Logo General Fresh
General Fresh 16 grudnia 2022 4 min czytania
W pralni

Jak prać syntetyki?

syntetyki

Pranie syntetyczne to program, z którego korzystasz najczęściej? Dowiedz się, czym się on charakteryzuje. Czym są syntetyki i jakie mają właściwości? Czy wiesz, jak o nie dbać, aby służyły Ci jak najdłużej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Syntetyki - co to?

Najprawdopodobniej pranie syntetyczne, to najczęściej wybierany przez Ciebie program prania. Skąd to wiemy? Z uwagi na to, jak powszechny jest ten materiał. Zacznijmy jednak od początku. Co to są syntetyki?

Syntetyki to sztuczne materiały, z których wykonywany jest szereg ubrań, dodatków czy dekoracji. Warto tutaj wspomnieć: sukienki, bluzki, koszulek, spodnie, rajstopy zasłony, poduszki, obrusy czy zasłony.

Tkaniny syntetyczne cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów na całym świecie. Na ich korzyść przemawia cena. Niestety za nią nie idzie trwałość ubrań. Syntetyki mają też złą sławę i przypisuje się im przyczynę nadprodukcji odzieży i zaśmiecania środowiska.

Nie można jednak odmówić im kilku zalet, jakimi mogą się pochwali. Pranie materiałów syntetycznych nie jest bowiem trudne. Ubrania wykonane ze sztucznych tkanin są odporne na wysoką temperaturę. Niestraszne są im również wysokie obroty. Trzeba jednak pamiętać, że wirowanie może przyczynić się do ich gniecenia, co może wymusić na nas prasowanie.

Tkaniny syntetyczne - przykłady

Skąd wiedzieć, czy Twoje ubrania są wykonane z syntetyków? Najlepiej sprawdź ich skład. Do tkanin syntetycznych należą:

  • wiskoza

  • akryl

  • poliester

  • nylon

Może się również zdarzyć, że ubranie zawiera domieszkę syntetyczną w większej lub mniejszej części. W zależności od zaleceń producenta na metce warto dostosować program prania.

Pranie syntetyczne - co to? Najważniejsze zasady

Przejdźmy zatem do głównego tematu. Czym charakteryzuje się syntetyczne pranie? W pralce znajdziesz wiele programów, których wybór nie powinien być przypadkowy. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Program pranie syntetyczne oznacza najczęściej pranie w wysokiej temperaturze - od 40 do 60 stopni Celsjusza. To, jaką temperaturę wybrać, zależy od stopnia zabrudzenia materiału i zaleceń producenta. Im jest ona wyższa, tym łatwiej usuniesz uporczywe plamy. Z drugiej strony jednak, spójrz na metkę. Znajdziesz na niej zalecaną najwyższą zalecaną temperaturę prania. Nie przekraczaj jej, aby nie uszkodzić swoich ulubionych ubrań.

Obroty pralki zaś powinny być ustawione na co najmniej 600 obrotów. Oczywiście, stopień wirowanie można wybrać ręcznie. Pamiętaj jednak, że duża ilość obrotów może spowodować trwałe gniecenie się materiału. 

Segregacja to podstawa

Wiesz, już czym charakteryzuje się syntetyczne pranie. Zanim jednak włączysz pralkę, zadbaj o odpowiednią segregację. Warto nie tylko oddzielić ubrania kolorowe od białych. Nie należy bowiem łączyć tekstyliów (np.: zasłony) z ubraniami. Zwróć również uwagę na to, aby prać razem te rzeczy, które są z tych samych materiałów i mają podobne zalecenia producenta. 

Kolejną kwestią jest załadunek bębna pralki. Nie wystarczy wrzucić wszystkiego i włączyć urządzenie. Aby uniknąć przecierania się materiałów, nie przekraczaj 40-50% wsadu. Dzięki temu masz pewność, że ubrania się nie zniszczą, a do tego dokładnie się wypiorą.

Jak robić pranie syntetyczne? Wybierz odpowiednie detergenty

Nie ma co ukrywać. Pralka nie wykona całej pracy. W tym celu potrzebuje detergentów. Podstawą jest oczywiście proszek do prania. Pamiętaj, aby w przypadku białych kolorów, użyć proszku do prania białego. W pozostałych przypadkach doskonale sprawdzi się proszek do prania kolorowego.

W przypadku trudnych zabrudzeń sięgnij po odplamiacz do tkanin syntetycznych. Pomoże Ci on wtedy, kiedy sam proszek nie da rady. Warto wybrać taki produkt, który nie zawiera chloru i może być stosowany zarówno do białych, jak i kolorowych ubrań. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przekonał Cię, że wybór programu w pralce automatycznej ma znaczenie i wiesz już, jak prać syntetyki. Pamiętaj, że nie wszystko zależy od materiału. Temperatura prania, ilość obrotów oraz wybrane detergenty wpływają na stan Twoich ubrań. Warto zadbać o ich trwałość.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 4 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania