Logo General Fresh
General Fresh 26 sierpnia 2021 4 min czytania
W pralni

Jak prać ręczniki?

Jak20prac20reczniki

Ręcznik to podstawowy element wyposażenia każdej łazienki. Ceni się przede wszystkim ich miękkość, pochłanianie wilgoci i rzecz jasna miły zapach. Tak się składa, że te cechy zależne są głównie od tego, w jaki sposób ręczniki są prane.

Chodzi o rodzaj preparatu piorącego oraz o formę prania. Wiele też zależy od tego, z jakiej tkaniny wykonany jest ręcznik. W tym artykule podpowiemy Wam, jak podejmować się prania ręczników, by uwydatnić ich walory.

Jak często prać ręczniki?

Pierwsze pranie ręczników powinno odbyć się od razu po ich zakupie. Dlaczego? Otóż modele, które znajdują się w sklepie, a przed tym są transportowane, pokryte są specjalną, antybakteryjną powłoką chemiczną.

Otóż bezwzględnie należy się jej pozbyć zaraz po zakupie. Nierzadko też taki ręcznik znajdując się na wystawie sklepowej, zabrudził się, czy to przez dotykanie go przez innych klientów, czy to przez inne czynniki zewnętrzne.

Częstotliwość prania ręczników uzależniona jest także od poziomu wilgotności panującego w łazience. Im mniejsza jest łazienka, tym łatwiej w niej o wilgoć i tym szybciej ręczniki będą się brudzić, gromadzić w sobie drobnoustroje i brzydko pachnieć. Wtedy warto prać je nawet raz w tygodniu.

Z inną częstotliwością prane są ręczniki stosowane do całego ciała po myciu, a z jeszcze inną ręczniki służące do wycierania rąk. Te drugie powinno prać się częściej.

Pranie ręczników – w jakiej temperaturze?

Temperatura prania ręczników jest bardzo ważnym zagadnieniem. Jeśli w pralce ustawimy zbyt wysoką temperaturę, to tkanina ręcznika może się zniszczyć, natomiast jeśli wybierzemy zbyt małą, to pranie może okazać się nieskuteczne.

Informację o najlepszej temperaturze do prania dla ręczników można znaleźć na ich metce. Zwyczajowo ręczniki pierze się wybierając temperaturę prania w przedziale 40°-60°.

Jak prać ręczniki? Jakie stosować środki chemiczne?

Na metce ręcznika poza informacją o temperaturze prania znajduje się także wskazówka dotycząca ilości środka czyszczącego, który powinien być przeznaczony do uprania tego rodzaju tkaniny.

Rodzaj proszku lub płynu, tak jak w przypadku innych tekstyliów, powinien być uzależniony od koloru danego ręcznika. Płyny i proszki do prania przeznaczone są do tkanin białych, czarnych lub kolorowych. Polecamy m.in. proszki do prania Splash.

Dostępne są w dwóch wariantach – White oraz Color – skutecznie pozbywają się brudu z tkanin i jednocześnie nadają im miękkość oraz ładny zapach. Używając tych preparatów, nie trzeba korzystać z dodatkowych wybielaczy lub zmiękczaczy tkanin. Ich stosowanie może sprawić, że ręcznik nie będzie dobrze wchłaniał wody.

Czy ręczniki należy prać osobno?

Ładując komorę pralki rzeczami do prania, miesza się ze sobą różne rodzaje odzieży. Jednak nie zaleca się łączyć ręczników z ubraniami. Ręczniki mają bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego ze względów higienicznych dobrze jest, gdy są prane osobno.

Jak powinno się przechowywać ręczniki w łazience?

W przestrzeni łazienki przede wszystkim powinno być miejsce na rozwieszenie ręczników w celu ich wysuszenia oraz na powieszenie ich w niewielkiej odległości od kabiny prysznicowej lub wanny.

Jako że są one bardzo często używane, muszą mieć czas na to, by dobrze wyschnąć. Dlatego wielu domowników wiesza je na grzejnikach.

W wielu łazienkach znajdują się także specjalne szafki, w których gromadzone są świeże i czyste ręczniki.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania