Jak umyć i wyczyścić pralkę z pleśni?
Podejrzewasz, że Twoją pralkę zaatakowała pleśń? Odczuwasz nieprzyjemny zapach z jej wnętrza? Świeżo uprane ubranie zatrąca stęchlizną? Dowiedz się, jak umyć i wyczyścić pralkę z pleśni w trakcie jednego prania. Sprawdź, jak zapobiegać temu na przyszłość.
Skąd się bierze pleśń w pralce?
Wkładasz brudne ubranie do bębna. Wsypujesz proszek do prania. Zamykasz i włączasz program. Wracasz do domu i rozkładasz pranie. Brzmi znajomo? Często wydaje się nam, że pralka czyści się sama w trakcie pracy. Nie wymaga uwagi z naszej strony. Natomiast mokre pranie może w niej stać przez kilka godzin.
Ano właśnie, jest to idealny przepis na powstanie pleśni. Brak regularnego czyszczenia bębna, uszczelek czy dozownika to przykładowe przyczyny, które spowodowały ten problem.
Dla pralki niebezpieczne jest również pozostawienie zamkniętych drzwiczek po skończonym praniu. Tak wilgotne środowisko to raj do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii. Co więcej, osadzają się one nie tylko na elementach urządzenia, ale także na Twoich ubraniach. Stąd niemiła woń, a niekiedy nawet przebarwienia.
Jak wyczyścić pralkę z pleśni?
Co zatem zrobić, kiedy w pralce pojawia się pleśń? Jedno jest pewne. Sama się nie usunie. Im dłużej będziemy zwlekać, tym bardziej się rozwinie i będzie trudniejsza do usunięcia. W rzeczywistości wystarczy dobry środek czyszczący i jedno pranie, aby zapomnieć o całym problemie.
Najskuteczniejsze produkty do usuwania pleśni z pralki to takie, które są stworzone do tego celu. Dzięki temu masz pewność, że nie uszkodzisz żadnego elementu urządzenia i nie skrócisz jego żywotności.
Kiedy zauważysz pleśń, w pierwszej kolejności sięgnij po środki grzybobójcze. Za ich pomocą bez problemu poradzisz sobie z zapleśniałymi elementami urządzenia.
Domowe sposoby na usunięcie pleśni z pralki
Co jednak, kiedy nie masz pod ręką specjalistycznych środków, a nie chcesz czekać, aż pleśń rozwinie się jeszcze bardziej? W takiej sytuacji wykorzystaj domowe sposoby.
Poszukaj w swoim domu octu lub sody oczyszczonej. Te dwa preparaty są nieocenione w trakcie codziennych porządków. Pozwalają na szybkie i skuteczne usunięcie zabrudzeń z różnych powierzchni. Poradzą sobie również z zapleśniałą pralkę. Do tego są dostępne na wyciągnięcie ręki.
Jak wykorzystać ocet? Zamocz w nim ścierkę i przetrzyj wnętrze pralki. Zajrzyj nie tylko do jej bębna, ale także do uszczelek i dozownika. Wlej około szklanki octu do pojemnika na płyn. Możesz także wsypać sodę oczyszczoną w miejsce na proszek.
Teraz włącz pralkę. Ustaw program na najwyższą temperaturę. Zrób tzw. puste pranie, czyli bez ubrań w środku. Następnie wstaw jeszcze jedno pranie – tym razem z wybielaczem w dozowniku, aby pozbyć się resztek pleśni z wnętrzności urządzenia.
Nie zapomnij o detalach
Często źródłem problemu pleśni w pralce nie jest jej bęben. Kiedy podejrzewasz, że to właśnie ona jest źródłem odoru, a nigdzie jej nie widzisz, zajrzyj głębiej.
Pleśń może kryć się za gumowymi uszczelkami. Te wilgotne zakamarki, w których często zbiera się brud i włosy, potrafią być przyczyną Twojego problemu.
Nie inaczej jest z dozownikiem na detergenty. Warto go wyjąć i przyjrzeć się mu bliżej. Zwróć szczególną uwagę na miejsce na płyn do płukania, który mógł nie wyschnąć i powstał na nim grzyb.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Usunięcie pleśni z pralki nie powinno być trudnym zadaniem. Jeśli udało się szybko zauważyć problem, wystarczą 1-2 cykle prania, aby zapomnieć o grzybie i przykrym zapachu.
Aby jednak uniknąć tego problemu na przyszłość, przestrzegaj tych kilku zasad:
• nie przesadzaj z ilością środków piorących;
• nie trzymaj długo upranych ubrań w zamkniętej pralce;
• wietrz pralkę zaraz po skończonym cyklu prania;
• otwieraj nie tylko bęben pralki, ale także szufladę na detergenty;
• regularnie czyść urządzenie płynem do czyszczenia pralki.
Jak widzisz, nie są to skomplikowane czynności, a nawyki, które warto w sobie wyrobić. Zaoszczędzą Ci nie tylko czasu przy usuwaniu pleśni, ale również pieniędzy przy ewentualnej naprawie pralki.