Logo General Fresh
General Fresh 19 grudnia 2019 4 min czytania
W pralni

Jak prać i suszyć swetry?

shutterstock 414298006 6534

Zima to czas, kiedy wszyscy spędzamy w swetrach większość czasu, ale aby posłużyły nam jak najdłużej, trzeba wiedzieć, jak o nie dbać. Ważne jest nie tylko pranie, lecz również suszenie i przechowywanie. Jeśli chcesz mieć pewność, że robisz to prawidłowo, czytaj do końca. Zdradzamy, jak prać i suszyć swetry.

Rodzaj swetra

Swetry mogą być wykonane z różnych materiałów, ale na szczęście niewiele tkanin może sprawić problemy. Jeśli już, to za kapryśne można uznać swetry z tkanin naturalnych np. z wełny, angory, kaszmiru, moheru, przy czym na szczególnej uwadze należy mieć wełnę. To ona wymaga najdelikatniejszego prania w niskiej temperaturze i z niewielką ilością środków piorących.

Swetry z tkanin sztucznych wystarczy prać zgodnie z zaleceniami na metce i suszyć tak samo, jak inne ubrania lub jak swetry z tkanin naturalnych.

Jak prać swetry?

Swetry można prać na dwa sposoby: ręcznie lub w pralce. Jeśli zależy ci na jak najdłuższej żywotności ubrania, najlepiej będzie, gdy wybierzesz pierwszy sposób. Ręczne pranie swetrów jest najlepszym zabezpieczeniem dla włókien przed zmechaceniem i odkształceniem. 

Jak prać swetry ręcznie? 

Przygotuj miskę, do której wlejesz ciepłą, ale nie gorącą wodę (możesz do tego wykorzystać też brodzik lub wannę). Temperatura wody powinna wynosić ok 30 stopni. Namocz w niej swetry, delikatnie je obracając, a następnie dodaj do wody delikatnego środka piorącego. Zrezygnuj raczej z proszków - lepszym pomysłem są płyny do prania. Wypierz swetry, nie szarpiąc ich i nie rozciągając. Na koniec przepłucz w letniej wodzie.

Jeśli nie masz czasu na ręczne pranie, możesz wyprać swetry w pralce, ale pamiętaj, że jest to mniej bezpieczna metoda.

Jak prać swetry w pralce?

Jeśli twoja pralka posiada tryb do prania swetrów, jesteś w komfortowej sytuacji, bo wystarczy, że go włączysz. W innym przypadku włącz tryb prania delikatnego i ustaw niską temperaturę prania (do 30 stopni) oraz niskie obroty lub całkowicie wyłącz wirowanie. Dodaj delikatnego środka piorącego.

Jak suszyć swetry?

Wiedza o tym, jak suszyć swetry, jest nie mniej ważna od poprawnego prania. Okazuje się bowiem, że swetry odkształcają się głównie na skutek nieprawidłowego suszania! Najczęściej popełnianym błędem jest wieszanie swetrów. Wydaje nam się, że dzięki temu wychną szybko, ale prawda jest taka, że przede wszystkim się rozciągną.

Swetry należy suszyć na płasko. Rozłóż je na prostej powierzchni, nie wieszaj na wieszaku ani nie opieraj na kaloryferze. Taki sposób suszenia wprawdzie trwa dość długo, ale jest bezpieczny dla swetrów.

Swetry możesz też wysuszyć w suszarce bębnowej, co zajmie mniej czasu. Najlepiej, aby twoja suszarka posiadała specjalny tryb do suszenia wełny, ale jeśli go nie ma, ustaw po prostu niską temperaturę.

Pielęgnacja swetrów

Pielęgnowanie swetrów to przede wszystkim ich prawidłowe przechowywanie. Swetrów nie należy wieszać na wieszakach ani rolować - powinny być złożone i schowane do szafy. Zadbaj jednak o to, aby nie były ściśnięte. Muszę mieć “czym oddychać”. Zmechacone swetry możesz też pielęgnować, używając do tego specjalnej golarki, przy czym skup się na tym, aby nie wyrządzić tkaninie szkody. Golarki należy używać delikatnie, zgodnie z instrukcjami.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania