Jak prasować rękawy koszuli?
Prasowanie koszuli to dla Ciebie droga przez mękę? Dla wielu osób żelazko to najmniej lubiany przedmiot w domu. Znając jednak najważniejsze zasady, możesz sobie ułatwić i skrócić pracę.
Dowiedz się, jak prasować rękawy koszuli w prosty i szybki sposób. Zapomnij o niepożądanych kantach czy zagnieceniach. Wyprasuj koszulę w kilka minut.
Zanim sięgniesz po żelazko
Warto pamiętać o kilku rzeczach, zanim zaczniesz prasować. Niestety bez nich Twoja praca może pójść na marne. W najgorszym wypadku możesz zniszczyć swoje ubranie. O czym trzeba wiedzieć?
Przede wszystkim koszula przed prasowaniem powinna być delikatnie zwilżona. Jeśli nie prasujesz ubrań generatorem pary, skrop je delikatnie wodą. Dzięki temu tkanina łatwiej podda się działaniu żelazka i szybciej usuniesz wszelkie zagniecenia.
Nie zapominaj także o tym, aby nie prasować brudnych koszul. Nawet jeśli są niedawno wyprane, upewnij się, czy zabrudzenia zostały usunięte. Jeśli nie, warto powtórzyć pranie. Przydać się może nie tylko sam proszek do prania, ale również odplamiacz do tkanin. Dzięki temu unikniesz tego, że plama zostanie utrwalona na tkaninie.
Od czego zacząć prasowanie koszuli?
Jeszcze przed nagrzaniem się żelazka, rozepnij guziki i wyjmij fiszbiny z kołnierzyka. Jeśli koszula jest wykonana z ciemnego materiału, podłóż pod nią ściereczkę bawełnianą. Uchroni ona tkaninę przed niekorzystnym efektem błyszczenia.
Kolejność ma znaczenie. Zanim wyprasujesz rękawy koszuli, zacznij od kołnierzyka i mankietów. Dlaczego? Ponieważ są one dość sztywne. Tym samym nie będą one gniotły się podczas dalszego prasowania. Nie trzeba zatem czekać z nimi na sam koniec.
Zwróć uwagę na to, że takie elementy jak kołnierzyki i mankiety składają się z kilku warstw materiałów. W takim przypadku rozpocznij prasowanie od wewnętrznej strony, a następnie przejdź do zewnętrznej. Staraj się prowadzić żelazko od brzegów do środka.
Prasowanie rękawów koszuli
Kolejny krok jest kluczowy. Bardzo często dochodzi podczas niego do błędów. Chodzi o prasowanie rękawów koszuli. Dla wielu osób jest to najmniej przyjemna czynność. Łatwo bowiem o niepożądane kanty, które są postrzegane jako błąd. Jeśli do tej pory zdarzało Ci się zaprasowywać w kant, spróbuj tym razem inaczej. Zobaczysz, że efekt będzie estetyczniejszy, a samo prasowanie – prostsze.
Jak prasować rękawy koszuli? Zacznijmy od tego, aby ułożyć je wzdłuż szwu, który delikatnie zaprasowujemy, co zapobiegnie tworzeniu się kantów. Staraj się poruszać żelazkiem od łokcia do ramienia i z powrotem do mankietów.
Zwróć szczególną uwagę na miejsca, gdzie rękaw łączy się z mankietami ramionami. To właśnie tam szybko tworzą się zagniecenia, które wyglądają później niedbale. Aby ich uniknąć, zaprasuj je precyzyjnie czubkiem żelazka.
O czym warto pamiętać?
Kiedy prasowanie rękawów nie kryje już przed Tobą tajemnic, możesz popracować nad resztą koszuli. Jej przód oraz tył nie powinny sprawić Ci problemów. Pamiętaj, aby rozpocząć od wyprasowania kieszonek. Podobnie jak w poprzednim przypadku, czubek żelazka pozwoli Ci zachować precyzję.
Zarówno przednią, jak i tylną część koszuli możesz prasować na całej szerokości deski. Postaraj się naciągnąć na nią materiał, aby ułatwić sobie tę czynność. Nie zapomnij także o drobnych elementach jak guziki. Składają się one z kilku warstw materiału, dlatego należy je wyprasować po obu stronach. Podobnie jest z karczkiem. Przesuwaj żelazko od środka do ramion. Okolice szwów wyprasuj zaś czubkiem.
Kiedy koszula jest już wyprasowana, ostatnie, czego chcesz, to jej ponowne pogniecenie się w szafie. Zanim zatem odłożysz ją na miejsce, poczekaj, aż całkowicie wyschnie. W tym czasie możesz ją powiesić na wieszaku i zapiąć na kilka guzików. Już po chwili możesz ją schować do garderoby lub założyć na siebie.
Podsumowanie
Koszula to podstawa eleganckiego ubioru. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na spotkanie biznesowe, czy towarzyskie, warto, aby była ona wyprasowana. W końcu świadczy ona o Twojej kulturze. Wiesz już, jak prasować rękawy koszuli. Nie pozostaje Ci zatem nic innego jak sięgnięcie po żelazko i przygotowanie się do wyjścia.