19 Czerwca 2020

Jak przygotować dom przed wyjazdem?

Wakacje rządzą się swoimi prawami, ale aby się smutno nie rozczarować po powrocie, trzeba najpierw odpowiednio przygotować dom przed wyjazdem. No właśnie, o czym należy pamiętać? Przygotowaliśmy specjalną listę, która pomoże Ci w dopilnowaniu wszystkiego.

Przygotowanie domu przed wyjazdem

1. Opróżnij lodówkę

Ten, kto nie wrócił z wycieczki i nie zastał w lodówce obcej kultury, nie wie, z jak dużym rozczarowaniem się to wiąże. I dobrze. Jeśli chcesz uniknąć poznania tego nieprzyjemnego zapachu i szorowania lodówki, pamiętaj o jej opróżnieniu. Przed wyjazdem postaraj się zjeść wszystko, co może się zepsuć. Możesz też część jedzenia zamrozić lub po prostu oddać rodzinie/znajomym.

2. Wyłącz wszystkie urządzenia

Chociaż urządzenia w trybie czuwania nie pobierają bardzo dużo energii, to wciąż energia, za którą płacisz. Jeśli chcesz należycie przygotować dom przed wyjazdem, wyłącz wszystkie elektryczne urządzenia poza tymi niezbędnymi (jak lodówka czy zamrażarka).

3. Zakręć gaz

Jeśli w Twoim domu znajduje się instalacja gazowa, nie zapomnij o jej wyłączeniu. W ten sposób będziesz mieć pewność, że pod Twoją nieobecność nie wydarzy się nic złego.

4. Zakręć wodę

Awaria związana z instalacją wodną jest jedną z najkosztowniejszych i najbardziej problematycznych. Już zwykłe kapanie z kranu da się we znaki, a co dopiero zalanie sąsiadów. To ostatnia rzecz, którą chcesz się martwić podczas wyjazdu, dlatego pamiętaj: zakręć wodę!

5. Poproś kogoś o czuwanie nad mieszkaniem

Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, postaraj się o tym kogoś poinformować. Dobrze, aby sąsiad lub ktoś z rodziny doglądał mieszkania np. sprawdzał, czy ktoś się wokół nie kręci, czy wszystko jest zamknięte itp. Dzięki temu będziesz czuć większy spokój.

6. Zadbaj o kwiaty

Posiadasz w domu jakieś rośliny? W takim razie przed wyjazdem nie zapomnij i o nich! Wakacje dłuższe niż 3-4 dni mogą się skończyć fatalnie dla niektórych roślin, dlatego zadbaj o odpowiednie nawodnienie (np. dzięki specjalnym systemom) lub po prostu poproś kogoś bliskiego o podlanie kwiatów w czasie Twojej nieobecności.

7. Zamknij wszystkie okna

Otwarte okno na czas wyjazdu to same problemy. Jest zachętą dla złodziei, może doprowadzić  do nagrzania się mieszkania, a jeśli przyjdzie ulewny deszcz, wilgoć może dostać się do środka. Przed wyjazdem postaraj się zamknąć okna i zasłonić je.

8. Wyłącz ogrzewanie

System grzewczy nie musi działać, kiedy nikogo nie ma w domu. Wyłączając go, zabezpieczysz się przed problemami.

9. Wyrzuć śmieci

Śmieci, zwłaszcza te bio, mają to do siebie, że po jakimś czasie zaczynają nieładnie pachnieć. Jeśli zapomnisz ich wyrzucić przed wyjazdem, po powrocie możesz mieć bardzo nieprzyjemną niespodziankę. Lepiej pozbądź się śmieci, jeszcze nim zamkniesz dom na cztery spusty!

10. Posprzątaj

Chociaż w trakcie pakowania łatwo o zrobienie bałaganu, to warto przed wyjazdem posprzątać. Dlaczego? Powrót do mieszkania, w którym panuje nieład, to nic miłego. Sprawi, że będziemy bardziej przygnębieni końcem wakacji. Aby tego uniknąć, wytrzyj kurze przed wyjazdem i odłóż wszystko na swoje miejsce. Przydatne i skuteczne akcesoria jak zwykle zapewni Ci General Fresh.