniej wody i duetu Splash: proszek do prania Splash i wybielacz do firanek Splash, a następnie wypierz je w zimnej wodzie z dodatkiem płynu do płukania i dodatkiem soli kuchennej.
W ten sposób odzyskasz idealną biel swoich firanek bez uszczerbku na kondycji delikatnej tkaniny. 

Białe firanki – jak prać je w pralce?

Lata doświadczeń potwierdzają, że najlepsze efekty przynosi pranie w temperaturze od 30 do 40 stopni Celsjusza. Choć uważa się, że ręczne pranie jest najbezpieczniejsze dla delikatnych materiałów, to nie sposób nie ufać pralkom automatycznym, które posiadają wiele specjalnych programów, w tym do prania ręcznego lub delikatnego prania syntetyków. Jeżeli dysponujesz takim sprzętem AGD, to poza wspomnianymi firankami w woalu, możesz spokojnie wykorzystać potencjał swojej pralki.
Pamiętaj jednak o dobraniu właściwej temperatury i zastosowaniu odpowiednich środków piorących. Co ważne: firanki nie potrzebują mocnego wirowania – jeśli tuż po zakończeniu cyklu prania rozwiesisz je swobodnie – nie tylko szybko wyschną, ale i samoistnie rozprostują się z części zagnieceń. Firanki wykonane z nylonu, stylonu czy tergalu warto po praniu wypłukać w roztworze wody i soli albo wody i octu (na 5 litrów wody dodaj pół szklanki octu). Dzięki temu staną się sztywniejsze, a po zawieszeniu będą się lepiej układać. Co więcej, taka mieszanka utrwala biel i zapobiega elektryzowaniu się materiałów. 

Domowy sposób na firanki 

Nasze babcie też miały swój sposób na przywrócenie bieli firankom. A był nim proszek do pieczenia. Jak wybiela się firanki kuchennym spulchniaczem? Najpierw trzeba namoczyć firanki w mieszance dwóch garści proszku do prania, jednego opakowania proszku do pieczenia i 5 litrów wody. Po kwadransie wyjmuje się firanki z roztworu i pierze w proszku do jasnych tkanin. Tym, co na pewno warto zapamiętać od naszych babć jest sposób przechowywania czystych firan. Jeśli to możliwe, po praniu wywieś firanki na słońcu, a zupełnie suche zawiń w papier w kolorze niebieskim i schowaj do szafy. To pozwoli uniknąć żółknięcia materiału.

Jak usunąć tłuste plamy z firanek?

W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy jadalnia, białe firanki są wyjątkowo narażone na tłuste plamy. Jeśli dojdzie do zachlapania tkaniny, najważniejsze jest, aby reagować natychmiast, ponieważ świeże plamy łatwiej wywabić. Zabrudzenia posyp mąką, która doskonale wchłania tłuszcz. Po upływie kilku minut wypierz ręcznie zabrudzony fragment firanki. Jeśli plama okaże się bardzo oporna, możesz wykonać papką z wody i proszku do prania, którą nałożysz na plamę, a po 15 minutach wybierz i spłucz fragment firanki.

Jak widzisz, zawsze białe firanki są w zasięgu Twoich okien. I to bez kupowania kolejnych firan, ale dbając o obecne, w kilku prostych krokach z pomocą środków do prania marki Splash od General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania