27 Czerwca 2018

Jak spakować walizkę na wakacje?

Nareszcie wakacje! Wreszcie można spakować walizkę i jechać na zasłużony odpoczynek. A czy zastanawiałeś się już, co zabierzesz na wyjazd? Jeśli nie spakujesz niezbędnych rzeczy, zamiast relaksu czeka Cię stres i frustracja, a może i nieplanowane wydatki. Jeśli z kolei zabierzesz ich za dużo, możesz zapomnieć o jednej walizce, a w przypadku lotu samolotem przyjdzie Ci płacić za nadbagaż.

Jak zatem spakować walizkę na wakacje? Oto kilka podpowiedzi.

1. Przygotuj listę
Wydaje Ci się, że Twoja pamięć jest niezawodna? Nie kwestionujemy tego! Ale przygotowanie listy nie tylko ustrzeże Cię przed zapominalstwem, ale również pomoże dobrać odpowiedni rozmiar walizki i pozwoli uniknąć chaosu podczas przygotowań. Sporządzanie listy warto rozpocząć już na kilka dni przed terminem pakowania się. Dobrym sposobem jest zrobienie jej w formie notatki w telefonie, bo ten niemal zawsze masz pod ręką, więc szybko możesz zanotować, co zabrać, kiedy tylko przyjdzie Ci coś do głowy. Listę podziel na dwie kategorie: rzeczy niezbędne i takie, które zabierzesz, jeśli wystarczy Ci miejsca.

2. Wybór walizki
Nie da się ukryć, że wybór walizki zależy zarówno od miejsca, w jakie jedziesz, jak i od czasu, który masz spędzić poza domem. Jeśli planujesz wypad do ekskluzywnego SPA, zabierz ze sobą zgrabną walizkę na kółkach. Jeśli jednak Twoim celem jest trekking po górach, zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie mocny i praktyczny plecak.

3. Najważniejsze trzymaj zawsze przy sobie
Bilety, potwierdzenia rezerwacji i karty pokładowe, podobnie jak dokumenty osobiste i portfel, najlepiej mieć zawsze przy sobie. Raz, że są wtedy bezpieczniejsze, a dwa, że możesz je szybko wyciągać i schować w razie potrzeby – bez stresu i marnowania czasu na szukanie. Nie trzymaj ich jednak w kieszeniach odzieży. Warto zainwestować w niewielką torbę przez ramię lub tak zwaną nerkę. Dbaj, aby zawsze trzymać je bardziej z przodu niż na plecach.

4. Strategia odzieżowa
Mając na względzie to, gdzie wyjeżdżasz i jak długo ma trwać cała wycieczka, przemyśl, jakie ubrania musisz ze sobą zabrać i czy będziesz mieć możliwość skorzystania z pralni. Jeśli tak – świetnie! Zdecydowanie nie warto zabierać więcej ubrań, niż to niezbędne. Doskonałym sposobem na zapanowanie nad odzieżą jest przygotowanie zestawu na każdą z prawdopodobnych wersji pogodowych i zapakowanie ich w osobne torebki próżniowe. Oszczędzasz nie tylko miejsce, ale i czas podczas rozpakowywania (a przy okazji unikasz bałaganu w walizce). Miej jedną-dwie pary zapasowych koszulek i bielizny, ale nie ulegaj pokusie tysiąca wersji stylizacyjnych – nie zdążysz ich wykorzystać, a tylko zmarnujesz przestrzeń w walizce. Podobnie jest z obuwiem. Pamiętaj, że nowe buty na wakacjach mogą przysporzyć Ci bólu, więc najlepiej zabrać te sprawdzone i wygodne. Dla pełnego wykorzystania przestrzeni, do ich wnętrza możesz włożyć ściśle zrolowane skarpetki.

5. Minimalizm jest cenny
Zamiast dźwigać pełne opakowania niezbędnych kosmetyków i martwić się, co uda Ci się spakować, skoro kosmetyczka zajmuje tyle miejsca, lepiej zainwestować w zakup małych turystycznych pojemników na kosmetyki. Kosztują naprawdę niewiele, a możesz je wykorzystać wielokrotnie.

6. Od największych do najmniejszych
Aby w pełni wykorzystać możliwości walizki, zadbaj aby zagospodarować całą przestrzeń. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować prosty i niemal intuicyjny schemat. Na samo dno zapakuj przedmioty, które są najcięższe i największe, a dalej układaj coraz lżejsze i mniejsze. Na koniec wypełnij luki i powstałe zagłębienia.

7. Przezornie, czyli „tak na wszelki wypadek”
Jeśli przy pakowaniu walizki okaże się, że wbrew początkowemu założeniu nie możesz zmieścić wszystkich rzeczy, pora zastanowić się, czy aby do kategorii „niezbędne” nie wkradły się pozycje z „ewentualnie”. Co prawda, „przezorny zawsze ubezpieczony”, ale czy naprawdę wszystko musisz mieć przy sobie? Sprawdź, które z rzeczy „na wszelki wypadek” możesz bez przepłacania zakupić na miejscu, jeśli już ten "wypadek" się przydarzy i wyjmij je. A może trzeba wybrać jednak nieco większą walizkę lub staranniej poskładać odzież i mocniej odcisnąć powietrze z torebek?

8. Oznacz walizkę
Na koniec ważna wskazówka. Oznacz swoją walizkę tak, abyś zawsze mógł ją szybko rozpoznać. Na wypadek zagubienia, w trwały sposób umieść na walizce swoje imię, nazwisko i numer telefonu. Jeśli chcesz uniknąć ewentualnego pomylenia z łudząco podobnym bagażem, możesz przyczepić do swojej jakiś charakterystyczne breloczek.

A zatem – życzymy Ci udanego pakowania i jeszcze bardziej udanego wypoczynku!