Logo General Fresh
General Fresh 12 listopada 2018 3 min czytania
W pralni

Jak prać kurtkę puchową?

down jackets 1281699 640 6418

Zima za pasem i powoli trzeba szykować się na przymrozki. Jesienne płaszcze mogą już niestety nie zapewnić wystarczającej ilości ciepła. Lada moment sięgniesz do szafy po kurtkę zimową i… niemiło się zaskoczysz. Kurtka puchowa znowu nie wyprana! Na dodatek nie wiesz, jak się do tego zabrać, prawda? Spokojnie, przybywamy z pomocą. Dzięki naszym wskazówkom zimowe pranie stanie się łatwiejsze.

Odpowiednie przygotowanie

Nim zabierzemy się do prania, niezależnie od tego, czy będzie to pranie ręczne lub w pralce, musimy wykonać kilka prostych czynności. Przede wszystkim kurtkę należy opróżnić. Nie możemy pozwolić na to, aby wraz z puchem wyprały się pieniądze czy zużyte bilety. Jeżeli jest to możliwe, powinniśmy również odpiąć kaptur. Ponadto warto zadbać o rzepy i guziki. Powinno się je rozpiąć. Przechodzimy do kolejnego kroku, czyli odpowiedzi na pytanie  jak prać kurtkę puchową?

Jak prać kurtkę puchową  - pranie ręczne

Najpierw powinniśmy rozpiąć suwak. Następnie należy kurtkę namoczyć w letniej wodzie przez minimum pół godziny. Dopiero potem możemy przystąpić do prania zasadniczego. Kurtkę puchową pierze się w maksymalnie 40 stopniach i w proszku przystosowanym do prania puchu. Sama technika prania polega na ugniataniu - zimowe kurtki należy delikatnie ugniatać, ale nie wykręcać. Nie powinniśmy się też zrażać tym, że ciężko je wypłukać. Puch ma to do siebie, że bardzo chłonie wodę, więc czynność płukania należy wielokrotnie powtarzać. 

Jak prać kurtkę puchową - pranie w pralce

W tym wypadku kurtkę należy wywrócić na lewą stronę i koniecznie zapiąć suwak. Powinniśmy o to zadbać, ponieważ w  kurtka zimowa zostaje poddana dużo większej sile niż w przypadku prania ręcznego, a zapięcie zamka ogranicza ruch odzieży w trakcie wirowania. To w efekcie zmniejsza ryzyko uszkodzeń. Pranie należy wykonywać w maksymalnej temperaturze 40 stopni i na trybie do ubrań delikatnych. Trzeba również zrezygnować z płynów zmiękczających, które mogłyby uszkodzić delikatne pierze. Odpowiedni proszek wystarczy. Pamiętajmy też o tym, że kurtki puchowej nie należy prać z innymi ubraniami.

Schnięcie

Kurtka puchowa schnie niestety długo, ale w tym wypadku powinniśmy być cierpliwi. Próby skrócenia tego okresu mogą skończyć się fatalnie. Jeżeli zniszczymy puch, kurtka zimowa straci na elastyczności i grubości. Powinniśmy też zrezygnować z wieszania jej na wieszaku. Wówczas rozciągnie się. Najlepszym wyborem byłoby wysuszenie kurtki puchowej w suszarce na przystosowanym do tego trybie. Gdy jednak nie mamy takiej możliwości, odzienie należy rozłożyć na płaskiej powierzchni i ręcznie rozbić pierz. 

Pranie kurtki puchowej wymaga poświęcenia czasu i cierpliwości, jednak nie powinniśmy się tym przejmować. Bo, gdy zależy nam na odzieniu służącym długie lata, warto zadbać o pierze, które ogrzeje nas przez zimę. 

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 3 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania