Logo General Fresh
General Fresh 19 września 2022 4 min czytania
W pralni

Jak przywrócić miękkość i puszystość ręcznikom?

jak przywrocic miekkosc recznikom

Twoje ręczniki stają się szorstkie po kilku praniach? Przyczyna może leżeć w pielęgnacji. Dowiedz się, jak o nie dbać na co dzień. Jak przywrócić miękkość i pustość ręcznikom? Przekonaj się, że to nie jest takie trudne.

Pamiętaj o tym, zanim użyjesz ręcznika

Jak to się dzieje, że w sklepie każdy ręcznik wydaje się miękki i puszysty? Jak się okazuje, producenci mają na to swoje sztuczki takie jak pokrycie materiału warstwą ochronną. Używane są do tego specjalne środki, które należy usunąć podczas prania. Dlatego nie zaleca się, aby używać ręczników od razu po zakupie.

Jak prać ręczniki, aby przywrócić ich miękkość?

Prawda jest taka, że powodem, dla którego materiał staje się szorstki, jest nieodpowiednia pielęgnacja. Pora zatem na rachunek sumienia. Jak przywrócić miękkość i puszystość ręcznikom? Powiedzmy kilka słów o praniu.

Odpowiednia temperatura

Wiele osób myśli, że pranie w wysokich temperaturach to recepta na wszystko. Tak jednak nie jest. Niewłaściwy cykl prania może zniszczyć nie tylko ręczniki, ale także inne ubrania. W jakiej temperaturze zatem należy prać? Kieruj się oznaczeniami producenta. Najczęściej jest to 60-90 stopni Celsjusza.

Zwróć uwagę na to, czy Twoja pralka posiada dedykowany program. Dzięki temu urządzenie dostosowuje swoją pracę do rodzaju załadunku.

Nie przesadzaj z detergentami

Nie bez znaczenia jest również ilość detergentów. Wsypując proszek do prania, nie przesadzaj z jego ilością. Jego nadmiar może się nie wypłukać. Co więcej, odbierze on tkaninom puszystość i chłonność.

Nie zapełniaj bębna pralki

Ta zasada nie dotyczy tylko prania ręczników. Kiedy bęben jest przepełniony, nie ma mowy o dokładnym praniu. W takich sytuacjach plamy się nie spiorą, a na tkaninach pozostanie osad z proszku lub płynu. Optymalny załadunek pralki to połowa bębna.

Nie pierz ręczników z ubraniami

Kolejnym grzeszkiem na liście jest pranie ręczników z innymi ubraniami. Segregacja pozwoli Ci oddzielić materiały, które potrzebują dedykowanego programu. Co więcej, nie zapominaj o tym, że ręczniki potrafią sporo ważyć, kiedy są mokre. Jak już pisaliśmy, przeładowana pralka sprawia, że pranie jest mniej skuteczne.

Suszenie ma znaczenie

Istotną kwestią tego, jak przywrócić miękkość ręcznikom jest suszenie. Zbyt duża ilość obrotów może uszkodzić materiał. Wybieraj zatem programy z nie więcej niż 1000 obrotami. W innym razie ręczniki nie posłużą Ci długo.

Po skończonym praniu zaś strzepnij je, aby uniknąć zagnieceń włókien. Następnie rozwieś równomiernie na suszarce, aby materiał mógł do końca wyschnąć. Unikaj nasłonecznionych miejsc, które mogą spowodować wypłowienie materiału.

Co z prasowaniem? Zdecydowanie jest to zły pomysł. Chociaż żelazko przyśpieszy schnięcie ręcznika, negatywnie wpłynie na jego strukturę. W efekcie stanie się on mniej chłonny  i puszysty.

Nie bez znaczenia jest też używanie ręczników na co dzień. Zwróć uwagę na to, aby rozwiesić je równomiernie po każdym użyciu. Pod żadnym pozorem nie wrzucaj ich do kosza na pranie, kiedy są  jeszcze wilgotne. Sprzyja to powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i rozwojowi bakterii.

Zadbaj o pralkę

Pranie praniem, ale sama pralka także jest istotna. Jeśli nie działa prawidłowo, na nic zdadzą się nasze sposoby na to, jak przywrócić miękkość i puszystość ręcznikom. O czym musisz pamiętać?

Zacznijmy od tego, że urządzenie wymaga regularnego czyszczenia. Każdy cykl prania powoduje bowiem, że we wnętrzu osadzają zanieczyszczenia, które przechodzą na następne ubrania.

Aby cieszyć się czystymi i miłymi  w dotyku ręcznikami, należy czyścić pralkę raz na miesiąc. W tym celu możesz użyć dedykowanych płynów do czyszczenia pralek. Nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również zwalczają kamień i rdzę. Dzięki temu urządzenie może służyć Ci jak najdłużej.

Podsumowanie

Możesz cieszyć się miękkimi i pachnącymi ręcznikami przez cały czas. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja. Warto o nią zadbać nie tylko podczas prania. Znaczenie ma bowiem także to, jak używasz na co dzień ręczników. W ten sposób mogą pozostać puszyste i chłonne na dłużej.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 4 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania