Jak prać jedwab bezpiecznie i skutecznie?
Piękne ubrania z jedwabiu domagają się troski. Zwykłe pranie lub suszenie może zniszczyć materiał. Są jednak na to proste sposoby. Jak prać jedwab? Omówiliśmy to w kilku krokach.
Pranie jedwabiu – co musisz wiedzieć?
Jedwab kojarzy się z elegancją i luksusem. Jednak, aby zachował swoje właściwości, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bez tego nawet droga sukienka lub apaszka zniszczą się i stracą na wartości. O czym musisz pamiętać, zanim wrzucisz ubrania do prania?
Zacznijmy od tego, że rozróżniamy dwa rodzaje jedwabiu: naturalny i sztuczny. Jedwab naturalny jest pozyskiwany z kokonów jedwabników. Tkanina jest przyjemna w dotyku, cienka, a jednocześnie wytrzymała. Poza tym odznacza się elastycznością i połyskiem. Jej zbita struktura sprawia, że jedwab jest hipoalergiczny, nie pochłania roztoczy ani pleśni.
Co w przypadku jedwabiu sztucznego? Różni się on pochodzeniem włókien. Materiał uzyskuje się z celulozy drzewnej. Proces jego produkcji jest znacznie prostszy i mniej kosztowny w porównaniu do jedwabiu naturalnego. Dobrze układa się na ciele, jest śliski i połyskliwy. Nie jest za to tak samo sprężysty. Pomimo tego może być dobrą alternatywą do jedwabiu naturalnego. Na jego korzyść przemawiają także łatwiejsze wymagania dotyczące pielęgnacji, do których teraz przejdziemy.
Jak prać jedwab naturalny i sztuczny?
Decydując się na ubrania lub pościel z jedwabiu, warto wiedzieć, jak prać taki materiał. Nie wystarczy bowiem wrzucić do pralki i wsypać proszek. W ten sposób możemy nieodwracalnie zniszczyć materiał. Zamiast tego warto przeczytać oznaczenia na metce i znać podstawowe zasady.
Jedwab naturalny
Jak prać jedwab naturalny? Na pewno nie w taki sam sposób, co pozostałe tkaniny. Materiał jest delikatny i wymaga specjalnego traktowania. W większości przypadków pranie w pralce nie jest wskazane. Wyjątkiem jest program delikatny lub tryb ręczny. Jednak nawet wtedy należy zachować ostrożność.
Jeśli nie chcesz ryzykować zniszczeniem materiału, polecamy prać jedwab naturalny ręcznie. Jako detergent może nam posłużyć dedykowany płyn do jedwabiu i wełny, który nie zawiera enzymów. Jeśli nie masz takiego w domu, sięgnij po delikatny szampon dla dzieci, a nawet mydło.
Optymalna temperatura wody to 30 stopni Celsjusza. Pamiętaj także o zasadzie, że im ciemniejszy materiał tym temperatura może być niższa. Podczas prania zaś unikaj pocierania. Zamiast tego delikatnie ugniataj materiał.
Jedwab naturalny warto poddać czterokrotnemu płukaniu w chłodnej lub zimnej wodzie. Za ostatnim razem dodaj odrobinę soku z cytryny. Taki zabieg sprawi, że tkanina odzyska połysk.
Jedwab sztuczny
A co ze sztucznym jedwabiem? Tutaj na szczęście sprawa jest prosta. Nie musisz prać go ręcznie. Delikatny tryb w pralce powinien wystarczyć, aby odświeżyć i wyczyścić tkaninę.
Do pralki wsyp detergent taki jak proszek do prania Splash i ustaw odpowiedni tryb. Sprawdź również oznaczenia na metce. Nie wybieraj wyższej temperatury, niż taką jak zalecił producent. Może ona bowiem nieodwracalnie uszkodzić materiał lub go skurczyć.
Suszenie ma znaczenie
Niezależnie od tego, czy pierzesz jedwab naturalny, czy sztuczny, suszenie ma znaczenie. Ostatnie bowiem czego chcesz to wykręcenie materiału lub ustawienie wysokich obrotów w pralce. Jak zatem suszyć jedwab?
Zasada jest prosta. Jedwab suszymy na płasko. W tym celu rozłóż materiał np.: na ręczniku. Możesz również powiesić go na wieszaku. Zdecydowanie unikaj zawieszania go na suszarce, co może powodować zagniecenia. Niekorzystne jest również wystawienie jedwabiu na promienie słoneczne, które są przyczyną żółknięcia.
A co z prasowaniem?
Ubrania z jedwabiu prezentują się elegancko. Zanim jednak je założysz, warto je przeprasować. Jak to zrobić? Najbezpieczniej będzie, jeśli ustawisz najniższą temperaturę żelazka. Ubranie zaś przewróć na lewą stronę. Aby zabezpieczyć materiał, prasuj przez bawełnianą i czystą ściereczkę.
Podsumowanie
Jak prać jedwab? Przede wszystkim kieruj się zaleceniami producenta. Chociaż materiał jest bardzo wytrzymały, niewłaściwa pielęgnacja może go nieodwracalnie zniszczyć. Dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę.