Logo General Fresh
General Fresh 19 sierpnia 2022 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak szybko się pozbyć mrówek z domu?

jak pozbyc sie mrowek z domu

Odpowiadają one za roznoszenie nasion i porządkowanie lasu. Kiedy jednak pojawiają się w domu, oznaczają kłopoty. Mrówki szukają u Ciebie pożywienia i bezpiecznego miejsca do założenia kolonii. Jeśli temu nie zaradzisz, problem będzie narastał. Jak szybko pozbyć się mrówek z domu? Dowiedz się tego z naszego poradnika.

Skąd się biorą mrówki w domu?

Mali goście w domu nie zawsze są mile widziani. Jeśli mieszkasz na parterze lub w domu jednorodzinnym, grożą Ci niespodziewane odwiedziny. Mowa oczywiście o mrówkach. Chociaż pełnią one ważną funkcję w przyrodzie, czasami zaglądają do naszych domów. Dlaczego?

Przyczyna jest prozaiczna. Chodzi o jedzenie. Jeśli wyczują zapach żywności, potrafią prześlizgnąć się przez szczeliny, nieszczelne okna czy drzwi. Co więcej, niektóre z nich (np.: faraonki) mogą założyć kolonię w mieszkaniu.

Resztki jedzenia to główna przyczyna, dla której masz niezapowiedzianych gości. Jak szybko się pozbyć mrówek z domu? Są na to sposoby. Omówimy je w dalszej części artykułu.

Domowe sposoby na to, jak szybko pozbyć się mrówek

Zacznij od tego, aby znaleźć powód, dla którego przychodzą mrówki. W tym celu prześledź ich ścieżkę. Może ona prowadzić np.: do niezamkniętego kosza. Jego wyczyszczenie za pomocą uniwersalnego płynu pomoże Ci pozbyć się mrówek.

Kiedy jednak owady na dobre się u Ciebie zadomowiły, pora na dalsze kroki.

Odstrasz mrówki zapachem

Węch u mrówek jest kluczowy. To właśnie nim komunikują się one między sobą. Wykorzystują one feromony, aby dać znać o tym, gdzie znajduje się jedzenie. Nie bez powodu, aby się ich pozbyć, wykorzystuje się odpowiednie zapachy. Zaburzają one bowiem ich komunikację.

Czego nie lubią mrówki? Są to przede wszystkim:

• cynamon;

• sól;

• liście pomidorów;

• piołun;

• czosnek.

Wystarczy rozsypać wybrane produkty na ścieżkach, po których poruszają się mrówki. Ostry zapach skutecznie zakłóci ich komunikację i pozwoli się ich pozbyć.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to nie tylko niezbędnik podczas gotowania i sprzątania. Jak się okazuje, może być skuteczna również w przypadku mrówek. W jaki sposób ją wykorzystać?

Wysyp sodę oczyszczona w miejscu, gdzie najczęściej występują mrówki. Środek pomoże Ci je odstraszyć. Działa on negatywnie na ich układ trawienny. Aby ich przyciągnąć do sody oczyszczonej, możesz ją zmieszać z cukrem pudrem.

Ocet

To kolejny produkt, za którym mrówki nie przepadają. Aby go wykorzystać, przygotuj roztwór octu i wody w proporcji 1:1. Spryskaj nim ścieżki i pozostałe miejsca, gdzie występują mrówki.

Taki roztwór możesz z powodzeniem wykorzystać podczas sprzątania mieszkania. Za pomocą jego i zwykłej ściereczki kuchennej umyjesz blaty, armaturę i powierzchnię mebli. Nie tylko usuniesz zanieczyszczenia, ale również zabezpieczysz swój dom przed nieproszonymi gośćmi.

Jaki środek na mrówki wybrać?

Kiedy mrówek jest na tyle dużo, że domowe sposoby nie dają sobie rady, pora na specjalistyczne środki chemii gospodarczej. W sklepach odnajdziesz dedykowane produkty, które pozwolą Ci pozbyć się owadów z domu.

Jednym z takich środków jest proszek na mrówki. Ma on działanie kontaktowe. Owady biorą go za pożywienie. Aby zadziałał, rozsypuje się go w wybranych miejscach w pomieszczeniu, gdzie znajdują się mrówki.

Niektóre środki mają działanie natychmiastowe np.: spraye. W ich przypadku należy bezpośrednio spryskać miejsca, gdzie znajdują się owady. Pamiętaj, że takie produkty mają silny, chemiczny skład. Dlatego mogą być groźne dla innych domowników.

Jeszcze inaczej działają tradycyjne trutki. Niekiedy wystarczy kilka kropel, aby pozbyć się problemu. Zawierają one wabik, który przyciąga owady. Kiedy mrówka naje się do syta, zabiera ze sobą fragment trutki, którą przekazuje innym mrówkom w kolonii. Z powodu wysokiej ceny, taki sposób sprawdza się w przypadku nasilonego problemu.

Podsumowanie

Mrówki są potrzebne w naszym ekosystemie. Nie są jednak potrzebne w Twoim domu. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie te owady, zareaguj jak najszybciej. Dzięki odpowiednim środkom pozbędziesz się ich w skuteczny i szybki sposób.

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 4 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195273 1
Praktyczne rozwiązania
Utrzymanie czystości w domu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i komfortu...
Logo General Fresh
General Fresh
15 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels pixabay 38325 1
W domu
Zachowanie czystości w domu to podstawa sprawnego, bezpiecznego i schludnego funkcjonowania wszystkich...
Logo General Fresh
General Fresh
12 kwietnia 2024 5 min czytania