Logo General Fresh
General Fresh 18 lutego 2019 3 min czytania
W pralni

Jak suszyć pranie?

zrzut ekranu 2019 02 18 o 143942 6437

Jak suszyć pranie, żeby ładnie pachniało i nie przysparzało problemów domownikom? Niewielkie mieszkania sprawiają, że suszenie prania to nie lada wyzwanie. Na dodatek mało kto zdaje sobie sprawę z konsekwencji nieprawidłowego suszenia. Jak suszyć pranie i czemu warto robić to dobrze?

Skutki nieprawidłowego suszenia prania

Mokre pranie znacznie zwiększa wilgotność powietrza w domu, a są to idealne warunki do rozwoju licznych mikroorganizmów, np. roztoczy. Ich obecność sprzyja natomiast rozwojowi alergii czy problemom z układem oddechowym. Naukowcy twierdzą, że ma to też wpływ na katar sienny oraz zmiany skórne. Podczas suszenia prania warto rozszczelnić okna, o ile pozwala na to temperatura na zewnątrz. Pamiętaj, jeśli dbasz o szybsze suszenie, minimalizujesz ryzyko pleśni oraz ograniczasz występowanie alergenów. Jak suszyć pranie?

Wyciśnij ubrania

Zanim przystąpisz do suszenia prania, musisz maksymalnie pozbyć się wilgoci. Warto więc wykręcić i wycisnąć ubrania. Jest to ważny krok, zwłaszcza gdy posiadasz starszą pralkę, która słabo odsącza wodę. Dzięki temu pranie wyschnie szybciej.

Zachowaj odstęp

Jak suszyć pranie? Na pewno nie należy go ciasno wieszać. Każde ubranie powinno wisieć osobno i nie opierać się na innym. Dostęp powietrza sprawia, że pranie nie chłonie wilgoci od reszty ubrań, a w efekcie szybciej schnie.

Suszenie na płasko

Delikatne materiały, takie jak wełna czy kaszmir wymagają suszenia na płasko. Jak to zrobić? Na czystym i suchym ręczniku układamy delikatnie odciśniete z nadmiaru wody ubranie. 

Suszenie na wieszaku

Koszule i kurtki należy suszyć na wieszaku. Po wyschnięciu możemy od razu umieścić ubrania w szafie. 

Zadbaj o zapach

Wiele osób nie ma osobnego pomieszczenia do suszenia prania. Dlatego warto jest zadbać o zapach. Jeśli użyjesz dobrego proszku do prania, np. Splash General Fresh, przyjemny zapach będzie się unosił po pokoju wraz z parującą wilgocią. To prosty sposób na umilenie sobie procesu suszenia.

Technologia może pomóc

A suszarka elektryczna? Jest to jedna z odpowiedzi na to, jak suszyć pranie i nie narażać mieszkania na wilgoć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre materiały bardzo źle znoszą takie suszenie. Dodatkowo jest to kolejny sprzęt, który wymaga zagospodarowania miejsca, więc nie sprawdzi się w małych domach.

To w końcu jak suszyć pranie? Przede wszystkim rozsądnie. Pierz tylko tyle rzeczy, ile zmieści się na suszarce. Nie upychaj mokrego prania i nie “duś go”. Zwróć uwagę na dostęp powietrza; pomieszczenie z praniem warto porządnie wywietrzyć.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 3 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania