Logo General Fresh
General Fresh 26 kwietnia 2023 5 min czytania
W domu

Jak skutecznie utrzymać porządek, posiadając psa i kota?

pies20i20kot

Zwierzęta domowe to nasi najlepsi przyjaciele. W warunkach domowych hodować można różnorodne gatunki - psy, koty, świnki morskie, chomiki syryjskie oraz egzotyczne zwierzęta, takie jak papużki faliste czy węże. Ogromną popularnością wśród gatunków zwierząt domowych cieszą się jednak głównie psy i koty. Decydując się na ich posiadanie, należy pamiętać jednak o tym, aby zapewnić im odpowiednie warunki, sprzyjające równocześnie utrzymaniu domowego porządku. Jak zadbać o czystość w domu, posiadając psa i kota?

Duże i małe zwierzęta domowe, a porządek

Zwierzęta, hodowane w domowych warunkach, to niemałe wyzwanie w kontekście czystości i dbania o porządek. Sporo bałaganu mogą narobić zarówno popularne zwierzęta domowe (pies, kot), jak i zwierzęta egzotyczne np. papużka falista. Tego typu egzotyczne zwierzę, choć zwykle zamykane jest w klatce, często przegryza jej pręty i wywraca dom do góry nogami. O czym nie należy zapominać, decydując się na hodowanie domowych lub egzotycznych zwierząt?

Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że zwierzątko w domu to tak naprawdę Twój nowy domownik. Tak jak człowiek, będzie zatem zostawiał po sobie ślady, co jest zupełnie naturalne. Musisz wziąć zatem pod uwagę fakt, że na Twojej podłodze czy kanapie będą pojawiać się kłębki sierści. Nie jest to nic złego - ludziom też czasem wypadają włosy. Charakterystyczny będzie również zapach psa w domu oraz woń, jaką wydziela kot. Jeśli będą Ci one bardzo przeszkadzać, możesz użyć odświeżaczy powietrza.

Oprócz tego, nie zapominaj o tym, że takie zwierzęta domowe, jak pies i kot, potrzebują wyjść na świeże powietrze. Ze względu na to, że zwierzaki w przeciwieństwie do ludzi nie zakładają butów, ich łapki będą brudne (zwłaszcza w deszczowe dni), przez co po powrocie do domu będą zostawiać ślady na podłodze. Poniżej przedstawiamy sposoby, które pomogą Ci zadbać o czyste mieszkanie ze zwierzętami.

Zwierzę domowe - jak pozbyć się sierści i plam z mebli wypoczynkowych?

Pies i kot to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka. Może być również ulubionym towarzyszem zabaw. Może jednak także pozostawiać po sobie nadmiar sierści. Jak poradzić sobie z sierścią zwierzaka na ulubionym wypoczynku?

W tym przypadku doskonale sprawdzi się szczotka do ubrań lub specjalna rolka, której samoprzylepna powierzchnia skutecznie usunie nadmiar sierści z materiałowych mebli. W usuwaniu sierści pomocny będzie również odkurzacz. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie gumowych lub lateksowych rękawiczek. Wystarczy je założyć, zmoczyć wodą i przejechać po powierzchni kanapy.

Z różnorodnymi plamami, pozostawianymi przez zwierzęta domowe na meblach wypoczynkowych, świetnie poradzą sobie natomiast specjalne środki czyszczące. Przykładem może być specjalistyczna pianka czyszcząca do tapicerki i dywanów. Poradzi sobie ona również z zabrudzeniami, jakie pozostawić może egzotyczne zwierzę domowe.

Pies i spacer na świeżym powietrzu - jak zadbać o czystą podłogę?

Psy to najpopularniejsze zwierzęta domowe. Pamiętaj o tym, że ich niektóre gatunki (zwłaszcza rasy duże) potrzebują dużej przestrzeni. Odpowiedni wybieg zapewnią im bez wątpienia długie spacery. Po powrocie z nich łapki psa mogą być brudne. Co zatem zrobić, aby brud nie rozniósł się po całym domu?

Bardzo ważne jest przede wszystkim przyzwyczajanie zwierzęcia (najlepiej od samego początku) do tego, że po spacerze czyszczone są jego łapki. Dzięki temu po powrocie do domu nie będzie on od razu biegał po całym mieszkaniu, a poczeka a to, aż oczyścisz jego łapki (np. z błota). Do wycierania psich łapek świetnie sprawdzi się natomiast ściereczka z mikrofibry.

Kot w mieszkaniu - o czym musisz pamiętać, jeśli zależy Ci na porządku?

Hodując koty, pamiętaj o tym, że ich usposobienie nieco różni się od pozostałych domowych zwierząt. Przede wszystkim, prowadzą one nocny tryb życia. Z tego powodu zadbaj o to, aby zapewnić swojemu kociemu przyjacielowi odpowiednie warunki - powinien on np. móc wychodzić z domu o dowolnych porach dnia i nocy. Jak jeszcze zadbać o swojego ulubieńca?

W domowych warunkach zapewnij mu kuwetę, w której będzie mógł załatwić swoje fizjologiczne potrzeby. Kupisz ją w każdym sklepie zoologicznym. Najlepiej postaw ją niedaleko łazienki. W ten sposób łatwiejsze będzie wymienianie jej zawartości, a w związku z tym - dbanie o porządek.

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania