Jak uratować przypalone żelazko?
Przypalone żelazko? Każdy z nas przez to przeszedł. Zamiast panikować, postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami. Podpowiemy Ci nie tylko, jak uratować przypalone żelazko, ale także jak temu zapobiegać w przyszłości.
Przypalone żelazko? Co jest temu winne?
Jak to często bywa, wina leży po naszej stronie. O przypalone żelazko nie jest trudno. Wystarczy chwila nieuwagi. Dzwoni telefon, ktoś zagada. Odwracamy się i widzimy, że nasze ubranie zostało zniszczone. Zdarza się.
Na szczęście są sposoby na to, jak uratować przypalone żelazko, aby mogło Ci ponownie służyć. Na wstępie przypomnijmy jednak, aby do tego czasu nim nie prasować. Dlaczego? W taki sposób możesz łatwo uszkodzić powłokę urządzenia. Co więcej, ubrudzisz kolejne ubrania. Ślady po przypalonym żelazku są zaś trudne do usunięcia.
Czym czyścić przypalone żelazko?
W Internecie znajdziesz wiele porad na temat, jak uratować przypalone żelazko. Nie zawsze jednak skupiają się one na tym, czy wybrany środek jest odpowiedni do powłoki urządzenia. Niektóre bowiem mogą ją uszkodzić. Dlatego w tym artykule skupimy się na tym, jak wybrać środek czyszczący do danego rodzaju żelazka.
Żelazko ceramiczne
Większość z nas posiada żelazko ze stopą ceramiczną. Jest to najpopularniejszy rodzaj tego urządzenia. Czym go czyścić, aby nie uszkodzić powłoki?
Aby wyczyścić ceramiczne żelazko, posłuży Ci ocet lub kwasek cytrynowy. W tym celu wykorzystaj miękką ściereczkę lub gąbkę. Pamiętaj, aby używać tylko miękkiej strony. W przeciwnym razie możesz nieodwracalnie zarysować żelazko. Unikaj za to sody oczyszczonej, która może źle zareagować na ceramicznej powłoce.
Żelazko teflonowe
Kolejnym rodzajem żelazka, jakie możesz posiadać w domu, jest żelazko teflonowe. Na wstępie musisz wiedzieć, że ta powłoka należy do najbardziej wymagających. Dlatego do jej czyszczenia użyj tylko delikatnych środków.
W tym celu sprawdzi się ocet. Nanieś go na ściereczkę i ostrożnie przecieraj powłokę. Oprócz niego możesz także sięgnąć po dedykowane środki chemiczne. Sprawdź jednak, czy są one przeznaczone do teflonu. Unikaj za to soli i sody oczyszczonej. Nie używaj też ostrych ściereczek do czyszczenia.
Żelazko stalowe
Stalowa stopa jest bardzo wytrzymała. Dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Do jej czyszczenia możesz wykorzystać różne środki czystości. Omówimy je pokrótce.
Żelazko ze stopą stalową możesz czyścić preparatem dedykowanym do tego rodzaju urządzeń. Jeśli go akurat nie masz, możesz wykorzystać np.: sodę oczyszczoną. Sprawdzi się także sól, którą możesz rozsypać na gazecie lub papierze i przesuwać po niej żelazkiem.
Jak dbać o żelazko?
Są takie rzeczy, które sprawiają, że Twoje żelazko na pewno się przypali. Są też sposoby na to, aby temu zapobiec. Jak dbać o żelazko?
Wybierz odpowiednią temperaturę prasowania
Zacznijmy od tego, aby zawsze dobierać temperaturę do rodzaju materiału. Ile razy zdarzyło Ci się prasować na dowolnym programie? Ten błąd może Cię kosztować przypalonym żelazkiem i zniszczonym ubraniem. Zamiast tego zaczynaj prasowanie od rzeczy wymagających najmniejszej temperatury i stopniowo ją zwiększaj.
Odkamieniaj
Regularnie odkamieniaj żelazko. W tym celu możesz wykorzystać profesjonalne środki do odkamieniania. Jeśli jednak nie masz ich w domu, sięgnij po domowe sposoby takie jak ocet. Wystarczy, że wlejesz go do środka żelazka i włączysz prasowanie. Warto powtórzyć tę czynność kilka razy. Na koniec włącz parowanie samą wodą, aby usunąć pozostałości po occie. Pamiętaj, aby do tego czasu nie prasować ubrań.
Nie zostawiaj żelazka na desce
Nie zostawiaj także rozgrzanego żelazka na desce. Nawet jeśli nie ma niej ubrania, może przypalić się na niej powłoka, a tym samym Twoje urządzenie. Dlatego stawiaj żelazko na stopce i odczekaj, aż wystygnie.
Podsumowanie
Każdemu z nas może zdarzyć się przypalenie żelazka. Wystarczy chwila nieuwagi, aby do tego doszło. Kluczem jest jednak Twoja reakcja. Im będzie ona szybsza i skuteczniejsza, tym lepiej. Wiesz już, jak uratować przypalone żelazko. Zatem do dzieła.