Logo General Fresh
General Fresh 4 lipca 2019 3 min czytania
W kuchni

Jak układać naczynia w zmywarce?

shutterstock 666685291 6494

Układanie naczyń w zmywarce wydaje się banalnie proste, ale to tylko pozory. Wystarczy kilka błędów, aby skrócić żywotność urządzenia albo go uszkodzić. Uniknij takich problemów i dowiedz się, jak układać naczynia w zmywarce.


Jakie naczynia ułożyć w górnym koszu?

Na samym początku należy podkreślić, że odpowiedź na pytanie, jak układać naczynia w zmywarce, nie zawsze jest taka sama. Wszystko ze względu na różne wyposażenie w każdym urządzeniu. Mimo to jest ono zazwyczaj podobne; stąd podział na górny kosz i dolny kosz.

Co układać w górnym koszu? To miejsce z dala od dyszy, więc należy na nim układać naczynia lekkie i delikatne. Takie, które mogłyby zostać uszkodzone na dolnym koszu. To najlepsze miejsce dla szklanek, filiżanek, małych talerzyków i kubków. Każde z naczyń powinno leżeć stabilnie. Poruszane przez wodę pod ciśnieniem może ulec zniszczeniu.

Górny kosz jest też dobrym miejscem dla sztućców, ale jeżeli koszyk na nie znajduje się w zmywarce oryginalnie na dole, zaufaj producentowi.


Jakie naczynia ułożyć w dolnym koszu?

Jeśli nie do końca wiesz, jak układać naczynia w zmywarce, trzymaj się zasady: duże na dole, małe na górze. W dolnym koszu należy bowiem układać naczynia gabarytowe i takie, które trudno domyć. Będą to zatem: garnki, patelnie, rondle, duże miski, talerze, pokrywki.

Wszystkie naczynia trzeba układać do góry dnem lub pod skosem (w przypadku talerzy czy pokrywek). Dzięki temu woda będzie swobodnie docierać do każdego zabrudzenia.

Aby jednak uzyskać pełną odpowiedź, jak układać naczynia w zmywarce, trzeba również przestrzegać kilku ważnych zasad.


Układanie naczyń w zmywarce – zasady

Nigdy nie wkładaj do zmywarki misek, sztućców, talerzy i innych naczyń, na których znajdują się resztki jedzenia. Jeżeli to zrobisz, zmywarka nie tylko porozrzuca je po innych naczyniach, ale może też zostać uszkodzona. Aby zafundować sobie kosztowne naprawy, wystarczy, że jedzenie przedostanie się  do rur. Dlatego też, zanim zaczniesz układać naczynia w zmywarce, opróżnij je i przemyj pod wodą.

Każda zmywarka ma swoje wytyczne, jeśli chodzi o załadunek. Jeżeli nie chcesz jej uszkodzić, staraj się nie przeładowywać urządzenia. Jeżeli wszystkie miejsca są już zajęte, nie wkładaj na siłę dodatkowych naczyń.

Jak układać naczynia w zmywarce? Szczegółowe wytyczne znajdziesz w instrukcji. Pamiętaj więc, aby ją dokładnie przeczytać, zanim uruchomisz urządzenie.

Zachowuj odstęp pomiędzy naczyniami. Dzięki temu wszystkie na pewno zostaną domyte i nie uszkodzą się.

Uważaj na to, aby nic nie blokowało elementów urządzenia, zwłaszcza spryskiwaczy.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 3 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania