Jak prać pościel? Kiedy warto zmienić?
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to, by pościel, jaka się tam znajduje, zapewniała nam komfort i słodkie sny, za każdym razem gdy się nią otulamy. Regularne pranie pościeli jest więc niezbędne nie tylko ze względu na świeżość i wygodę, jaką gwarantuje czysta i pachnąca pościel, ale również z uwagi na higienę. Piękny wygląd i przyjemny zapach to nie wszystko, należy często prać pościel, aby uniknąć alergii, oraz rozwoju bakterii, a co za tym idzie również problemów ze skórą.
Częstotliwość prania pościeli może różnić się od siebie w zależności od potrzeb oraz rodzaju materiału, z którego pościel została uszyta. Różne tkaniny pościelowe wymagają szczególnego traktowania, by móc zachować swoje funkcje i móc służyć nam w niezmienionej formie przez długi czas. Jak w takim razie zaleca się prać pościel? Czy istnieją ogólne zasady odnośnie częstotliwości prania pościeli, a także tego w ilu stopniach prać pościel? Jak można prać różne gatunki pościeli i jaka temperatura prania jest odpowiednia dla poszczególnych tkanin? Tego wszystkiego dowiecie się poniżej!
Podstawowe zasady odnośnie prania pościeli
Zanim przystąpimy do prania pościeli, musimy posegregować nasze pranie i oddzielić pościel od reszty brudnych ubrań i ręczników. Zazwyczaj temperatura prania pościeli jest zbyt wysoka i mogłaby uszkodzić i zdeformować ubrania, dlatego warto je odseparować od siebie. Kolejnym krokiem jest podzielenie pościeli pod względem tkaniny, z której jest uszyta. Różne materiały zachowują się inaczej podczas prania i nie należy łączyć ich z innymi tekstyliami (np. delikatny jedwab z wytrzymałą bawełną, czy lniana pościel, które wymagają innych temperatur, sposobu prania oraz detergentów). Następnie należy posortować pościel kolorystycznie i dobrać do siebie zbliżone barwy tak, by uniknąć zafarbowania. Zawsze warto sprawdzić także zaleceń producenta, w jakiej temperaturze prać pościel, czy jaki program prania pościeli najlepiej wybrać.
Gdy wszystkie powyższe punkty mamy już spełnione, możemy przystąpić do kolejnych kroków, o których nie powinniśmy zapominać, chcąc zachować trwałość naszej pościeli na długi czas. Należy prać (zarówno ręcznie) pościel odwróconą na lewą stronę z zapiętymi guzikami, co zapobiegnie zaplątaniu się pościeli oraz ochroni materiał przed zmechaceniem jak i spraniem koloru. Pościel, która nie zostanie odwrócona, może zostać uszkodzona poprzez obtarcia podczas wirowania, co może powodować blaknięcie pościeli.
Jak często należy wykonywać pranie pościeli?
Pranie pościeli powinno odbywać się regularnie, najlepiej raz na dwa tygodnie. Oczywiście w zależności od potrzeb można prać bieliznę pościelową częściej. Podczas gorących letnich nocy pocimy się znacznie bardziej, przez co częstotliwość zmiany pościeli wzrasta. Podobnie w trakcie choroby, kiedy pościel narażona jest na wilgoć oraz rozmnażanie bakterii. W takiej sytuacji, gdy już dojdziemy do siebie, musimy koniecznie założyć nową pościel, by pozbyć się zarazków i pozostałości po odbytej chorobie.
Ogólnie bielizna pościelowa powinna być zmieniana w zależności od naszych potrzeb. Jeżeli ulegnie zabrudzeniu- musimy ją zmienić na nową, czystą. Ubrudzona lub nieświeża bielizna pościel jest siedliskiem mikroorganizmów (np. roztoczy), które żywią się pozostałościami martwego naskórka gromadzącego się na poszewkach. Jedzenie przekąsek w łóżku oraz zabawy ze swoimi czworonogami, również wpływają niekorzystnie na czystość pościeli, dlatego też jeżeli mamy skłonność do tych czynności, powinniśmy zmieniać pościel znacznie częściej.
W jakiej temperaturze prać pościel ze względu na materiał?
Pościel może być uszyta z różnych materiałów, a jak wiemy, każdy z nich ma inne wymagania odnośnie prania i pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy poszczególne tkaniny, które najczęściej wykorzystuje się do produkcji pościeli. Dzięki naszym poradom dowiecie się jak i czym należy prać pościel z satyny bawełnianej, flaneli, jedwabiu, lnu oraz kory. Zalecenia producenta na metce to jedno, warto również wiedzieć, jak obchodzić się z poszczególnymi rodzajami pościeli, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w postaci uszkodzeń, zafarbowań lub odkształceń.
Pościel bawełniana i z satyny bawełnianej
Pościel bawełnianą lub wykonaną z satyny bawełnianej można prać w przedziale od 40 (satyna bawełniana) do 60 (bawełna) stopni Celsjusza bez używania wybielaczy, które mogą uszkodzić strukturę materiału oraz jej kolor. Jednak z wirowaniem bawełny satynowej, prasowanie może być uciążliwe, w tym celu należy zmniejszyć moc wirowania, lub kompletnie z niego zrezygnować.
Pościel flanelowa
Pościel flanelową można bez problemu prać w pralce automatycznej na dowolnym programie o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Flanela nie jest wymagającym materiałem, należy jedynie pamiętać o tym, by do prania dodać płyn zmiękczający, który nie będzie zbyt intensywny, by nie wpłynąć na kolor pościeli. Można także wyprać ją ręcznie.
Pościel lniana
W tym przypadku pościeli możemy użyć wyższej temperatury (60 stopni), mimo że jest to dość delikatny materiał. Pościel lnianą powinniśmy prać przy użyciu lekkich detergentów i nie stosować płynów do płukania, ponieważ mogą one zniszczyć miękką pościel antyalergiczną.
Pościel z kory
Pranie kory nie jest skomplikowane i z powodzeniem można prać ją w przedziale 40-60 stopni Celsjusza, należy pamiętać o tym, by poddawać jej wirowaniu. Pościel ta nie wymaga prasowania, a to za sprawą specyfiki tkaniny.
Pościel jedwabna
Do prania jedwabiu trzeba się znacznie bardziej przyłożyć. Biorąc pod uwagę to, że jedwab jest szlachetnym i delikatnym materiałem, wymaga specjalnego traktowania. Pościel z jedwabiu najlepiej wyprać ręcznie, a temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni. Jeśli chodzi o detergenty, to najlepiej korzystać z delikatnych dedykowanych środków do prania jedwabiu, które nie uszkodzą jego struktury oraz koloru.